درستی یا نادرستی تعیین اجاره بها بوسیله نرخ سود بانکی و تورم

دسته: حقوق بانکی
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۲ خرداد ۱۳۹۵


درستی یا نادرستی تعیین اجاره بها بوسیله نرخ سود بانکی و تورم

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک، افزایش ۱۰ درصدی اجاره بها را پیش‌بینی کرد و گفت: تعیین اجاره بها متاثر از نرخ سود بانکی و تورم در کشور است.
دنیای حقوق: حسام عقبائی  در خصوص اینکه آیا در فصل نقل و انتقالات با افزایش اجاره بها روبرو خواهیم بود یا نه؟ گفت: در سه سال گذشته قیمت مسکن افزایشی نیافته و در حوزه اجاره بها اصلی‌ترین موضوع قیمت مسکن است که در تمام دنیا هم به عنوان یکی از شاخصهای تعیین اجاره بها به شمار می‌رود. وی با بیان اینکه در فاصله زمانی تا سال ۹۵ هم شاهد تغییر قیمت مسکن نبودیم، افزود: حتی پیش‌بینی افزایش قیمت را تا شهریور هم نداریم؛ به دلیل اینکه اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است، بنابراین احتمال تغییر محسوسی را در نرخ اجاره نداریم. رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک با اعلام اینکه ظرفیت افزایش اجاره بها در بازار مسکن وجود ندارد، اظهار داشت: متاسفانه برخی از مالکان اجاره بها را فقط به شاخص قیمت مسکن مربوط نمی‌دانند بلکه آن را با سود بانکی یا حتی تورم موجود در کشور مقایسه می‌کنند. عقبائی با اعلام اینکه این افراد محاسبه می‌کنند که اگر به اندازه ارزش ملک خود در بانک پس‌انداز داشتند چه مقدار سود دریافت می‌کردند، گفت: بنابراین این افراد توقع دارند که همین مقدار را از مستاجران دریافت کنند اما به دلیل اینکه مستاجران توانایی پرداخت چنین ارقامی را ندارند، مجبور به کاهش می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه چنین قیاسی در حوزه اجاره بها منطقی نیست، گفت: برخی موجران هم با تورم موجود در کشور، اجاره بها را تعیین می‌کنند، زیرا برای برخی از آنها اجاره بها منبع درآمد است و می‌خواهند که از تورم کمتر نباشد. رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک با پیش‌بینی اینکه در مجموع امسال بازار آرام را درپیش داریم، افزود: البته در برخی محله‌های شهر که عرضه کمتر از تقاضا وجود دارد، افزایش اجاره بها را داریم اما این افزایش درحدود ۱۰ درصد خواهد بود، چرا که مستاجران توان بیشتری برای پرداخت ندارند.
عقبائی، کمبود عرضه در این مناطق را موجب ایجاد بازار رقابتی دانست و اظهار داشت: در این مناطق مستاجران هم برای به دست آوردن ملک دلخواه خود حاضر به پذیرش شرایط موجران می‌شوند که همین امر هم دلیلی برای افزایش اجاره بها است. منبع: همشهری آنلاین


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *