تبادل زندانیان

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۰ تیر ۱۳۹۵


تبادل زندانیان

تبادل زندانیان

%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%81%d9%82%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d9%82%d8%a7%d9%84-%d8%b2%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%a7%d9%86-%d9%85%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86

این تازه‌ترین بخش از همکاریهای گسترده دو کشور پس از برجام و امضای پیمان دوجانبه سرمایه گذاری است.
ژاپن و ایران در واقع یک یادداشت تفاهم به امضا رسانده بودند که بر اساس آن دو کشور را ملزم می‌کرد کار انتقال زندانیان را از دومین روز ماه جاری میلادی (12 تیر ماه) آغاز کنند. توافقنامه مذکور را دو کشور در ژانویه سال 2015 امضا کردند و این هفته نیز یادداشت دیپلماتیک مبنی بر انتقال زندانیان میان ایران و ژاپن رد و بدل شد. وزارت امور خارجه ژاپن در بیانیه‌ای آورده است که براساس آنچه توافق شده بود روز سوم جولای (13تیرماه) وزارتخانه‌های خارجه اسناد دیپلماتیک ذی‌ربط را مبادله کردند. گزارش می‌افزاید که به این‌ترتیب توافقنامه انتقال مجرمین بین دو کشور در ۱۲ مرداد ماه (دوم اوت ۲۰۱۶) لازم الاجرا است.
در توافقنامه، تشریفات و امور رسمی مربوط به زندانیانی که بر اساس شرایط خاص در دادگاههای دو کشور محاکمه شده و باید به کشور متبوعشان منتقل شوند ، شرح داده شده است. تارنمای «موفا» ژاپن گزارش کرده است که این قرارداد رسمی به شهروندان ژاپنی و ایرانی امکان می‌دهد تا باقیمانده دوره حبس خود را در کشور مبتوع خود سپری کنند.
ایران و ژاپن دارای همکاریهایی در زمینه مبارزه با جرائم و امور قضایی هستند و در زمینه انتقال و اسکان زندانیان و بررسی وضعیت محکوم شدگان بر اساس سند موجود نیز فعالیت مشترک کاری انجام می‌دهند.
بررسیهای انجام شده از وضعیت قضایی در ژاپن نشان می‌دهد که اگرچه زندانهای این کشور عمدتا امن هستند اما زندانیان وضعیت سختی در زندانها دارند. انجمن زندانیان ژاپن تحقیقاتی انجام داده است که در زندانهای این کشور سختگیریهای شدیدی صورت می‌گیرد.
نیویورک تایمز نیز در همین‌باره و به‌نقل از این انجمن گزارش کرده است که برخی از زندانیان باید ساعتها بدون اینکه حرکتی بکنند سرجای خود بنشینند و اجازه هیچ کاری نخواهند داشت. با این وصف همین گزارش تایید می‌کند که اگر زندانیان در دوران حبس رفتار و عملکرد خوبی داشته باشند ممکن است به سرعت شامل عفو شده و یا دوره حبس آنها کاهش یابد. آمارها نشان می‌دهد که در کل نزدیک به سه هزار ایرانی در زندانهای خارج از ایران بسر می‌برند که عمدتا جرم آنها قاچاق مواد مخدر است. بیشتر این افراد در زندانهای کشورهای آسیایی بسر می‌برند و شمار ایرانیان زندانی در ژاپن کمتر از 200 نفر است و ایران در کل با 11 کشور دنیا توافقنامه انتقال زندانیان امضا کرده است. منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *