توافق با FATF را اجرا می‌کنیم

دسته: حقوق بانکی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۵ مهر ۱۳۹۵


توافق با FATF را اجرا می‌کنیم

طیب نیا:

  توافق با FATF را اجرا میکنیم

 

 

  سهم ارز رسمی در تجارت 2 ماهه صفر می‌شود

باوجود ایرادهای اساسی وارده به توافق ایران با کارگروه اقدام مالی وزیر اقتصاد بر اجرایی شدن این توافق تاکید کرد و در مورد برنامه دولت برای یکسان‌سازی نرخ ارز گفت: در یک بازه زمانی 2 ماهه، سهم ارز رسمی در تجارت کالا به صفر خواهد رسید.

علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی ایران گفت، کشورش به دنبال یک اقتصاد انعطاف‌پذیر است که وابستگی کمتری به نفت داشته باشد و میزان وام‌های بازپرداخت نشده در بخش بانکی کاهش یابد. وی پیش‌بینی کرد که اروپایی‌ها در تأمین مالی قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ مشارکت کنند.

وی در مصاحبه با المانیتور در حاشیه نشست پاییزه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول چشم‌اندازی مثبت از اصلاحات انجام‌شده از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی در سال 2013 ارائه داد؛ اما طیب نیا همانند روحانی و دیگر مقامات ایرانی آمریکا را به عدم اجرای کامل تعهداتش بر اساس برجام متهم کرد و گفت که آمریکا باید برای تسهیل بازگشت ایران به سیستم مالی بین‌المللی کارهای بیشتری انجام دهد.

رویکرد ایران درزمینهٔ اقتصادی همواره مبتنی بر «مقاومت» در برابر سلطه غرب توصیف‌شده است. طیب نیا در نشستی که دراین اجلاس با حضور وزرای دیگری از کشورهای تولیدکننده اوپک داشت، معنی دقیق‌تر اقتصاد مقاومتی را «انعطاف‌پذیری» اقتصادی عنوان کرد.

وی گفت: «ویژگی اصلی یک اقتصاد انعطاف‌پذیر انعطاف در برابر شوک‌های خارجی است… زمانی که طوفانی رخ می‌دهد، یک درخت خشک ممکن است خیلی زود بشکند، اما یک درخت منعطف می‌تواند از طوفان زنده بیرون بیاید.»

به گفته طیب نیا، ایران ازنظر تاریخی از رشد پایین اقتصادی، نوسانات شدید در سطح درآمد و بهره‌وری پایین رنج می‌برد که همه آنها ناشی از وابستگی بالای کشور به نفت است. «بنابراین ما وابستگی به درامدهای نفتی را در اقتصادمان کاهش داده‌ایم… اقتصاد مقاومتی در یک‌کلام اقتصادی است که به رشد اقتصادی بالا با نوسانات پایین‌دست یابد و سهم بهره‌وری در اقتصاد بالا برود.»

ایران به دلیل کاهش شدید درامدهای نفتی در دوران تحریم و کاهش قیمت نفت، ناگزیر از کاهش وابستگی خود به درآمدهای نفتی شده است. طیب نیا گفت، درامدهای نفتی اکنون تنها 30 درصد از بودجه ایران را تشکیل می‌دهد و هدف وی کاهش این رقم به صفر و ذخیره‌سازی درآمدهای نفتی در صندوق ذخیره ملی است.

طیب نیا افزود، ایران از توصیه‌های صندوق بین‌المللی پول در مورد اعمال اصلاحات پیروی کرده و ضمن کاهش واردات، پول ملی خود را تقویت کرده و در حال حرکت به سمت تک‌نرخی کردن ارز است.

وی گفت، فرق بین نرخ ارز رسمی و نرخ بازار آزاد در حال حاضر 14 درصد است و پیش‌بینی می‌شود این رقم بازهم کاهش یابد. «بخش عمده‌ای از کالاهایی که با استفاده از ارز رسمی خریداری‌شده، اکنون با نرخ ارز آزاد خریدوفروش می‌شوند.» «در یک بازه زمانی 2 ماهه، سهم ارز رسمی (در تجارت کالا) به صفر خواهد رسید. ما خیلی با آرامش و به‌تدریج بدون لفاظی و تبلیغات در حال یکسان‌سازی نرخ ارز هستیم.»

وزیر اقتصاد ایران در ادامه این مصاحبه گفت، ایران در حال اجرای قوانین مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی تروریزم است تا مانع از ارسال منابع مالی به گروه‌هایی نظیر داعش شود.

وی گفت، بانک‌های ایرانی نرم‌افزاری نصب‌کرده‌اند که مبادلات مالی مشکوک را ردیابی می‌کند. وی ابراز اطمینان کرد که ایران یک برنامه اقدام منعقدشده بین این کشور با گروه کاری اقدام مالی را اجرا نماید.

طیب نیا گفت، بانک‌های اروپایی ازجمله طرف‌هایی هستند که در حال مذاکره با ایران برای تأمین مالی خرید هواپیما از شرکت‌های بوئینگ و ایرباس هستند. «در کل، درزمینهٔ تأمین مالی این قراردادها، ما مشکلی نداریم.»

وی گفت ایران به «توافقی اولیه» با کره جنوبی برای تبدیل «وون» کره به «یورو» رسیده است؛ اما وی اظهار داشت که آمریکا می‌تواند برای تسهیل تبدیل چنین ارزهایی به یورو کار بیشتری انجام دهد و اجازه ارتباط تماسی با دلار آمریکا را بدهد.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *