برنامه جدید بانکها برای تأمین ودیعه مسکن جزییات قراردادهای جدید

دسته: غیر حقوقی , مطالب برگزیده
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۶ اسفند ۱۳۹۵


برنامه جدید بانکها برای تأمین ودیعه مسکن جزییات قراردادهای جدید

برنامه جدید بانکها برای تأمین ودیعه مسکن جزییات قراردادهای جدید

 

 

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با تشریح برنامه جدید بانکها برای تأمین ودیعه مسکن خانوارها گفت: بانک با شرایط مالک، آپارتمان یا مغازه را اجاره کرده و متناسب با توان مالی مستأجر، به او اجاره میدهد.

سیدعباس موسویان از برنامه جدید بانکها برای تأمین ودیعه مسکن موردنیاز خانوارهای ایرانی و فعالان اقتصادی خبر داد و گفت: چند بانک با ارائه درخواست به بانک مرکزی، خواستار راه‌اندازی ابزار قرارداد اجاره موازی برای تأمین مالی بخش ودیعه مسکن و مغازه‌ها شده‌اند که بر این اساس، شورای فقهی بانک مرکزی این موضوع را بررسی کرده و منتظر است تا ظرف روزهای آینده، بخش حقوقی بانک مرکزی نیز نظر قطعی را در این خصوص ارائه دهد تا اگر تأیید حقوقی صورت گیرد، این ابزار در بانکها به کمک تأمین مالی بیاید.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی افزود: یکی از نیازهای جدی نظام بانکی کشور در شرایط فعلی، تأمین مالی خانوارها و فعالان اقتصادی جهت پرداخت ودیعه مسکن و محل کسب‌وکار است؛ این در حالی است که بخشی از موجرها و صاحبان املاک، در قبال اجاره مسکن و محل کار، علاوه بر اجاره، مبلغی را هم به‌عنوان ودیعه یا قرض از مستأجران مطالبه می‌کنند. وی تصریح کرد: درگذشته رقم قرض یا همان ودیعه مسکن، کم بود و در حد ۳ تا ۵ میلیون تومان را در بر می‌گرفت که مردم می‌توانستند از طریق قرارداد قرض‌الحسنه، آن مبلغ را از بانکها وام بگیرند؛ ولی این مبالغ اکنون رقم بالایی را دربر می‌گیرد و رقمی حدود ۳۰، ۵۰، ۱۰۰ و حتی ۲۰۰ میلیون تومان هم هست که بانکها نمی‌توانند از طریق قرض‌الحسنه، این نیاز را تأمین مالی کنند؛ از سوی دیگر عقد مرتبط با این کار در قانون عملیات بانکداری بدون ربا که در دهه شصت مصوب شده بود، پیش‌بینی‌نشده است. موسویان گفت: بعد از مطالعات زیادی که صورت گرفت، مشاهده شد که قرارداد اجاره موازی می‌تواند ابزار مناسبی برای این منظور باشد؛ به این معنا که بانک با شرایط موجر، ملک و منزل یا آپارتمان و محل کسب‌وکار را اجاره می‌کند و متناسب با خواسته‌های موجر و متناسب با شرایط مستأجر، اجاره می‌دهد و از مستأجر اجاره‌بها می‌گیرد؛ بر این اساس این روش در شورای فقهی بانک مرکزی بررسی شد و ما نیز در شورای فقهی، به لحاظ فقهی، آن را بررسی کرده و موردتوافق قرار دادیم و برای اطمینان خاطر نیز، از مراجع تقلید استفتائاتی صورت گرفت که مراجع نیز نظر مساعد با این موضوع داشتند. وی افزود: بر اساس روشی که در شورای فقهی بانک مرکزی مصوب شده بود، مورد تأیید شورای فقهی قرار گرفت، فقط یک مشکل حقوقی در این میان وجود دارد که باید در معاونت حقوقی بانک مرکزی بررسی شود و اگر برطرف گردد؛ می‌توان برای حل این مسأله و تأمین مالی خانوارها و بنگاهها به‌منظور تهیه ودیعه محل کسب‌وکار و منزل، از این ابزار استفاده کرد.

موسویان در پاسخ به این سؤال که بانکها چقدر از استفاده از این ابزار استقبال خواهند کرد، گفت: به دلیل این‌که اصل این ایده از سوی خود بانکها درخواست شده است و نظام بانکی اجرا و استفاده از این ابزار را از بانک مرکزی درخواست کرده است، به نظر می‌رسد که استقبال به‌نحو خوبی صورت گیرد. وی در خصوص نرخ سود قرارداد اجاره موازی نیز گفت: قرارداد ودیعه مسکن جزو عقود انتفاعی است و بر همین اساس، نرخ سود بانکی مصوب شورای پول و اعتبار که همان ۱۸ درصد فعلی است، مورد وثوق قرار می‌گیرد. منبع: مهر

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *