ثبت هشت هزار کودک‌آزاری در سال گذشته

دسته: گزارش حقوقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۴ آبان ۱۳۹۵


ثبت هشت هزار کودک‌آزاری در سال گذشته

ثبت هشت هزار کودکآزاری در سال گذشته

به گفته عضو شورای علمی سلامت روان پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، سال گذشته حدود هشت هزار کودکآزاری در ایران ثبتشده است این در حالی است که این آمار واقعی نیست چراکه بسیاری از انواع آزار و خشونت را نمیشناسیم یا عمل به آنها را جزو سنتها همچون تربیت کودک محسوب میکنیم.

حریرچی، عضو شورای علمی سلامت روان پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در نشست واکاوی آسیب و خشونت و ضرورتهای سیاست‌گذاری که به مناسبت هفته کودک برگزار شد افزود: آسیب‌پذیرترین گروه سنی در تمام دنیا کودکان‌اند بااین‌حال در ایران ما این کودکان را نمی‌پذیریم و تعریف مشخصی از کودکی نداریم. مشکل از جایی آغاز می‌شود که ما بلوغ شرعی را پایان کودکی می‌دانیم. آیا بلوغ جنسی نشانگر بلوغ جسمی است؟ همان‌طور که می‌دانیم بلوغ جسمی تا 20 سالگی ادامه دارد. آیا بلوغ جنسی بیانگر بلوغ روانی و اجتماعی هم هست؟ آیا فردی که به بلوغ جنسی رسیده می‌تواند تصمیم‌گیرنده باشد؟ بر اساس منشور بین‌المللی حقوق کودک تمام افراد زیر 18 سال کودک، محسوب می‌شوند. عضو اسبق شورای عالی آموزش علوم پزشکی بابیان مصادیقی از آزارهای جسمی در کودکان به تعریف انسان سالم پرداخت تا کنجکاوی فعالان حوزه کودک را به سمت دیگر خشونتها و آزارهای پنهان هدایت کند و ادامه داد: انسان سالم انسانی است که ازنظر جسمی تندرست و ازنظر ذهنی بی‌عیب باشد. ازنظر روانی یک انسان سالم شاد است. انسان سالم ازنظر اجتماعی فعال است. ازنظر اقتصادی مولد است. ازنظر سیاسی آگاه و ازنظر فرهنگی مسؤول است. مفهوم انسان سالم در جایگاه معنوی نیز قابل‌تعریف است که البته فعلاً به تعریف جامعی برای آن دست نیافته‌ایم چراکه مصادیق معنویت متنوع است. در چنین شرایطی به نتیجه‌ مهمی می‌رسیم. ما درباره‌ی مصادیق قانون زیاد صحبت کرده‌ایم و چیزی که به آن نیازمندیم، پرداختن به موضوعیت حق است. چراکه در دنیای توسعه‌یافته و فعالیتهای جامعه مدنی مهم‌ترین واصلی‌ترین آرمان؛ حقوق انسانی است.

این استاد دانشگاه به بیان برخی آمارهای سالهای اخیر در حوزه‌ی آزار و خشونت علیه کودکان پرداخت و اظهار کرد: یکی از مسائل قابل‌بحث دراین حوزه عدم توجه به مشکل تا جایی است که به آسیب اجتماعی که بعضاً بزهکارانه تلقی می‌شود تبدیل شود. آسیب را نیز رها و تا جایی پیش می‌رود که تبدیل به بحران می‌شود. در چنین مرحله‌ای است که جامعه و مسؤولین آن به تکاپو افتاده و به دنبال راه‌حل می‌گردند. سال قبل نزدیک به 8000 کودک‌آزاری در ایران ثبت‌شده است. این آمار قطعاً واقعی نیست چون مواردی گزارش‌شده است و نمایشگر قله کوه یخ، چراکه ما بسیاری از انواع آزار و خشونت را نمی‌شناسیم یا عمل به آنها را جزو سنتها همچو تربیت کودک محسوب می‌کنیم. حریرچی آزارهای پنهان را بسیار خطرناک خواند و گفت: تحقیر، بزرگ‌ترین خشونت و آسیب به کودکان است. این آزار در قالب مقایسه شکل می‌گیرد و اغلب در حوزه‌ دانش‌آموزی رخ می‌دهد. دراین میان معلمان و والدین بزرگ‌ترین مسوولان این شیوه از آزار هستند.

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *