درسهایی از فیلترینگ ویدئو
 و اینترنت


دسته: تاریخ
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۰ مرداد ۱۳۹۵


درسهایی از فیلترینگ ویدئو
 و اینترنت


درسهایی از فیلترینگ ویدئو
 و اینترنت

ویدئو در سال 1362 ممنوع و در سال 1372 آزاد شد. طبق آمار در سالهای پایانی ممنوعیت ویدئو، حجم پول در گردش آن در شبکه‌های زیرزمینی حدود 45 میلیارد تومان بوده است.
در همان سالها کل سرمایه در گردش سینما فقط 3 میلیارد تومان بوده است؛ یعنی آن دوستانی که هفته‌به‌هفته با کیفهای بزرگ به خانه‌ها می‌آمدند و ما از آنها فیلم کرایه می‌کردیم جزو همان 45 میلیارد تومان بوده‌اند.
البته آن موقع کرایه فیلم ویدئو و خود دستگاه ویدئو فشار اقتصادی زیادی به آدم وارد نمی‌کرد چون پول کرایه میان بچه‌محلها تقسیم می‌شد اما همین پولهای اندک در آن سالها تجارتی 45 میلیارد تومانی را رقم‌زده بود. اگر از نسل جدید هستید و نمی‌دانید 45 میلیارد تومان در سال 1372 یعنی چه، نگاهی به قیمت پیکان و سکه و سیب‌زمینی در آن سالها بیندازید و یا از پدرتان بپرسید قیمت کرایه تاکسی دربست از شوش تا تجریش چقدر بوده است و اگر پدرتان دولتی است از میزان حقوقش در سال 1372 سؤال کنید. البته وقتی دارید اینها را می‌پرسید از پدرتان فاصله بگیرید چون به‌محض یادآوری آن روزها طوری عصبی می‌شود که ممکن است پدرتان را یعنی خودش را دربیاورد. این حکایت را بدان جهت آوردم تا بگویم ممنوعیت ویدئو مانع گسترش آن نشد و بسیاری پورشه سواران امروز همان فیلم‌ بیارهای دیروز هستند که با یک ساک به‌اندازه یک وزیر در آن سالها درآمد داشتند. حالا حکایت فیلترشکنهاست.
گردش مالی آنها حالا بیش از یک‌هزارم میلیارد تومان است؛ یعنی همین چیزی که ماهانه چهار هزار تومان می‌خریم وقتی روی‌هم جمع می‌شود به یک هزار میلیارد می‌رسد؛ یعنی اگر روزی فیلترینگ نباشد چیز می‌شود…یعنی…متوجه هستید که؟
یعنی دوستانی که وی‌پی‌ان می‌فروشند اگر روزی نتوانند وی‌پی‌ان بفروشند باید…اصلاً ولش کنید. مهم سلامتی است. این چیزها هم می‌گذرند. سال 72 کجا حالا کجا. خیلی مواظب خودتان باشید. از کنار بروید قاطی آدم‌ها نشوید.
منبع: سایت تحلیلی خبری عصر ایران.

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *