خدمت به مردم از بالاترین عبادات است

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۸ شهریور ۱۳۹۵


خدمت به مردم از بالاترین عبادات است

آیتالله آملی لاریجانی

خدمت به مردم از بالاترین عبادات است

 

 

آیت‌الله آملی لاریجانی که در جمع اعضای شورای قضایی استان خراسان رضوی سخن می‌گفت با اشاره به مسؤولیت خطیر مسؤولان در نظام مقدس اسلامی گفت: ما در قوه قضاییه مسؤولیتی ظاهراً شبیه مسؤولیت اجرایی داریم اما مسؤولیت ما مسؤولیت بسیار خطیری است و از جهت خدمت‌رسانی عظیم به مردم در تمام طول سال، ماه، هفته، روز، ساعت در حال انجام است و این حرکت امری مهم و ارزشی و الهی است و روایات زیادی درزمینه ارزش خدمت به مردم‌داریم و چنانچه بخواهیم در زندگی برنامه‌ای برای خود تعیین کنیم عاقلانه‌ترین تصمیم، انجام اعمالی است که ما را به جایگاه قرب الهی نزدیک می‌کند چراکه ایام حیات دنیوی بسیار کوتاه است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم کدام اعمال ما مورد رضایت الهی بوده و توشه‌ای واقعی برای خودساخته‌ایم و در این زمینه توصیه‌های فراوان قرآنی داریم ازجمله «فان خیر الزاد التقوی» بهترین توشه تقواست و انجام کار با قصد قربت است و خدمت کردن به مردم یکی از بالاترین عبادات است و با هر قدمی درزمینه خدمت، برای انسان ثوابی نوشته می‌شود پس نباید در خدمت به خلق غفلت کنیم. آیت‌الله آملی لاریجانی افزود: توجه به این اصل موجب تلاش مضاعف می‌شود و هر قدمی برای حفظ مصالح اسلام و مسلمین انجام می‌شود از مصادیق این مطلب است و مابقی اعمال مانند سراب است و آنچه باقی می‌ماند عمل صالح است بنابراین آنچه ما در کار روزانه انجام می‌دهیم نیازمند یک نگاه ارزشی و الهی به کار است و در این زمینه به‌خصوص کمک به مردم و محرومان که پناه ندارند باید تلاش کرد که موجب عنایت الهی خواهد بود.

آیت‌الله آملی لاریجانی کمک به تحقق آرمانها و اهداف نظام مقدس اسلامی را امری بسیار ارزشمند دانست و خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی یک نظام بی‌بدیل سیاسی و دارای فلسفه سیاسی خاص است و در مباحث فلسفه سیاسی باید آن را دنبال کرد که منشأ مشروعیت در نظام اسلامی چیست؟ و در نظام لیبرال دموکراسی چیست؟ و مباحث مربوط به این نکات منشأ دهها اثر فلسفه سیاسی است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: منشأ مشروعیت در نظام جمهوری اسلامی ایران یعنی مردم‌سالاری دینی، هم‌آرای مردم و هم منشأ الهی است و چنین ترکیبی در هیچ نظام سیاسی وجود ندارد و هیچ نظام و فلسفه سیاسی پیدا نخواهیم کرد که چنین ترکیب ارزشمندی را داشته باشد.

آیت‌الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: «هابز» که از مشهورترین فیلسوفان سیاسی غرب است از حکومت مطلقه سلطان دفاع می‌کند و حکومتهای مشروطه و دموکراسی نیز که وضعیتشان معلوم است چه آنکه در این نظامها نیز آرای مردم مبتنی بر اندیشه دینی نیست.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: نظام سیاسی که ترکیب یافته از چهارچوبهای ارزشی دینی و در رأس آن مردم هستند نمونه مشابهی ندارد و اگر افکار حضرت امام (ره) نبود چنین نظامی را نداشتیم و تحقق این نظام ثمره خون شهداست.

آیت‌الله آملی لاریجانی با گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر افزود: امروز نظام اسلامی در جهان مورد اعتناست و تمام قدرتهای بزرگ ملاحظاتشان را در منطقه با توجه به مواضع ایران تنظیم می‌کنند چراکه قدرت جمهوری اسلامی علاوه بر قدرت نظامی و سایر منابع قدرت عمدتاً یک قدرت معنوی است که در قلوب مسلمین و حتی غیرمسلمانان تأثیرات خود را گذاشته است، به‌عنوان نمونه مردم جهان مشاهده می‌کنند که مردم ایران در طول سالهای متمادی از مردم بی‌دفاع و مظلوم فلسطین و سایر مظلومان دفاع کرده و در مسیر حمایت از مظلومان جهان حرکت کرده است؛ همان‌گونه که کشور ما در طول بیش از 30 سال پذیرای چند میلیون مهاجر افغانی بوده اما اروپاییها با آن ثروت خود حاضر نشدند تعداد اندکی از پناهندگان را بپذیرند و این نشان‌دهنده دوگانگی در ادعاهای حقوق بشری در غرب است. آیت‌الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران با حرکت در یک صراط مستقیم در قلوب مسلمین نفوذ کرده و با فداکاری حضرت امام (ره) و خون شهیدان و ایثارگران به‌پیش رفته بنابراین حکومت جمهوری اسلامی نباید ناکارآمد تصویر شود و ما مسؤولین علاوه بر خدمت‌رسانی و کار صحیح و جهاد گونه که آینده خود را می‌سازیم باید کمک کنیم که نظام یک گام به‌سوی آرمانهای خود به‌پیش برد.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: امروز نظام جمهوری اسلامی ابران به‌عنوان یک الگو در جهان خصوصاً در میان مسلمانان و نیز محرومان مطرح است و ما باید به‌عنوان مسؤول قدمهای مثبت بیشتری برداریم و خدای‌ناکرده با برخی کم کاریها به‌نظام ضربه نزنیم و از اقدامات انجام‌شده در استان خراسان رضوی نیز تشکر می‌کنیم و امیدواریم با این نگاه در آینده نیز شورای قضایی استان بیش‌ازپیش در راستای خدمت‌رسانی به مردم و قصد قربت الهی موفق باشد. رئیس قوه قضاییه با تشکر از مقام معظم رهبری گفت: معظم له همواره ما را مورد پشتیبانی، راهنمایی، ارشاد و حمایت قرار می‌دهند و ما نیز تلاش داریم با تمام توان در راستای انجام منویات معظم له گام برداریم و بخش عمده اقدامات انجام‌شده به‌ویژه درزمینه عمرانی با عنایات معظم له به انجام می‌رسد.

آیت‌الله آملی لاریجانی، قوه قضاییه را یک‌نهاد مستضعف در بخش نیروی انسانی و بودجه دانست و افزود: متأسفانه در برخی مقاطع بودجه یک وزارتخانه از بودجه ما بیشتر است و در بعضی استانها مکانهای دادگستری استیجاری است و ازاین‌جهت مشکلات فراوانی برای دستگاه قضایی به وجود می‌آید. رئیس دستگاه قضایی افزود: اولین توصیه ما به رؤسای دادگستری و مسؤولان اعمال نظارت بیشتر و مؤثرتر و مستمر است و در این زمینه نباید کوتاهی انجام شود و نظارتهای موجود باید تشدید شود و نظارت و بازرسی باید به‌صورت مستمر انجام شود. رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ثبت آنی و الکترونیکی در اسناد رسمی کمک زیادی به پیشرفت امور کرده ولی زیرساختها در این زمینه باید تأمین شود چراکه به‌طور مثال قطع اینترنت و برخی مشکلات فنی صدمات زیادی درزمینه ارائه خدمت به مردم ایجاد می‌کند.

آیت‌الله آملی لاریجانی اقدامات انجام‌شده در مقابله با جرایم خاص و خشن در استان خراسان رضوی را امیدوارکننده دانست و خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله این روند استمرار پیدا کند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با تقدیر از خدمات سازمان ثبت‌اسناد، یکی از راهکارهای مبارزه با زمین‌خواری را سنددار کردن اراضی دولتی دانست و افزود: سنددار کردن اراضی دولتی یکی از کارهای مهم بوده ولی برخی گزارشها حکایت از آن دارد که بعضاً در این‌گونه سندها به حقوق مردم تعدی شده و مستثنایت مردم، دولتی تلقی شده و برای آن سند صادرشده است بنابراین سازمان ثبت باید دقت لازم درزمینه رعایت حق‌الناس را داشته باشد و مدیران کل ثبت در استانها براین روند نظارت کافی داشته باشند.رئیس قوه قضاییه بالا بردن هزینه‌های ارتکاب جرم و تخلف از قانون را ازجمله راهکارهای کاهش جرایم و تخلفات دانست و افزود: قانون باید مدبرانه و مقتدرانه ازجمله درزمینه تصرفات غیرقانونی اراضی ملی و منابع طبیعی به مرحله اجرا درآید و معتقدیم چنانچه قانون به‌خوبی اجرا شود جلوی بسیاری از مشکلات گرفته می‌شود.

در ابتدای این دیدار رئیس‌کل دادگستری استان خراسان رضوی، دادستان مرکز استان و رؤسای سازمانهای تابعه قوه قضاییه به‌تفصیل گزارشی از اقدامات، عملکرد و مشکلات حوزه‌های تحت مسؤولیت خود ارائه نمودند.

منبع: داد ایران

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *