خطر همچنان باقی است افزایش آسیبهای اجتماعی و کاهش سن اعتیاد به سیگار

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۵ خرداد ۱۳۹۵


خطر همچنان باقی است افزایش آسیبهای اجتماعی و کاهش سن اعتیاد به سیگار

دنیای حقوق: یک متخصص علوم روانشناسی با بیان اینکه وضع فعلی آسیبهای اجتماعی دیگر شوخی‌بردار نیست، گفت: زمانی سن شیوع سیگار در نوجوانان بین ۱۶ تا ۱۷ سالگی بود و الان به ۱۰ سالگی رسیده است. نادر قلمبر با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی عاجل مسئولان برای حل آسیبهای اجتماعی، افزایش سطح توقع نوجوانان در سالهای اخیر، فقر و فاصله طبقاتی را از عوامل زمینه‌ساز رشد آسیبهای اجتماعی دانست و گفت: متأسفانه برخی آمارهای موجود از وجود جمعیت 11 میلیون نفری زیرخط فقر در کشور حکایت دارند که ما تنها توانایی تأمین نیازهای اولیه آنها در سطح «بخور و نمیر» را داریم.
وی با اشاره به وضعیت فعلی کشورمان در بحث آسیبهای اجتماعی، برگزاری جلسه مقام معظم رهبری با مسئولان ارشد نظام در این زمینه را الزامی بر جدی گرفتن آسیبهای اجتماعی در شرایط فعلی دانست و اظهار کرد: وقتی مقام معظم رهبری شخصاً با سران قوا در خصوص موضوع آسیبهای اجتماعی جلسه می‌گذراند یعنی آنکه شرایط در وضعی است که دیگر شوخی‌بردار نیست و نمی‌توان با این توجیه که «ما کشوری اسلامی هستیم و آسیب اجتماعی جایی در جامعه اسلامی ما ندارد»، این آسیبها را نادیده گرفت.
وی با بیان اینکه باید پذیرفت آسیبهای اجتماعی در کشور زیاد شده است افزود: موضوع آسیبهای اجتماعی در کشور به اندازه‌ای جدی شده است که در صورت بی‌توجهی به آن ممکن است به بحران بینجامد؛ این در حالی است که امروز با مواردی از این آسیبها ازجمله گرایش جوانها به مواد مخدر، گرایش به الکل، ازدیاد ارتباطات زنان متأهل با پسران جوان و مردان متأهل با دختران، بی‌کاری، فقر، عدم احساس امنیت و عدم خوشبینی جوانها به آینده و مواردی ازاین‌دست روبرو هستیم.
این روانشناس با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی عاجل مسئولان برای حل آسیبهای اجتماعی، افزایش سطح توقع نوجوانان در سالهای اخیر، فقر و فاصله طبقاتی را از عوامل زمینه‌ساز رشد آسیبهای اجتماعی دانست و گفت: متأسفانه برخی آمارهای موجود از وجود جمعیت 11 میلیون نفری زیرخط فقر در کشور حکایت دارند که ما تنها توانایی تأمین نیازهای اولیه آنها در سطح «بخورونمیر» را داریم.
قلمبر با اشاره به لزوم کاهش فاصله اغنیا و فقرا در جامعه، افزود: باید توجه داشت که افزایش اختلاف طبقاتی باعث از دست رفتن امید به زندگی در طبقه متوسط و پایین جامعه و افزایش ناامیدی در میان نوجوانان و جوانان می‌شود.
وی با تشریح برخی آسیبهای اجتماعی تهدیدکننده جامعه و جوانان و افزایش آسیبهای اجتماعی خاطرنشان کرد: متأسفانه زمانی سن شیوع سیگار در نوجوانان بین سنین 16 تا 17 سال بود و این در حالی است که امروز سن شیوع مصرف سیگار به 10 سالگی رسیده است و این نمونه‌ای از آسیبهایی است که نوجوانان و جامعه ما را تهدید می‌کند.
قلمبر با بیان اینکه در شرابط فعلی طبقه وسیعی از جامعه از دسترسی به امکانات، محروم هستند اضافه کرد: امروز از یک‌سو به‌واسطه افزایش سطح توقع نوجوانان و از سوی دیگر به دلیل بیشتر شدن فاصله طبقاتی در جامعه، با قشری از نوجوانها و جوانها روبرو هستیم که برای فرار از شرایط موجود، دست به مصرف مواد مخدر می‌زنند تا از دنیای واقعی دور شوند.
این متخصص علوم روانشناسی با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی دقیق برای جوانب مختلف زندگی نوجوانان ازجمله تفریح، تخلیه روحی، سلامت روان و مراحل ورود به جامعه، گفت: به نظر می‌رسد با توجه به شرایط فعلی باید «ستاد بحرانِ رسیدگی به‌سلامت جامعه» را راه‌اندازی کرد و با نظر متخصصان علوم جامعه‌شناسی و روان‌شناسی، برنامه‌ریزی دقیقی برای ارتباطات اجتماعی نوجوانان و ورود آنها به جامعه انجام داد.                منبع: تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *