خطر حرکت اعتیاد به سمت طبقات بالاتر اجتماعی

دسته: جامعه شناسی جنابی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶


خطر حرکت اعتیاد به سمت طبقات بالاتر اجتماعی

خطر حرکت اعتیاد به سمت طبقات بالاتر اجتماعی

 

مددکار اجتماعی و رئیس خانه خورشید (خانه حمایت از زنان و کودکان آسیبدیده اجتماعی) گفت: سالها پیش، معتادان خیابانی، لباسهای پاره و ژنده داشتند و اما اکنون با معتادانی مواجه هستیم که لباسهای خوب میپوشند و گاهی خوشتیپ هستند.

لیلا ارشد افزود: این مسأله نشان می‌دهد که سطح طبقاتی معتادان تغییر و اعتیاد به سمت طبقات متوسط و بالا حرکت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اعتیاد بسیاری از طبقات متوسط به خاطر این است که پیشگیری در سطح اولیه یعنی پیشگیری در خانواده و مقاطع تحصیلی، اتفاق نیفتاده است و دسترسی به خرید مواد برای معتادان نیز آسان بوده و در خیابان مواد می‌خرند.

وی، کریستال و شیشه را از جمله بیشترین موادی ذکر کرد که از سوی معتادان برای مصرف خریداری می‌شود و گفت: مهارت‌آموزی برای آسیب دیدگان اجتماعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

این مددکار اجتماعی گفت: بسیاری از زنانی که دچار آسیبهای اجتماعی از جمله اعتیاد می‌شوند، زنانی هستند که در خانواده‌های از هم گسیخته، دارای سابقه اعتیاد و دارای مشکلات اجتماعی پیچیده، متولد شده‌اند.

ارشد افزود: این زنان مهارتهای تصمیم‌گیری، مسؤولیت‌پذیری و خودشناسی ندارند بنابراین در خانه خورشید تلاش می‌شود تا به این زنان این مهارتها به علاوه مشاوره‌های فردی و گروهی ارائه شود.

وی یادآور شد: 90 کودک کار و خیابان درگیر اعتیاد نیز تحت حمایتهای آموزشی و بهداشتی خانه خورشید قرار دارند.

سازمان بهزیستی کشور، در سالهای اخیر بسیاری از فعالیتهای خود را به مؤسسات خصوصی و تشکلهای مردم‌نهاد واگذار کرده است.

آخرین آمار اعلام‌شده از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر حکایت از آن دارد که هم‌اکنون یک‌میلیون و 325 هزار نفر معتاد در کشور وجود دارد.

محسن روشن پژوه معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی، شهریورماه سال گذشته نتایج پیمایش جدید ملی شیوع شناسی اعتیاد را ارائه داد.

اخبار اولیه که از سوی بهزیستی در خصوص این پیمایش منتشرشده حاکی از آن است که بیشترین ماده مصرفی در کشور همچنان از نوع مخدر و تریاک است؛ بر اساس این پیمایش الگوی غالب مصرف مواد، مصرف سیگار، سپس الکل و بعد قلیان است.

مسأله نگران‌کننده در نتایج پیمایش ملی شیوع شناسی اعتیاد این است که میزان مصرف چند ماده هم‌زمان باهم رو به گسترش بوده و مصرف الکل نیز بیش‌ازحد انتظار است.

این پیمایش، روی 61 هزار تن در قالب 2 هزار و 300 خوشه پراکنده در سراسر کشور و در سه‌طبقه جمعیتی کم برخوردار، برخوردار و بیش برخوردار در گروه سنی 15 تا 64 سال کشور در جمعیت عمومی روستایی و شهری انجام‌شده است. منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *