خاوری تا سال ۲۰۲۲ تحت تعقیب است

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۵


خاوری تا سال ۲۰۲۲ تحت تعقیب است

خاوری تا سال ۲۰۲۲ تحت تعقیب است

 

هفته گذشته بود که بار دیگر نامی آشنا به سرخط خبرهای کشور بازگشت و ادعا شد که نام محمود رضا خاوری، مدیرعامل فراری بانک ملی و از متهمان اختلاس 3000 میلیاردی در دولت قبل از لیست اعلان قرمز پلیس بین‌الملل پاک‌شده است؛ موضوعی که رییس اینترپل ناجا ضمن تکذیب آن به تشریح جزئیات این اعلان پرداخته است.

پس از انتشار خبری در خصوص حذف نام خاوری در سایت اینترپل، بازار شایعاتی که عمدتاً از بی‌اطلاعی از قوانین پلیس بین‌الملل نشأت می‌گیرد در فضای مجازی داغ شده و برخی از شبکه‌ها و کانالهای تلگرامی ادعا کردند که خاوری دیگر تحت تعقیب اینترپل نیست. این موضوع اما بلافاصله واکنش سردار سعید منتظر المهدی، سخنگو و معاون اجتماعی ناجا را به دنبال داشت و او با تکذیب این شایعه گفت: اصولاً برای متهمانی که تحت تعقیب هستند و محل اقامتشان معلوم نیست، از سوی اینترپل اعلان قرمز صادر می‌شود و همچنین مشخصات آنها بر روی پورتال عمومی سازمان اینترپل ثبت می‌شود اما به‌محض اینکه محل اقامت این افراد مشخص‌شده و به تأیید اینترپل می‌رسد، مشخصاتش از روی پورتال حذف می‌شود بنابراین اعلان قرمز محمود رضا خاوری به قوت خود باقی است.

پس از اظهارات منتظر المهدی، سردار مسعود رضوانی، رییس اینترپل ناجا نیز توضیحاتی اجمالی دراین خصوص ارائه کرد و گفت: این اعلان در سیستم اصلی سازمان اینترپل و جود داشته و در دسترس و مورد استناد و اقدام پلیس اینترپل کشورهاست و در صورت تردد آقای خاوری به سایر کشورهای جهان، پلیس آن کشور به استناد همین اعلان که در سیستم پلیس کشورها همچنان فعال است، باید متوقف‌شده و موضوع را به اینترپل تهران اطلاع دهند.

 *خاوری تا سال 2022 تحت تعقیب است

شایعه خروج نام خاوری از لیست افراد تحت تعقیب اینترپل با توجه به طولانی شدن زمان دستگیری او و انتقالش به کشور و همچنین عدم همکاری کشور کانادا با پلیس ایران چنان باورپذیر شده بود که علیرغم تکذیب دو مقام مسؤول در نیروی انتظامی همچنان از گوشه و کنار شنیده می‌شد؛ موضوعی که رییس پلیس بین‌الملل ناجا را مجبور به ارائه توضیحات و مستندات بیشتر از پرونده خاوری کرده و او تاکید کرده که هیچ تغییری در وضعیت خاوری ایجاد نشده است.

سردار مسعود رضوانی دراین‌باره گفت: همان‌طور که بارها گفته‌شده اعلان قرمز یا بخشنامه جلب بین‌المللی علیه متهم فراری محمود رضا خاوری همچنان معتبر بوده و برای کشورهای عضو سازمان اینترپل قابلیت اجرا دارد.

وی با اشاره به روند صدور اعلان قرمز علیه متهمان فراری از سوی پلیس بین‌الملل، گفت: صدور اعلان قرمز علیه افراد تحت پیگرد فراری به خارج از کشور به درخواست مرجع قضایی و به استناد مستندات و مدارک قضایی و پس از طی شدن فرایندی توسط سازمان اینترپل و به‌منظور ردیابی و شناسایی محل اختفای متهمان صادر می‌شود.

رییس اینترپل ناجا بابیان اینکه این اعلان مبنایی برای دستگیری، بازداشت و استرداد متهمان است، گفت: این اعلان یک آگهی است که باهدف ردیابی و شناسایی محل اختفای متهمان صادر می‌شود و سازمان اینترپل به‌عنوان یک سازمان هماهنگ‌کننده بین پلیس کشورها آن را بنا به درخواست کشور درخواست‌کننده در وب‌سایت عمومی و وب‌سایت محرمانه قرار می‌دهد.

وی بابیان اینکه سایت عمومی در فضای مجازی و به‌صورت اینترنتی در دسترس تمامی افراد است، ادامه داد: اما سایت محرمانه صرفاً در اختیار پلیس کشورهای جهان است و در خصوص متهم فراری محمود رضا خاوری نیز اعلان قرمز این فرد در هر دو سایت عمومی و محرمانه ثبت شد، اما زمانی که این متهم در کشور کانادا شناسایی و آدرس محل اختفایش نیز مشخص شد، اعلان قرمز از سایت عمومی اینترپل حذف شد. رضوانی با اشاره همکاریهای انجام‌شده میان پلیس ایران و کانادا در خصوص دستگیری خاوری، اظهار کرد: میان پلیس ایران و پلیس کانادا مکاتبات بسیاری انجام‌گرفته و حتی جلسات مختلفی هم بین مقامات ارشد پلیس دو کشور در برگزارشده است و پلیس وظایف خود را به‌طور کامل انجام داده است.

وی با تاکید بر اینکه اعلان قرمز خاوری در سایت محرمانه اینترپل معتبر و در دسترس پلیس کشورها قرار دارد، اظهار کرد: با توجه به شبهاتی در خصوص حذف اعلان قرمز خاوری در فضای مجازی ایجادشده است، باید بگویم که اعلان قرمز نامبرده تا سال 2022 اعتبار دارد و پس‌ازآن نیز قابل تمدید است. به گفته رضوانی برخی از اعلانهایی که برای ایرانیان تحت تعقیب صادرشده در سایت عمومی اینترپل قابل‌مشاهده نیست و تنها تعداد 10 مورد از این اعلانها برای عموم امکان دسترسی وجود دارد.

آن‌طور که پلیس بارها اعلام کرده، اقدامات و وظایف قانونی‌اش دراین بار انجام داده و به نظر می‌رسد برای استرداد این متهم اختلاس 3000 میلیاردی باید اقدامات و رایزنیهای دیپلماتیک میان دو کشور انجام شود.

منبع: همشهری آنلاین


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *