تبعات سوءاستفاده از دفترچه‌های درمانی

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۵


تبعات سوءاستفاده از دفترچه‌های درمانی

سازمان تامیناجتماعی هشدار داد

تبعات سوءاستفاده از دفترچههای درمانی

 

 

مطابق قانون تامین‌اجتماعی، سوءاستفاده و یا اجازه دادن برای سوءاستفاده از دفترچه‌های درمانی، تخلف محسوب شده و مجازاتی برای آن پیش‌بینی‌شده است.

 به نقل از روابط عمومی تامین‌اجتماعی، کارشناسان ناظر بیمارستانی که نمایندگانی از سوی سازمان تامین‌اجتماعی هستند، به‌موجب اختیارات و وظایفی که بر عهده‌دارند، بر حسن اجرای قرارداد میان بیمارستانها و دفاتر اسناد پزشکی نظارت کرده و با بررسی دفترچه‌های درمانی و تشخیص هویت بیماران، مانع سوءاستفاده احتمالی افراد غیر بیمه‌شده، از دفترچه‌های تأمین درمان ویژه بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی می‌شوند. کارشناسان ناظر بیمارستانی در ساعات اداری به‌صورت مقیم یا سیار، در بیمارستانهای طرف قرارداد با این سازمان حضور دارند و با ایفای نقش نظارتی و هدایتی، موجب تسهیل روابط سازمان با بیمارستانهای طرف قرارداد و بیماران بیمه‌شده می‌شوند.

لازم به ذکر است؛ این ناظرین با انجام برخی اقدامات، روابط بین سازمان تامین‌اجتماعی و بیمارستانهای طرف قرارداد و بیمه‌شدگان را تسهیل می‌کنند؛ به‌عنوان‌مثال با حضور بر بالین بیماران بیمه‌شده، ضمن رؤیت دفترچه درمانی و مطابقت آن با بیمار، طبق ضوابط، معرفی‌نامه صادر می‌کنند. معرفی‌نامه بیمارستانی در حکم تأیید استحقاق بیمه‌شده و تضمین احتساب هزینه‌های بیمارستانی مطابق قوانین و ضوابط سازمان تامین‌اجتماعی است.

همچنین کارشناسان ناظر بیمارستانی، با بررسی و تأیید مواردی مانند نسخه دارویی گران‌قیمت تا سقف ریالی مجاز، نسخه MRI با درخواست بیش از یک ناحیه و نیز لوازم پزشکی مورداستفاده بیمار، موجب حذف رفت‌وآمد اضافه بیماران به دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی می‌شوند. براین اساس بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی می‌توانند طی مدت بستری خود، در صورت برخورد با برخی مشکلات در ارتباط با نحوه محاسبه هزینه‌ها و چگونگی ارائه خدمات تشخیصی و درمانی مورد تعهد سازمان، از مشاوره و راهنمایی ناظران بیمارستانی استفاده کنند. ناظران بیمارستانی نیز با بررسی پرونده بالینی بیماران و رسیدگی اولیه به‌صورت حساب هزینه درمان بیمه‌شدگان، ضمن نظارت بر چگونگی تنظیم صورتحسابها و رعایت تعرفه‌های پزشکی، موجب تسریع روند پرداخت مطالبات بیمارستانها می‌شوند.

منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *