حال محیط زیست خوب نیست

دسته: حقوق محیط زیست
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۸ خرداد ۱۳۹۵


حال محیط زیست خوب نیست

محمدهادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در آستانه هفته محیط زیست به عنوان یکی از سخنرانان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران به ارائه گزارشی از وضعیت محیط زیست و همچنین سیاست‌های کلان محیط‌زیست پرداخت.
حیدرزاده با اشاره به موضوع محیط زیست در عقبه مذهبی و همچنین اجتماعی مردم بر توجه عموم جامعه افزود: هیچ برنامه و اقدامی موفق نیست مگر اینکه آن برنامه با مشارکت مردم باشد که برنامه های حفاظت از محیط زیست نیز از این رویه مستثنی نیست.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین به نقش مشارکت‌های مردمی در اجرای سیاستهای کلان محیط زیست اشاره کرد و گفت: باید بسترهای مشارکت مردمی در عرصه محیط زیست فراهم شود.
حیدرزاده با اشاره به مشارکت مردم در هشت سال دفاع مقدس و شرکت در انتخابات افزود: تجربه نشان داده است، هر گاه مردم ایران احساس مسئولیت کنند به خوبی برنامه‌های دولت را مورد حمایت قرار می دهند؛ بنابراین در عرصه حفاظت از محیط زیست نیز باید با ایجاد حساسیت‌های لازم، زمینه های مشارکت جدی مردم فراهم شود.
وی درباره تخریب جنگل ها، خشک شدن تالاب ها، رودها و دریاچه ها ادامه داد: با وجود اینکه در عقبه مذهبی و میهنی ما، موضوع محیط زیست و احترام به طبیعت و حیات وحش بسیار مورد تاکید است، حال محیط زیست کشور خوب نیست و نشان می دهد به توصیه هایی که در این باره در عقبه مذهبی و میهنی ما شده است، درست عمل نمی کنیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ 17اسفند 1393 تصریح کرد: حضرت آیت الله خامنه ای در سخنان خود بر 2 محور جرم دانستن تخریب محیط زیست و آلوده کردن آن و جناحی نکردن موضوع محیط زیست تاکید کرده اند. حیدرزاه گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین سیاست های کلان محیط زیست را ابلاغ کرده است که نقشه راه قوای سه گانه در بحث محیط‌زیست است و پس از اصل 50 قانون اساسی، مهمترین اصل در این زمینه به شمار می آید.
وی، مدیریت جامع نظام های حیاتی، ایجاد نظام یکپارچه محیط زیست، اصلاح شرایط زیستی و فراهم کردن شرایط برخورداری نسل های آینده از محیط زیست مناسب، ممانعت از آلودگی محیط زیست و مجازات موثر آلوده کنندگان محیط زیست را از جمله رئوس مهم این نقشه راه برشمرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران اضافه کرد: پالایش مستمر آلاینده های محیط زیست، تهیه اطلس زیست بوم محیط زیست، مدیریت تغییرت اقلیمی، گسترش اقتصاد سبز، استقرار نظام حسابرسی زیست محیطی، تدوین منشور اخلاق محیط زیست، بکارگیری فناوری های مدرن، گسترش سطح آگاهی جامعه و دیپلماسی زیست محیطی از دیگر رئوس این نقشه راه است. به گفته حیدرزاده برای اجرای این نقشه راه، کارگروه های مربوط در دولت تشکیل شده است و اگر سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه هر یک، وظایف خود در این زمینه را به خوبی انجام دهند و با یکدیگر هماهنگ باشند، اهداف مورد نظر برنامه حاصل خواهد شد.
وی گفت: با توجه به این عقبه مذهبی و تاکیدات صورت گرفته در دین مبین اسلام برای حفاظت از محیط زیست، هم اکنون حال محیط زیست خوب نیست و نیاز به توجه بسیار دارد. حیدرزاده با اشاره به اینکه در چند سال گذشته توجه به محیط زیست از منظر حاکمیت کاملا جدی بوده و مقام معظم رهبری در اسفند سال 93 به بحث حفاظت از محیط زیست و الزامات آن اشاره فرمودند، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی سیاست های کلان 15 گانه محیط زیست از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد.
وی، مدیریت جامع و هماهنگ و نظام مند منابع حیاتی، ایجاد نظم یکپارچه محیط زیست، اصلاح شرایط زیستی، پیشگیری و ممانعت از انواع آلودگی های مجاز، استقرار نظام حسابرسی زیست محیطی و نیز تعادل بخشی و حفاظت از آب‌های زیرزمینی را از جمله این سیاستها عنوان کرد. حیدرزاده تصریح کرد: در صورتی که بخواهیم در اجرای این سیاستها موفق باشیم باید قوای سه گانه در این حوزه ها ورود پیدا کنند و اثرگذار باشند.
وی همچنین از دولت خواست که در زمینه تخصیص اعتبارات ،محیط زیست را یاری کند. حیدرزاده در ادامه با بیان اینکه قوه مقننه نیز می تواند قوانین جدید و مبتنی بر سیاستهای ابلاغی را تنظیم کند، افزود: قوه قضائیه نیز می تواند با متخلفین در زمینه محیط زیست برخورد کند. منبع : پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *