بیلبوردهایی برای وصول مطالبات دانشجویی

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۸ مهر ۱۳۹۵


بیلبوردهایی برای وصول مطالبات دانشجویی

ترغیب دانشجویان بدهکار با روشی کمسابقه

بیلبوردهایی برای وصول مطالبات دانشجویی

«بخشودگی صد درصدی جرایم بدهکاران تا پایان مهرماه به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم» عبارتی که این روزهای بر روی برخی بیلبوردهای سطح شهر دیده می‌شود، روشی کم‌سابقه که برای وصول مطالبات صندوق رفاه دانشجویان از محل وامهای دانشجویی به شمار می‌رود.

دکتر فرهادی وزیر علوم نیز در حاشیه مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه ایلام از بخشودگی صد درصد جرایم دانش‌آموختگان بدهکار به صندوق رفاه دانشجویان با شرط پرداخت یکجای مابقی اقساط خبر داده بود.

همچنین سال گذشته نیز ذوالفقار یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان از اجرای سیاست تشویقی بر اساس مصوبه هیأت امنا خبر داده و گفته بود در راستای رعایت حال دانشجویان فارغ‌التحصیل به بدهکاران معوق از سال 53 تا 79 فرصتی داده شد تا بدهی خود را به صندوق تا تاریخ 31 شهریور 94 بپردازند که اگر بدهکاران تا این تاریخ با صندوق تسویه نکنند به ازای هرسال 12 درصد جریمه به بدهی آنها افزوده می‌شود.

در ادامه صندوق رفاه دانشجویان طرح بخشودگی صددرصدی جرایم دیرکرد بازپرداخت وامهای دانشجویی را به مناسبت دهه فجر و فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی شامل حال دانش‌آموختگانی اعلام کرد که مدت‌زمان در نظر گرفته‌شده برای دانشجویان تا 22 بهمن‌ماه 1394 بود و بنا به گفته رییس صندوق رفاه دانشجویان تعداد بدهکاران معوقه این صندوق 465 هزار و 168 نفر و به مبلغ162 میلیارد ریال تا آن زمان بود درحالی‌که در طرح بخشودگی 50 درصدی جرایم که در شهریور و مهر سال 94 برگزار شد، حدود 497000 نفر شرکت کردند و مبلغ 64 میلیارد ریال از بدهیهای معوق و جاری صندوق رفاه دانشجویان وصول شد.

ذوالفقار یزدان‌مهر همچنین در شهریور سال 95 از تخصیص 41 درصد اعتبارات در سال 95 خبر داد و گفت: در سال جاری، 27 درصد اعتبارات عمومی رشد پیدا کرد و 37 میلیارد تومان وام شهریه با پیگیری وزیر علوم تخصیص وبا هم‌افزایی منابع داخلی حدود 198 میلیارد تومان وام شهریه با پیگیری وزیر علوم تخصیص داده شد و درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان با هم‌افزایی دانشگاهها به مبلغ 32 میلیارد تومان افزایش یافت که امیدواریم به 4 میلیارد تومان برسد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان به اقدامات این صندوق برای وصول بدهی اشاره کرد و گفت: از اقدامات صندوق رایزنی با بانک مرکزی است به این صورت که بدهکاران صندوق رفاه جزو بدهکاران بانک مرکزی محسوب می‌شوند و هر فردی که می‌خواهد از بانک مرکزی تسهیلات دریافت کند چنانچه به صندوق رفاه بدهکار باشد درصورتی‌که بدهی خود را تسویه نکند نمی‌تواند از تسهیلات بانک مرکزی برخوردار شود.

درحالی‌که به گفته رییس صندوق رفاه دانشجویان تا شهریور سال 95، 24 میلیارد از 32 میلیارد تومان این پرونده‌های مالی وصول‌شده و صندوق رفاه دانشجویان برای وصول طلب خود از دانشجویان اقدامات زیادی انجام داده است، حال این سؤال مطرح می‌شود که آیا نصب بیلبوردهای بعضاً پرهزینه در سطح شهر که شاید تنها به چشم برخی بخشی از مخاطبان بیاید راهکار مناسبی است؟ چرا باوجوداین همه وسایل ارتباط‌جمعی، صندوق رفاه دانشجویان از بیلبوردهایی که علی‌رغم صرف هزینه مخاطبان کمتری را شامل می‌شود استفاده کرده؟ مگر نه اینکه این صندوق با مأموریت حمایت از دانشجویان مستعد بی‌بضاعت بناشده است، آیا این‌گونه اطلاع‌رسانی با صرف هزینه هرچند اندک، در راستای اهداف این صندوق خواهد بود؟

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *