بیمــه چیست؟

دسته: حقوق بیمه
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۶ تیر ۱۳۹۵


بیمــه چیست؟

حق‌بیمه‌ای که بیمه‌گزار می‌پردازد، در برابر کالای باارزشی به نام آرامش است. درنتیجه کسی که قرارداد بیمه را منعقد می‌کند، اطمینان می‌یابد که در صورت بروز حوادث و مشکلات پناه و یاوری خواهد داشت. در حقیقت بیمه عقدی است که به‌موجب آن‌یک طرف تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر قرارداد، در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارده بر او را جبران کرده یا وجه معینی بپردازد. متعهد را بیمه‌گر و طرف تعهد را بیمه‌گزار می‌گویند.
خبرنگار دنیای حقوق به نقل از پایگاه آموزشی مهداد: قرارداد بیمه برای ورود به‌نظام حقوقی ایران ابتدا با مبانی فقهی محک خورد و پس‌ازآن که مشخص شد مغایرتی با شرع ندارد، بومی‌سازی شده و امروزه یکی از قراردادهای رایجی است که شهروندان منعقد می‌کنند. در گزارش پیش‌رو به بررسی این قرارداد می‌پردازیم.
بیمه عقدی است که به‌موجب آن‌یک طرف تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر قرارداد، در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارده بر او را جبران کرده یا وجه معینی بپردازد. متعهد را بیمه‌گر و طرف تعهد را بیمه‌گزار می‌گویند. موضوع بیمه ممکن است مال باشد اعم از عین (مثل خانه یا خودرو یا کارخانه) و یا منفعت یا هر حق مالی یا هر نوع مسئولیت حقوقی، مشروط بر اینکه بیمه‌گزار نسبت به بقای آنچه بیمه می‌دهد ذی‌نفع باشد. همچنین بیمه ممکن است برای حادثه یا خطری باشد که از وقوع آن بیمه‌گزار متضرر می‌شود.
بیمه‌گزار آنچه را که قصد بیمه کردن آنها را دارد، اعلام می‌کند. در این مورد کارشناسان اداره‌های بیمه به‌عنوان نماینده بیمه‌گر، موضوع بیمه را بررسی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال اگر موضوع بیمه، بدنه خودرو باشد، کارشناس بیمه که متخصص در این مورد است، خودروی موضوع بیمه را کارشناسی کرده و مواردی را که تحت پوشش بیمه قرار دارد اعلام و سپس قرارداد بیمه منعقد می‌شود. اگر موضوع بیمه کمک‌های درمانی باشد، پزشکان متخصص در شرکت‌های بیمه، با معاینه شخص بیمه‌گزار، موضوعاتی که قابلیت بیمه کردن رادارند، اعلام و سپس قرارداد بیمه منعقد می‌شود.
جلوگیری از تقلب
اصل در شرکت‌های بیمه، اعتماد متقابل است، ولی در مورد بیمه امکان دارد افرادی بخواهند با تقلب، مالی را تحصیل کنند. چنانچه بیمه‌گزار یا نماینده او با قصد تقلب، مالی را اضافه بر قیمت عادله، در موقع عقد قرارداد بیمه داده باشد، عقد بیمه قابلیت بطلان دارد و حال اگر بیمه‌گزار عمداً از اظهار مطالبی خودداری کند یا عمداً اظهارات کذب بگوید و مطالب اظهارنشده یا اظهارات کاذب طوری باشد که موضوع خطر را تغییر داده یا از اهمیت آن در نظر بیمه‌گر بکاهد، بازهم عقد بیمه قابلیت ابطال دارد، حتی اگر مراتب مذکور تأثیری در وقوع حادثه نداشته باشد.
حال اگر خودداری از اظهار مطالب یا اظهار خلاف واقع از روی عمد نباشد، عقد بیمه باطل نمی‌شود. در این صورت اگر مطلب اظهارنشده یا اظهارات خلاف واقع قبل از وقوع حادثه معلوم شود، بیمه‌گر حق دارد یا اضافه حق بیمه را از بیمه‌گزار (در صورت رضایت او) دریافت داشته و قرارداد را ابقا کند و یا قرارداد بیمه را فسخ کند. در صورت فسخ، بیمه‌گر وظیفه دارد مراتب فسخ را از طریق اظهارنامه یا نامه سفارشی دوقبضه به بیمه‌گزار اطلاع دهد. اثر فسخ ۱۰ روز پس از ابلاغ مراتب به بیمه‌گزار شروع خواهد شد. بیمه‌گر باید اضافه حق بیمه دریافتی تا تاریخ فسخ را به بیمه‌گزار مسترد کند. در صورتی هم که مطالبی اظهار نشد یا اظهار خلاف واقع بعد از وقوع حادثه معلوم شد، خسارت نسبت به وجه بیمه پرداختی تقلیل خواهد یافت.
آغاز تعهد بیمه‌گر
تعهد بیمه‌گر بر اساس قرارداد بیمه منعقده فی‌مابین، مشخص می‌شود. از زمان انعقاد قرارداد تا انقضای قرارداد، بیمه‌گر مسئول خساراتی است که قبول می‌کند. بیمه‌گر بلافاصله پس از وقوع حادثه، خسارات وارده را پرداخت می‌کند.
حداکثر مسئولیت بیمه‌گر از مبلغ بیمه‌شده تجاوز نمی‌کند و بیمه‌گر صرفاً در چارچوب قرارداد و مسئولیتی که دارد عمل می‌کند. به‌عنوان‌مثال، مسئولیت بیمه‌گر در مورد خودرو عبارت است از: تفاوت قیمت خودروی بیمه‌شده بلافاصله قبل از وقوع حادثه باقیمت باقی‌مانده آن بلافاصله بعد از حادثه. خسارات وارده نیز با پول نقد پرداخت خواهد شد، مگر این‌که حق تعمیر یا تعویض برای بیمه‌گر پیش‌بینی‌شده باشد که در این صورت بیمه‌گر می‌تواند خود، خودرو را تعمیر و اجناس خسارت‌دیده را تعویض کند.
باید در نظر داشت که بیمه‌گر برخی از خسارت‌ها را تقبل نمی‌کند، مثلاً اگر مالی ذاتاً عیب داشته باشد، در این صورت بیمه‌گر طبق قانون، مسئولیت جبران این خسارت را ندارد، مگر این‌که شرط خلافی شده باشد یا این‌که بیمه‌گر مسئول خسارات ناشی از جنگ و شورش نخواهد بود مگر این‌که این موارد در قرارداد بیمه پیش‌بینی‌شده باشد. درمجموع طرفین می‌توانند در قراردادهای بیمه هر شرطی را گنجانده و بر روی آن توافق کنند.
خودداری از انجام تعهد از سوی بیمه‌گر
اما موضوع دیگری که در قراردادهای بیمه معمولاً پیش می‌آید این است که در بسیاری از موارد بیمه‌گزاران ناراضی هستند که میزان خسارت پرداختی بسیار کمتر از میزان واقعی است. در چنین شرایطی چه باید کرد؟
قرارداد بیمه عقدی است که بین دو طرف منعقد می‌شود و آن دو می‌توانند هر شرطی را در قرارداد قید کنند و اگر بیمه‌گزاری ناراضی از میزان خسارت دریافتی خود است، به دلیل عدم پرداخت حق بیمه بیشتر بوده و میزان تعهد بیمه‌گر را با این عمل تقلیل داده است.
اگر برخلاف قرارداد، بیمه‌گر در پرداخت میزان خسارت کوتاهی کند، بیمه‌گزار هم از طریق بازرسی شرکت بیمه و هم از طریق بیمه مرکزی و هم از طریق دادگاه می‌تواند خساراتی را که بر عهده بیمه‌گر بوده و پرداخت نکرده است، مطالبه کند.
زمان اطلاع بیمه‌گزار به شرکت بیمه در قراردادهای بیمه قیدشده است که به‌صورت متعارف شش روز است. به‌عبارت‌دیگر بیمه‌گزار مکلف است در زمان مقرر پس از وقوع حادثه، مراتب را به بیمه‌گزار اعلام کند، در این صورت امکان دارد بیمه‌گر خسارات وارده را تقبل نکند.
لازم است تمامی کسانی که از بیمه استفاده می‌کنند و قرارداد بیمه منعقد می‌کنند، حتماً یک یا دو بار متن قرارداد را به‌دقت مطالعه کنند و اگر اطلاع لازم ندارند، متن قرارداد را با فرد مطلع در میان گذاشته و از مفاد آن کاملاً مطلع شوند. امکان دارد بی‌احتیاطی و کوتاهی در انجام شرایط و مفاد قرارداد چنان خساراتی برای شما به بار آورد که جبران آن در آینده میسر نباشد. پس این توصیه را باید جدی گرفت.
هزینه کرد حق بیمه‌های پرداختی
در سال ۱۳۵۸ مؤسسات بیمه و مؤسسات اعتباری با تصویب نمایندگان مجلس ملی اعلام شد. در ماده یک قانون ملی شدن مؤسسات بیمه و مؤسسات اعتباری مقررشده است که به‌منظور حفظ حقوق بیمه‌گزاران و گسترش صنعت بیمه در سراسر کشور، مؤسسات بیمه کشور ضمن قبول اصل مالکیت مشروع، ملی
اعلام می‌شود.
در سال ۱۳۶۷ شرکت‌های بیمه ایران و آسیا و البرز و دانا به‌صورت سهامی ‌درآمدند که مجاز به انجام عملیات بیمه‌ای در بخش‌های دولتی و تعاونی و خصوصی شدند. باوجوداین پس از این‌که خسارات بیمه‌گزار پرداخت شد و پس از وضع اندوخته‌ها و مالیات و سایر کسورات دیگر، سودهایی که شرکت‌های بیمه عایدشان می‌شود به خزانه دولت منتقل می‌شود؛ اما با گسترش صنعت بیمه کشور و در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در سال ۱۳۸۰، قانون تأسیس مؤسسات بیمه غیردولتی به تصویب رسید که سود حاصل از فعالیت‌های مؤسسات بیمه غیردولتی به خزانه دولت واریز نشده و سهامداران و حیات مدیره این شرکت‌ها می‌توانند در خصوص این‌که به چه منظوری سود حاصله را هزینه کنند تصمیم بگیرند یا حتی سود رابین خود تقسیم کنند.
نظارت بر شرکت‌های بیمه
در سال ۱۳۵۰ به‌منظور تنظیم و تعمیم و هدایت امر بیمه در ایران و حمایت بیمه‌گزاران و بیمه‌شدگان و صاحبان حقوق آن‌ها و همچنین به‌منظور اعمال نظارت دولت بر این فعالیت، بیمه مرکزی ایران تأسیس شد. ارشاد و هدایت و نظارت بر مؤسسات بیمه و نظارت بر امور بیمه بر عهده بیمه مرکزی است، مضاف بر این‌که هرکدام از شرکت‌های بیمه نیز به‌صورت مجزا بر عملکرد نمایندگان خود به‌وسیله بازرسان شرکت بیمه نظارت دارند.
بیمه، عقدی لازم
بیمه عقدی لازم است. اصل در عقود، لزوم‌ است، یعنی به‌طورکلی همه عقود لازم هستند، مگر این‌که دلیلی بر جایز بودن آن داشته باشیم و این‌ امر در ماده ۹۱۲ قانون مدنی ایران پیش‌بینی‌شده است؛ بنابراین به استناد اصاله‌اللزوم یعنی اصل‌ لازم بودن عقود، می‌توان نتیجه گرفت که بیمه، علی‌الاصول عقدی لازم است و حق فسخی هم که در مواد ۲۱ و ۳۱ قانون بیمه تحت حصول شرایطی برای بیمه‌گر و در ماده ۷۱، برای ورثه یا منتقل‌‌الیه پیش‌بینی‌شده است، در حقیقت پایبندی بر لازم بودن عقد بیمه است.
استثنای وارده در این مورد بیمه عمر است، زیرا اگر بیمه‌گزار در بیمه عمر حق بیمه خود را نپردازد، بیمه‌گر حق تعقیب و طرح دعوای قضایی‌ را علیه بیمه‌گزار ندارد. درصورتی‌که در سایر انواع بیمه، چنان چه بیمه‌گزار حق بیمه خود را ندهد، بیمه‌گر حق دارد از طریق قضایی بیمه‌گزار را به پرداخت حق بیمه ملزم کند و به همین دلیل در بیمه‌ عمر، بیمه‌گزار حق به هم زدن قرارداد بیمه را دارد.
در قانون مدنی ایران در مورد بیمه مطلبی بیان‌نشده است و درنتیجه بیمه‌ جزو عقود معین‌شده در قانون مدنی نیست، اما قانون‌گذار برحسب نیازهای اقتصادی و لزوم‌ حمایت از اموال و نفوس عقد بیمه را ایجاد کرده است و با تصویب قانون بیمه، امر بیمه را تأسیس کرده است.
بیمه عقدی است که به‌موجب آن‌یک طرف‌ تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر در صورت وقوع یا بروز حادثه،‌ خسارات وارده بر او را جبران کند یا وجه معینی بپردازد. گرچه غالباً کلمه عقد را در مورد عقود معین به کار می‌برند، اما درهرحال قانون‌گذار عقد بیمه را جعل کرده است و آثار و نتایج آن را هم در قانون معین کرده است.
بیمه، قراردادی مفید است که میوه آرامش و امنیت را به بیمه‌گزار می‌دهد. این قرارداد بین بیمه‌گزار که حق‌بیمه را می‌پردازد و بیمه‌گر که در زمان بروز خسارت، مطابق قرارداد جبران خسارت می‌کند، منعقد می‌شود و ذی‌نفع آن ممکن است بیمه‌گزار باشد یا چنان‌که در بیمه عمر مرسوم است، ممکن است شخص دیگری باشد.
منبع: روزنامه حمایت


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۷۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *