حمایت از جوانان در مسئله مسکن و جهیزیه

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۸ تیر ۱۳۹۵


حمایت از جوانان در مسئله مسکن و جهیزیه

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان با بیان اینکه ۱۶ میلیون نفر در کشور در سنین ازدواج هستند، گفت: همه دستگاههای مسئول باید برای تأمین اشتغال، مسکن و جهیزیه از جوانان حمایت کنند.
کبری خزعلی در این خصوص افزود: شورای فرهنگی اجتماعی زنان مسائل حوزه ازدواج را به دولت ارجاع می‌دهد و با تقسیم‌کاری که در دولت انجام شد، معاونت امور زنان و خانواده، مسئول تقسیم‌کار ملی در این زمینه است.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین نهادهای حمایتی برای ازدواج جوانان به‌ویژه در طبقات ضعیف، کمیته امداد است که باید با تأمین اشتغال و جهیزیه، جوانان را برای ازدواج آماده کند. از سوی دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی در سند مهندسی فرهنگی بر تأمین مسکن، اشتغال و جهیزیه جوانان تأکید کرده است.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان با اشاره به وجود ۷۵ هزار نوعروس فاقد جهیزیه در کشور اضافه کرد: قانون اساسی و سیاستهای مصوب شورای فرهنگی اجتماعی زنان بر ارائه تسهیلات ازدواج و تشکیل خانواده به جوانان تأکید کرده است و دولت موظف است نیازهای اولیه تشکیل خانواده را تأمین کند که برای پسران اشتغال و مسکن و برای دختران تأمین
جهیزیه است.
خزعلی تأکید کرد: در مصوبه مهندسی فرهنگی در بخش جمعیت اشاره‌شده است که به‌تناسب سن ازدواج جوانان، امکاناتی مثل زمین و مسکن و وامهای بلندمدت بدون سود پرداخت شود. همچنین دولت باید برای دانشجویان هم امکانات تحصیلی پیش‌بینی کند و خوابگاه برای متأهلان باید در اولویت باشد. از سوی دیگر باید مهدکودک در کنار سکونت دانشجویان باشد و مرخصی ۲ ساله تحصیل برای فرزندآوری دختران دانشجو اجرایی شود.
وی خاطرنشان کرد: برای حمایت از ازدواج و فرزندآوری باید تسهیلات مناسبی برای زنان خانه‌دار پیش‌بینی شود و بیمه زنان خانه‌دار که مصوب است به اجرا درآید تا پشتوانه‌ای برای زنان باشد زیرا ممکن است در طول زندگی اتفاقاتی بیفتد که زن خانه‌دار به زن سرپرست خانوار تبدیل شود پس باید با زن خانه‌دار همچون یک کارمند با بیمه و بازنشستگی
برخورد شود.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان گفت: برای حمایت از تحکیم نهاد خانواده مصوب شده است که خدمت سربازی جوانان باید در محل سکونت همسرشان انجام شود و به‌تناسب بعد خانواده و تعداد فرزندان از کسر خدمت برخوردار شوند که این مصوبه هم‌اکنون در حال اجراست و نیروهای نظامی و دولت حمایت خوبی از مصوبات شورا داشته‌اند.
خزعلی با بیان اینکه با احتساب ۵ میلیون جوان طلاق گرفته و ۱۱ میلیون جوان در سن ازدواج، حدود ۱۶ میلیون نفر آماده ازدواج در کشور داریم که باید برنامه‌ریزی حمایتی خوبی از آنها صورت گیرد. در حال حاضر بنیاد ملی ازدواج برنامه‌هایی در زمینه حمایت از جوانان پیش‌بینی کرده است که اگر اجرایی شود زمینه ازدواج برای جوانان مناسب‌تر می‌شود.
وی با اشاره به اهمیت استفاده از توان سازمانهای مردم‌نهاد در امر ازدواج گفت: باید از برنامه‌های مردمی و بسیج مساجد برای کمک به ازدواج جوانان به‌ویژه تأمین جهیزیه استفاده کنیم. نهادهای غیردولتی زیادی در موضوع ازدواج آسان و تأمین مایحتاج ازدواج فعالیت می‌کنند که شورای عالی انقلاب فرهنگی موظف است این حمایتها را در یک کانال مشخص هدایت کند تا هم‌افزایی ایجاد شود.
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: مؤسسات زیادی براساس دغدغه و دل‌نگرانیهای خود به موضوع ازدواج ورود کرده‌اند که ازجمله می‌تواند به تأمین جهیزیه ۷۵ هزار زوج جوان اشاره کرد و همه باید برای موفقیت چنین طرحهایی تلاش کنیم که در این زمینه شورای عالی انقلاب فرهنگی حلقه واسطه میان این نهادها و دستگاههای دولتی است. این نهادها تاکنون روی پای خود ایستاده‌اند اما برای تداوم حرکت نیاز به کمکهای مردمی و حمایتهای دولتی احساس می‌شود. خبرگزاری مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *