تقاضا از دولت برای برگزاری آزمون استخدامی در قوه قضاییه

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۲ مهر ۱۳۹۵


تقاضا از دولت برای برگزاری آزمون استخدامی در قوه قضاییه

معاون رئیس قوه قضاییه عنوان کرد:

تقاضا از دولت برای برگزاری آزمون استخدامی در قوه قضاییه

معاون رئیس قوه قضاییه گفت: برای برگزاری آزمون استخدامی دیگری به دولت تقاضا داده‌ایم تا بتوانیم ۵ هزار نیروی اداری جذب دستگاه قضا شوند.
حجت الاسلام علیرضا امینی در حاشیه برگزاری آزمون قضاوت در جمع خبرنگاران ضمن تشریح جزییات این موضوع گفت: آزمون جذب عمومی برای منصب قضاوت به طور همزمان در ۱۹ استان کشور
برگزار شد.
وی با اشاره به رقابت ۴۵ هزار نفر از داوطلبان فارغ التحصیل رشته حقوق در‌این آزمون گفت: علاوه بر این آزمون، ۲ هزار نفر از فارغ التحصیلان حوزوی هفته گذشته در آزمون جذب عمومی قضاوت شرکت کردند و همچنین ۳ هزار نفر نیز از طریق جذب اختصاصی به رقابت می‌پردازند که به طور کلی تعداد داوطلبان شرکت کننده در سطوح مختلف ۵۰ هزار نفر خواهد بود.
معاون منابع انسانی قوه قضاییه از برگزاری تستی این آزمون خبر داد و ادامه داد: نتایج این آزمون تستی در اوایل آبان ماه و از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود و پس از آن برگزیده شدگان به مرحله آزمون تشریحی دعوت خواهند شد.
امینی افزود: مرحله تشریحی این آزمون ۲۸ آبان با شرکت برگزیدگان برگزار خواهد شد و نتایج آن نیز هفته اول بهمن ماه اعلام می‌شود.
وی به مرحله بعدی آزمون قضاوت اشاره و تصریح کرد: کسانی که دو مرحله تستی و تشریحی را با موفقیت طی کرده باشند، به مصاحبه علمی دعوت می‌شوند و امیدواریم تا پایان سال جاری نتایج مرحله سوم نیز اعلام شود.
معاون منابع انسانی قوه قضاییه گفت: مرحله بعدی سنجش شخصیت و دیگر سنجه‌های مورد نظر آزمون قضاوت است که برای برگزیدگان مرحله سوم انجام می‌شود.
امینی در خصوص برگزاری مرحله اختبار نیز توضیح داد: کسانی که در مراحل مذکور موفقیتها ی لازم را کسب کرده باشند در نهایت به مرحله اختبار معرفی می‌شوند که در صورت موفقیت در‌این مرحله ابلاغ قضایی برایشان صادر می‌شود.
اخذ تست آمادگی شغلی برای اولین بار
معاون منابع انسانی قوه قضاییه همچنین در خصوص تفاوتهای آزمون امسال با سالهای گذشته نیز گفت: امسال علاوه بر روال مرسوم تست آمادگی شغلی از داوطلبان گرفته می‌شود.
وی در ادامه به وضعیت جذب قضات زن در دستگاه قضا اشاره و تصریح کرد: تعداد داوطلبان زن ۱۵ هزار نفر است که یک‌سوم جمعیت داوطلبان را شامل می‌شود. با این حال برای جذب قضات زن نسبتی تعیین نمی کنیم بلکه نسبت به نیازهای هر سال تعدادی جذب می‌شوند.
امینی افزود: اغلب خانمها در پستهای دادیاری و محاکم خانواده جذب دستگاه قضا می‌شوند
معاون منابع انسانی قوه قضاییه با بیان اینکه ۸ درصد قضات زن هستند، گفت: با توجه به ۱۰ هزار قاضی مشغول به کار، ۸ درصد آنان زنان هستند.
وی از جذب یک هزار قاضی در طول ۳ سال اخیر خبر داد و افزود: یک هزار و ۷۰۰ نفر از داوطلبان وارد مجموعه قوه قضاییه شدند که در ۱۱ مرکز آموزشی مشغول هستند و تا پایان سال جاری نیز یک هزار و ۱۰۰ نفر ابلاغ قضایی می‌گیرند.
قضات بازنشسته در شوراهای حل اختلاف مشغول به کار می‌شوند
معاون منابع انسانی قوه قضاییه در خصوص بکارگیری قضاوت و تامین نیروی انسانی در مراکز شوراهای حل اختلاف توضیح داد: به دنبال اصلاحیه ای که طبق قانون شوراهای حل اختلاف اعلام شده است بنا داریم قضات مستقل در اختیار این مراکز قرار دهیم و تاکنون بیش از ۱۰۰ قاضی مستقل برای آنها اختصاص داده ایم و طبق قانون قرار است با قضات بازنشسته برای خدمت در‌این مراکز قرارداد همکاری منعقد شود.
امینی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه روند جذب قضات در مناطق محروم چگونه است و آیا آزمون جداگانه ای برای این مراکز برگزار خواهد شد یا خیر؟ گفت: در سال گذشته این آزمون در ۵ استان محروم برگزار شد که طی آن ۲ هزار و ۶۰۰ نفر شرکت کرده و ۲۰۰ نفر دعوت به مصاحبه شدند که قرار است مراحل آتی آنها نیز به زودی انجام شود.
وی با بیان اینکه داوطلبان باید بدانند برای قوه قضاییه مناطق محروم و غیرمحروم تفاوتی ندارد، گفت: بر حسب نیاز در مناطق از بین داوطلبان، قاضی برای مناطق محروم انتخاب می‌شود و امسال آزمون مجزایی برای این مناطق برگزار نخواهد شد.
معاون منابع انسانی قوه قضاییه افزود: برای امسال ۳۰۰ قاضی برای شوراهای حل اختلاف تهران جذب می‌شوند.
امینی در خصوص تامین نیروی اداری برای قوه قضاییه نیز توضیح داد: برای برگزاری آزمون استخدامی دیگری به دولت تقاضا داده ایم تا بتوانیم ۵ هزار نیروی اداری جذب دستگاه قضا شوند؛ چراکه در طول برنامه ششم توسعه باید سالانه ۳ هزار نیروی اداری وارد قوه قضاییه شوند. منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۳۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *