بیمه جرم چیست؟

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
جمعه - ۷ آبان ۱۳۹۵


بیمه جرم چیست؟

بیمه جرم چیست؟

بیمه جرم (Crime insurance) در حقیقت به‌نوعی از بیمه گفته می‌شود که از بیمه‌گر در برابر خسارتهایی که توسط جنایتکاران ایجاد می‌شود، حمایت می‌کند. به‌عبارتی‌دیگر، این نوع از بیمه از قربانی جنایتها پشتیبانی می‌کند. به بیمه جرم همچنین «بیمه صداقت» نیز می‌گویند.

اکثر تجار بیمه جرم را خریداری می‌کنند تا بتوانند خسارتهای ناشی از دزدیهای کارمندانشان یا دیگر جرایمی که منجر به خرابکاریهای مالی می‌شود را دریافت کنند.

%d8%a8%db%8c%d9%85%d9%87-%d8%ac%d8%b1%d9%85-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa

از سوی دیگر، شرکتهای بیمه، بیمه جرم را به‌طور جداگانه ارائه می‌کنند چراکه بیمه دارایی و املاک معمولاً خسارتهایی که توسط کارمندان خلاف‌کار ایجاد می‌شوند را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. هر شرکتی بدون توجه به بزرگی آن، ممکن است در معرض جرایم سفید قرار بگیرد و به گفته کار‌شناسان، این مسأله در جهان امروز به‌شدت در حال گسترش است. امروزه تغییر شرایط اقتصادی، پیشرفت فنّاوری و توسعه فعالیتهای بین‌المللی باعث شده خطرات و جرایم سفید نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته باشند. در چنین شرایطی داشتن پوششی که بتواند از داراییهای شرکتها و مدیران چه اکنون و چه در آینده حمایت کند، بسیار ضروری است. جرایم سفید هرچند ممکن است در ظاهر خطرناک نباشند اما می‌توانند خطرات مالی زیادی را به شرکتها وارد کنند. به‌طورکلی بیمه جرم زمانی پرداخت می‌شود که سازمانی با یکی از مشکلات زیر مواجه شده باشد.

1- اختلاس 2- دزدی 3- سندسازی 4-کلاه‌برداری کامپیوتری 5-جعل و تقلب 6-جرایم کلی و خیانت

برخی از سازمانها به‌جای ضمانت‌نامه، بیمه جرم را خریداری می‌کنند. در همین حال برخی نیز به افراد حقیقی پیشنهاد خرید این نوع از بیمه‌نامه را می‌دهند تا از آنان در برابر خسارتهای ناشی از قتل، تجاوز و دیگر جرایم شدید به‌اضافه جرایم مالی حمایت کند؛ به این نوع از بیمه جرم، «بیمه خشونت» می‌گویند. در حقیقت شهروندان به‌جای اینکه مقامهای محلی برای آنان زندگی امن، آزادی و امنیت مالی را مهیا کنند، با خرید این بیمه‌نامه فردی، خود را در برابر خشونتهای دیگران ایمن  می‌کنند. حامیان این بیمه می‌گویند قربانی دراین شرایط انگیزه قوی‌تری برای گزارش جنایت دارد و بیمه‌گر بیشتر از مقامهای محلی مشتاق است تا گروههای متخطی را شناسایی و به قربانی خساراتی را پرداخت کند؛ اما مخالفان این نوع از بیمه معتقدند در چنین شرایطی به سیستم قضایی صدمه وارد می‌شود یا این سیستم حذف خواهد شد.

منبع: عصر ایران


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *