تأثیر بیمه بر نفت

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۳ خرداد ۱۳۹۵


تأثیر بیمه بر نفت

بر اساس اطلاعات بدست آمده از منابع مختلف ،طی دو هفته گذشته ۲۶  سوپر نفتکش  خارجی (غیر ایرانی) به ظرفیت ۲۵ میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین اقدام به بارگیری نفت خام و مازوت  از پایانه‌های نفتی خارک و بندر ماهشهر نموده و یا در حال بارگیری محموله‌های خود هستند.
امکان از سر گیری مجدد محموله‌های نفتی ایران توسط شرکتهای کشتیرانی خارجی پس از آن فراهم شد که اتحادیه بیمه «P&I Clubs » پوشش بیمه محموله‌های صادراتی نفت ایران را به صورت محدود آغاز نمود. این اتحادیه، که نمایندگی سیزده شرکت بیمه گذار در سطح جهان  را داراست، در ماه آوریل  میزان پوشش موقت بیمه  برای نفتکشها که از مبدأ ایران بارگیری می‌کنند را از ۷۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون یورو افزایش داد.
به گفته یکی از کارشناسان صنعت بیمه دریایی، در اولین روزهای پس از رفع تحریمهای ایران، به دلیل مشکل در زمینه یافتن شرکتهای بیمه بین‌المللی،  صرفاً نفتکشهای ایرانی اقدام به بارگیری محموله‌های صادراتی این کشور می‌نمودند. اما جذابیت بسیار زیاد منافع موجود در چنین بازاری کلیه صاحبان سهام در بازار بیمه را واداشت تا در جستجوی راه حلی برآمده و تقریباً تمامی آنها تضمین‌های لازم را برای شرکت P&I Club فراهم ساختند. این روند موجب گردید تا سطح صادرات نفت خام ایران با سرعتی بیش از آنچه که انتظار می‌رفت به سطح قبل از
تحریم‌ها باز گردد.
پوشش بیمه‌ای برگشت‌پذیر یا «Fall Back» طوری تنظیم گردیده که در صورت عدم پرداخت خسارات بیمه از سوی شرکتهای بیمه آمریکایی که هنوز مجاز به فعالیت با ایران نیستند، مبالغ مربوطه را جبران نموده و پوشش دهد.
به اظهار آقای « برایان گالاکر» رئیس بخش روابط سرمایه‌گذاران در شرکت نفتکش بلژیکی Euronav که هنوز فعالیت مستقیم خود با ایران را از سر نگرفته است: «با توجه به پیشرفت اقدامات انجام شده از سوی P&I Club، افزایش صادرات نفت ایران چندان ما را شگفت زده نکرده است. ما به این بازار بسیار علاقه‌مند هستیم و  البته  با توجه به محدودیتهای فعلی در خصوص معاملات دلاری، مدتی زمان خواهد برد تا ایران بطور کامل به بازار جهانی باز گردد.»
وی همچنین افزود: «در حقیقت لغو تحریمها بدان معنی است که نفتکشهای خارجی می‌توانند محموله‌های ایران را حمل نمایند اما هنوز خطرات عدم پوشش خسارات ناشی از سوانح بزرگ همچنان وجود دارد.» در نتیحه هنوز برخی شرکتهای نفتکش طراز اول جهان نظیر Euronav، Teeky Group و  Frontline از حمل محموله‌های نفتی ایران اجتناب می‌کنند. به گفته آقای «اندرو باردوت»  مدیر اجرایی ارشد گروه بین‌المللی P&I Club، در صورت  افزایش میزان خسارات ناشی از بروز سوانح عمده، نظیر تصادم نفتکشها و یا از بین رفتن کل محموله، نسبت به سطح پوشش  ارایه شده تحت بیمه Fall Back  ، مسئولیت پوشش هزینه‌ها برعهده شرکت نفتکش مربوطه خواهد بود.
تجار در بازارهای نفتی اذعان می‌دارند که با پشتیبانی شرکتهای نفتکش بین‌المللی  از ناوگان نفتکشهای ایرانی، این کشور توانسته تا میزان صادرات نفت خود را به سطح قبل از تحریمها، یعنی حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز، افزایش دهد. به عقیده تجار بازار، چنانچه ایران میزان تولید  نفت خام را به سطح ظرفیت موجود خود  افزایش دهد، آنگاه در صورت بروز وقفه در سایر مناطق جهان مانند نیجریه یا لیبی، قادر به  تأمین کسری بازار نخواهد بود.
در حال حاضر آسیا به عمده‌ترین مقصد نفتکشهای خارجی حامل نفت خام صادراتی ایران  تبدیل شده و در این بین کشورهای هند، چین و ژاپن خریداران اصلی بشمار می‌آیند. چهار شرکت نفتکش بین‌المللی نیز به حمل محموله‌های صادراتی به مقاصد اروپایی مشغول هستند.
در این میان هند، با توجه به نیاز روزافزون خود، نقش عمده‌ای ایفا کرده و شرکتهایی نظیر Essar Oil، Reliance Energy و Hindustan Petroleum Corp از روابط خوبی با ایران بهره می‌برند.
شرکتهای نفتکش غیر ایرانی که اکنون به حمل محموله‌های صادراتی نفت خام این کشور مبادرت نموده‌اند نیز شامل شرکت دولتی China Shipping Development، PetroViietnam و شرکت ژاپنی Idemitsu Kosan  می گردد. همچنین شرکتهای نفتکشی از کشورهای یونان، ترکیه و سییشل نیز در انتقال نفت خام ایران فعالیت می‌نمایند. منبع: شبکه اطلاع رسانی بینا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *