تصمیمی برای ورود به مذاکرات بروکسل نداریم

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
شنبه - ۸ آبان ۱۳۹۵


تصمیمی برای ورود به مذاکرات بروکسل نداریم

دبیر ستاد حقوق بشر اعلام کرد:

تصمیمی برای ورود به مذاکرات بروکسل نداریم

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر حضور ایران در مذاکرات جامع حقوقبشری در آینده نزدیک در بروکسل، گفت: قوهقضاییه هنوز هیچ تصمیمی برای شرکت در این مذاکرات نگرفته است و اینکه گفته شده است در آنجا نمایندهای از قوهقضاییه حضور دارد، درست نیست.

%d8%aa%d8%b5%d9%85%db%8c%d9%85%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d8%b0%d8%a7%da%a9%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%a8%d8%b1%d9%88%da%a9%d8%b3%d9%84-%d9%86%d8%af%d8%a7

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق‌بشر، محمد جواد لاریجانی در پنجمین نشست تخصصی پلیس بین‌الملل ناجا با قضات، رویکرد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات حقوق‌بشری با اتحادیه اروپا را تبیین کرد و با اشاره به اینکه تغییری در رویکرد یک جانبه‌گرانه و خودمحورانه اتحادیه اروپا در زمینه حقوق‌بشر رخ نداده است، اظهارکرد: مادامی که اروپا از موضع برتر، یک جانبه‌گرایانه، منافقانه و تحمیل‌گرانه قصد مذاکره حقوق‌بشری با کشورمان را داشته باشد وارد این مذاکرات نخواهیم شد.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه اخیرا پارلمان اروپا که بسان بلندگویی برای کشورهای این قاره و غرب صهیونی عمل می‌کند، چارچوب و راهبردی را برای همکاری با ایران تصویب کرده است، گفت: متاسفانه از همان پاراگراف اول این طرح مشخص است که غربیها دچار یک خوانش غلط نسبت به جمهوری اسلامی ایران شده‌اند که متاسفانه این خوانش غلط، ریشه در مذاکرات هسته‌ای دارد. لاریجانی با تاکید بر اینکه غربیها برجام را ماحصل زانو زدن ایران در برابر تحریمها تفسیر کرده و حال قصد دارند آن را به حوزه حقوق‌بشری و حوزه دفاعی ملت ایران تعمیم دهند، گفت: آنها می‌گویند ما کمی دیگر فشار بیاوریم آنها در مسایل دفاعی، در مسایل منطقه، حزب‌الله و از همه مهمتر در مسایل داخلی کوتاه خواهد آمد و نظام اسلامی را رها خواهند کرد. اینکه مقام معظم رهبری تاکید داشتند در مذاکرات هسته‌ای که فقط مذاکره هسته‌ای به خاطر همین بود که جلوی این خوانش غلط را بگیرند. دبیر ستاد حقوق بشر، گفت: آنها با همین خوانش غلط وارد مباحث حقوق‌بشری شده و در این راهبرد خود مواضعی مطرح کرده‌اند که کاملا خودمحورانه، منافقانه و تحمیلی است و انگار که دستور می‌دهند که اگر ایران اینگونه صورت نگیرد، ما فلان و بهمان می‌کنیم.

   ایران برمبنای مواضع اتحادیه اروپا مذاکره نمیکند

لاریجانی تاکید‌کرد: بنده به عنوان دبیر ستاد حقوق‌بشر که یک نهاد فراقوه‌ای است و همه موضوعات مرتبط با حقوق‌بشر باید در این ستاد به تصویب برسد و از همه قوا در آن حضور دارند، مطرح می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران در هیچ مذاکره حقوق‌بشری با اروپا بر مبنایی که اتحادیه اروپا مطرح کرده وارد نخواهد شد. ما در مذاکره‌ای که چارچوب آن خودمحورانه، تحمیلی و منافقانه باشد اصلا وارد نمی‌شویم.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: از آنجا که در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تصویب شده است که این مذاکرات با هدایت ستاد حقوق‌بشر صورت گیرد، این مذاکرات تنها زمانی انجام می‌شود که دارای شروطی باشد و ما قبل از اینکه در مذاکرات حقوق‌بشری با اروپا وارد شویم چارچوب مذاکرات را مشخص خواهیم کرد.

لاریجانی در بیان شروط لازم برای ورود به مذاکرات حقوق‌بشری با اروپا، گفت: نخست اینکه هرگونه یکجانبه‌گرایی و خود‌محوری باید موقوف باشد. ما با تفکر خودمان برداشت خودمان از حقوق‌بشر و با عملکرد خودمان در مقابل آنها می‌ایستیم. اصلا اینگونه نیست که غربیها مدعی‌حقوق‌بشر باشند و حرف حرف آنها باشد با این موضع بخواهند در مذاکرات شرکت کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: اصل دوم این است که آنها باید تفاوتهای فکری را به رسمیت بشناسند. باید به نظام ما احترام بگذارند. ما نظام سکولار غرب را قبول نداریم و آن را نظام بیراهه می‌شناسیم و اجازه نمی‌دهیم آنها فقط قرائت خود را درست بدانند و بخواهند حرفشان را تحمیل کنند. آنها باید دست از تحمیل نظام سکولار لیبرال خود به ما بردارند و تفاوت فرهنگی و نظام دموکراسی اسلامی ما برپایه عقلانیت اسلامی را به رسمیت بشناسند.

لاریجانی افزود: سوم اینکه باید دست از رفتار منافقانه خود بردارند. اروپاییها نمی‌توانند از یک سو کشور ما را که بزرگترین دموکراسی منطقه است، به نقض حقوق‌بشر متهم کنند، اما از سوی دیگر کشورهای متحد و دوست خود مثل عربستان و بحرین را که کوچکترین بهره‌ای از دموکراسی نبرده‌اند، حمایت کنند و بر جنایات آنها سرپوش گذراند. اروپایی ها نمی‌توانند از یک سو دم از مبارزه با تروریسم بزنند و از طرف دیگر بدترین ترویستهای جهان را که دستشان به خون 18 هزار ایرانی آلوده است، در پایتختهای خود پناه دهند.

دبیر ستاد حقوق‌بشر عنوان‌کرد: آنها در بحرین حاضر نیستند، حرف مردم مظلوم این کشور را که می‌گویند هر نفر یک رأی را قبول ندارند. چگونه مقامات اروپایی به خودشان اجازه می دهند با این همه نقض گسترده دموکراسی و حقوق بشر به این کشورها سفر کرده و با مقامات آنها دست بدهند و چشم براین همه نقض گسترده حقوق‌بشر ببندند. پس این رفتار منافقانه را باید تغییر بدهند. البته ما می‌دانیم که موضوع پول در میان است. ولی این نمی شود که هرجا پول نفت عربستان هست، حقوق‌بشر نباشد و هرجا از پول خبری نبود موضوع حقوق‌بشر مطرح شود.

لاریجانی با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر حضور ایران در مذاکرات جامع حقوق بشری در آینده نزدیک در بروکسل، گفت: قوه‌قضاییه هنوز هیچ تصمیمی برای شرکت در این مذاکرات نگرفته است و اینکه گفته شده است در انجا نماینده ای از قوه قضاییه حضور دارد درست نیست. ما پیش از ورود به هرگونه مذاکره ای چارچوب خودمان را بر اساس شرایطی که عرض کردم اماده می کنیم و بعد تصمیم می‌گیریم.

  ایران پرچمدار حقوق بشر در دنیاست

وی تاکید کرد: حقوق‌بشر میدان جمهوری اسلامی ایران است. ما باید در دنیا پرچمدار حقوق‌بشر باشیم. ما هستیم که حقوق‌بشر را هبه الهی می‌دانیم و معتقدیم که خداوند است که کرامت را به انسان عطا کرده و صدقه سر هیچ‌کس نیست، نه غربیها و نه سازمان ملل. حقوق‌بشر اصلا میدان مانور جمهوری‌ اسلامی است و همین موضوع نیز غرب را نگران می‌کند.

لاریجانی با بیان اینکه مشکل غرب با ایران ترس از تبدیل شدن نظام جمهوری اسلامی به عنوان یک مدل حکومتی در میان سایر کشورهای اسلامی است، گفت: آنها از اینکه این مدل دموکراسی با محوریت عقلانیت اسلامی در ایران جواب داده و باعث رشد و پیشرفت ایران در جهان شده است هراسان شده‌اند و نگران این هستند که این برای سایر کشورهای جهان یک مدل شودو لذا با بهانه‌های مختلف ان را مورد هجمه قرار داده‌اند.

منبع: حمایت

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *