تیلرسون: کنار کشورهای عربی با رفتار بی‌ثبات کننده ایران برخورد می‌کنیم

دسته: حقوق بین المللی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۳ خرداد ۱۳۹۶


تیلرسون: کنار کشورهای عربی با رفتار بی‌ثبات کننده ایران برخورد می‌کنیم

وزیر خارجه آمریکا که در عربستان به سر میبرد در مصاحبهای گفت که واشنگتن کنار کشورهای عربی با رفتار بیثباتکننده ایران برخورد میکند.

“رکس تیلرسون” وزیر امور خارجه آمریکا که در سفر به عربستان سعودی رئیس جمهور کشورش را همراهی می‌کند در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، شبکه وابسته به وزارت دفاع آمریکا مدعی شد: کنار شرکای عرب خود با سلطه‌جویی‌ها و رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران برخورد می‌کنیم.

تیلرسون درباره ادعای ترامپ و درخواستش از سران برخی از کشورهای اسلامی برای پیوستن به نبرد بین خیر و شر و گشایش مرکزی برای مبارزه با افراط‌گرایی درباره جدی بودن کشورهای مذکور برای مقابله با افراط‌گرایی گفت: آنچه اکنون در ریاض و تحت رهبری پادشاه عربستان روی می‌دهد تاریخی است. با حضور وی در نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) درباره نحوه مقابله با تروریسم و شکست داعش و بازگرداندن ثبات بیشتر به منطقه دیداری بسیار سازنده داشتیم.

وی افزود: توافق اولیه ما چارچوب اقدامات ما را مشخص می‌کند ولی در عین حال تعهداتی بسیار جدی نیز برای گرد هم آمدن برای شکست دادن داعش و تروریسم در منطقه و دیگر نقاط داده شد. توافق شد که نشست دیگری با اعضای شورای همکاری خلیج (فارس) با حضور آمریکا و اروپا صورت گیرد. یکی از انتظاراتی که می‌رود ارزیابی پیشرفت‌های به دست آمده بر اساس تعهدات صورت‌گرفته است و ما در انتظار نتایجی محکم هستیم و تعهداتی که هر کشور داده است، ارزیابی می‌شود.

وزیر امور خارجه آمریکا درباره اظهارات تنفرآمیز ترامپ از اسلام در دوران تبلیغات انتخاباتی و انتقادهای تند وی در آن دوران از قطر و عربستان سعودی به‌خاطر نقض دهشتناک حقوق بشری و حقوق زنان و سکوت وی در همین کشورها درباره حقوق بشر و حقوق زنان گفت: یکی از ویژگی‌های عمده این رئیس جمهور این است که تمایل دارد مسائل را بازخواند و با آنها به‌صورتی کاملاً روشن و محکم روبه‌رو شود، این یکی از دلایلی است که این کشورها را تشویق می‌کند احساسات آمریکا را درباره خود درک کنند و افزون بر این، به این مسائل رسیدگی کنند، این چیزی است که وی در دیدار خود از ریاض و کشوری که دو مسجد بسیار مقدس را دارد مسائل زیادی را در سفر خود آموخته است، وی درباره مردم و فرهنگ آنها مسائل زیادی آموخته است و این فرآیند بسیار مهمی برای پیش بردن این روابط بین کشورهای مسلمان و غیرمسلمان است. رهبران کشورهای اسلامی به‌صورت گسترده این را قبول دارند که باید مسئولیت آنچه را روی می‌دهد به‌عهده بگیرند و آنها این مسئولیت را به‌عهده می‌گیرند و برای مقابله با چهره زشت تروریسم، به ما و دیگر کشورها ملحق می‌شوند.

وی درباره اینکه ترامپ در سخنرانی خود به حقوق بشر و حقوق زنان هیچ اشاره‌ای نکرد، گفت: اینکه شما به موضوع حقوق بشری و حقوق زنان اشاره می‌کنید نشان از بهبود شرایط در منطقه است.

وی در ادامه ادعا کرد ایران تهدیدی برای ثبات در منطقه است و اوضاع منطقه به‌خاطر تهدیدهای تروریستی تحت فشارهای زیادی قرار دارد، اینها مسائلی هستند که بحث شدند و تلاش‌هایی در جریانند تا حقوق زنان بهبود یابد و مشارکت آنان در جامعه در منطقه بیشتر شود. وزیر امور خارجه آمریکا گفت: دلیل اولیه حضور ما مقابله با تهدید تروریسم در منطقه است و اگر ما داعش را شکست ندهیم و این نیروهای شرور را کنار نزنیم، شرایطی مهیا نمی‌شود که حتی امیدوار باشیم حقوق بشر برای همه مردم منطقه بهبود یابد.

تیلرسون درباره مقاله یکی از روزنامه‌های آمریکایی درباره دیدار ترامپ و لاوروف گفت: تفسیر من از این گفتگوها به این شکل نبود. رئیس جمهور در تلاش برای قانع کردن روسها بود تا بتوان با آنها همکاری کرد. پیام ما به روسها این بود که روابط ما با آنها در نقطه پایینی قرار دارد و باید این شرایط تغییر کند و برای تغییرش نیز هم‌صدا شویم. مسئله‌ای که وی گفته است این است که به‌خاطر مسائلی که داخل آمریکا روی می‌دهد، توجهش از مسئله دور و از تعامل با روسیه برای بهبود روابط غافل نمی‌شود.

وی همچنین درباره برخورد خشونت‌بار محافظان اردوغان با معترضان در برابر اقامتگاه رئیس جمهور ترکیه در واشنگتن گفت: ما سفیر ترکیه در واشنگتن را خواستیم و به‌روشنی به آنان گفتیم که این رفتار غیر قابل قبول است. در حال حاضر نیز تحقیقاتی در این زمینه در جریان است و باید ببینیم نتیجه آن چه می‌شود. ما ناخرسندی خود را در این خصوص مطرح ساخته‌ایم.

تیلرسون درباره پیشنهاد مک‌کین برای اخراج سفیر ترکیه از آمریکا گفت: به‌نظر من باید اجازه دهیم تحقیقات در این خصوص به پایان برسد تا درباره چنین چیزی نتیجه‌گیری شود.

وزیر خارجه آمریکا درباره آزمایش موشکی کره شمالی نیز گفت: در حال حاضر در مراحل نخستین اعمال فشارهای اقتصادی و سیاسی بر رژیم کره شمالی هستیم و امیدواریم آنها این پیام را دریافت کنند که راه تولید سلاح‌های هسته‌ای راهی نیست که به امنیت و رفاه ختم شود. آزمایش اخیر آنها نیز ناامید کننده و آزار دهنده است و باید به این اقدامات خاتمه دهند و تا زمانی که این کارها خاتمه نیافته باشد، دیدگاه آنان نیز تغییرنیافته تلقی می‌شود.

تیلرسون افزود: بسته‌ای از فروش هنگفت تسلیحاتی صورت گرفته است و نیز فروش تسلیحات به دیگر کشورهای مهم منطقه‌ای همچنان ادامه دارد.

وی همچنین ادعا کرد؛ اینها همگی اقدامات امنیتی در خلیج (فارس) و کشورهای عرب به‌صورت خاص به شمار می‌آید که به ایران نشان دهد آمریکا کنار شرکای خود در منطقه قرار می‌گیرد تا با سلطه‌طلبی ایران و هر خواستی که ایران برای فشار آوردن به این کشورها دارد با جبهه‌ای قوی و متحد مقابله شود. منبع: خبرگزاری تسنیم

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۰۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *