حقوق رفتاری

دسته: حقوق رفتاری
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۹ خرداد ۱۳۹۵


حقوق رفتاری

افلاطون را دیگر همه می‌شناسند، فیلسوف بلند آوازه یونان، شاگرد سقراط و استاد ارسطو، که دقیقاً 2444 سال است که نامش بر سر فلسفه عالم سایه انداخته است. او گفته است که: «تربیت باید پیش از تولد آغاز شود».
مقصود افلاطون هرچه بوده است یک معنی‌اش باید این باشد که جنین، موجود هوشمند غریب و عجیبی است که در همان کیسه ی در فروبسته ی رحم از رفتار مادر الگو می‌گیرد!! و باور کنید که رفتار و گفتار و پندار و تغذیه مادر هم جسم کودک و هم روح و ذهن و اندیشه او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خوب اگر چنین است آنان که پس از تولد کودک در مرئی و منظر او و در خانه و خیابان و کوچه رفتار نازیبایی دارند ندانسته و ناخواسته به جامعه کودکان و نونهالان آسیبی جدی وارد می‌کنند.
یادم می‌آید چند ماه پیش که همراه نوه‌ام که دختر بچه‌ای است 3-4 ساله از جایی می‌گذشتیم و در گذرگاهمان راننده‌ای از ماشین خود پیاده شد و به سمت ماشین دیگری یورش برد و با لگد و مشت به شیشه‌های آن ماشین می‌کوبید و ما البته به سرعت رد شدیم اما هنوز هم وقتی می‌خواهیم از خانه بیرون برویم یا به پارک یا به جای دیگری برویم اول از من می‌پرسد پدر جان آن مرد دیگر در خیابان نیست؟ او باز دعوا نمی‌کند چه جور می‌فهمیم که او هست یا نیست؟
و کودک انگار از خیال آن حرکت زشت رهایی نیافته باشد، مترّصد تکرار آن وضعیت است و طبیعی است کودکی که ظرفیت تربیت پذیری را از روزگار جنینی در خود به وجود ‌آورده است به طور طبیعی در زمانی که با چشمان باز در بین مردم راه می‌رود حواسش به همه جا هست دنیار را برای کودکان جهنم نکنید.


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *