دانشگاهیان در پیشگیری از جرم دستگاه قضایی را یاری کنند

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۷ مهر ۱۳۹۵


دانشگاهیان در پیشگیری از جرم دستگاه قضایی را یاری کنند

دانشگاهیان در پیشگیری از جرم دستگاه قضایی را یاری کنند

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در نشست تخصصی و کاربردی «روش‌شناسی راهکارهای پیشگیری و مقابله با آسیبهای اجتماعی» که در دانشگاه تهران برگزار شد، از دانشگاهیان خواست تا قوه قضاییه را در مسیر پیشگیری از وقوع جرم، همراهی کنند.

به نقل از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، دراین نشست مهدی امیری اصفهانی، افزود: دانشگاهها در امر پیشگیری از آسیبهای اجتماعی پیشرو هستند و انتظاری که از آنها وجود دارد این است که در حوزه جنگ نرم، افسران ارشد باشند و پیوند بین آسیبها، مطالعات و پیشگیری یک ضرورت است. همه آحاد جامعه حق‌دارند در یک جامعه عاری از جرم زندگی کنند و سؤال اینجاست که برای احقاق حق زندگی در جامعه سالم چه باید بکنیم؟

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: امروزه در دنیا اثبات‌شده که رویکرد مقابله‌ای تنها راه‌حل خروج از بحرانهای اجتماعی و روابط نامناسب و گسترش ناهنجاریها نیست و قطعاً «پیشگیری» با دامنه گسترده‌تری نسبت به «مقابله» موردتوجه قرارگرفته است.

امیری اصفهانی گفت: رسالت انقلاب اسلامی، زمینه‌سازی برای ارتقاء انسان در نقطه اوج کرامت خود و ایجاد نظام پیشرفته و عاری از جرم است و به‌طور ویژه در قانون اساسی مورد تاکید قرارگرفته است و دولت به معنی عام (کل حاکمیت) وظیفه دارد زمینه‌های جامعه عاری از آسیب را فراهم کرده و رشد فضائل اخلاقی و دور ساختن آحاد جامعه از هر نوع تباهی را در دستور کار داشته باشد.

وی افزود: تلاش دشمنان نظام جمهوری اسلامی براین مبنا استوار است که این هدف را مخدوش کند و می‌بینیم در سالهای گذشته واژه‌های تکان‌دهنده‌ای از طرف مقام معظم رهبری مثل شبیخون فرهنگی، غارت فرهنگی، قتل‌عام فرهنگی و ناتوی فرهنگی مورد تاکید قرارگرفته است.

امیری اصفهانی ادامه داد: در قانون اساسی توصیف‌شده است که نظامی اسلامی می‌خواهد انسان را به کمال برساند و به تعبیری مأموریت نظام اسلامی فراملی است. لذا اساساً دراین نظام، جرم پذیرفته نیست و با این نگاه، پیشگیری از وقوع جرم، بازتولید گفتمان نظام اسلامی است و از این منظر موضوع پیشگیری از وقوع جرم اعتقادی است. امیری اصفهانی همچنین ادامه داد: گاهی جرم زائیده آسیب اجتماعی است مثل طلاق که جرم نیست و فی‌نفسه آسیب اجتماعی است اما ممکن است طلاق جرایم زیادی را در پی داشته باشد و یا اعتیاد که اگر در شکل تجاهر ظاهر شود، جرم است و زمینه‌های آسیب را در خانواده ایجاد می‌کند. لذا ارتباط بین جرم و آسیب اجتماعی مهم است و غفلت از آن خیلی مهم‌تر است.

این مقام مسؤول با تاکید بر اینکه شناخت وجوه جرم ضروری است، گفت: جرم به‌خودی‌خود شکل نمی‌گیرد و یک فرایند منتهی به وقوع آسیب می‌شود بنابراین هم‌شکل فرایندی دارد و هم چندوجهی و پیچیده است.

وی در ادامه افزایش اعتماد عمومی و ارائه تصویر مناسب از نظام را یکی از الزامات پیشگیری از آسیبهای اجتماعی دانست و گفت: اعتقاد و باور به پیشگیری در همه بخشهای حاکمیت یک ضرورت است. همچنین جدی نبودن سیاستهای کلان در امر پیشگیری از جرم و آسیبهای اجتماعی کاملاً محسوس است چراکه خود سیاستهای کلان وحدت‌آفرین هستند.

امیری اصفهانی اضافه کرد: پیشگیری موضوع فرا بخشی است و برای جلوگیری از اسراف منابع باید بین بخشهای مختلف همگرایی شکل بگیرد.

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه خاطرنشان کرد: توجه به پیشگیری رشد مدار با توجه به جمعیت جوان و نقشی که در آینده برای راهبری جامعه دارند و ارتقای آگاهیهای عمومی و اطلاع‌رسانی از وضع موجود، از الزامات جدی امر پیشگیری است.

منبع: ایرنا

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *