بالاتـر از ختـم پرونـده

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۹ تیر ۱۳۹۵


بالاتـر از ختـم پرونـده

رئیس قوه مجریه در همایش هفته قوه قضاییه:

بالاتـر از ختـم پرونـده

ختم سؤالاتی است که در اذهان مردم است

دنیای حقوق:  حجت‌الاسلام ‌والمسلمین روحانی رئیس‌جمهور در همایش سراسری قوه قضائیه اظهار کرد: امیرالمؤمنین علی (ع) اسوه بزرگ عدالت و دادگستری در تاریخ است و زندگی او صدای عدالت انسانیت و همه مظلومان و محرومان است که او حتی نسبت به قاتل خود هم توصیه به عدل کرد. او آن دادگستری است که نسبت به قاتل خود هم توصیه می‌کند حتی در شیوه  اجرای عدالت که مبادا از حد و حدود الهی تعدی شود و در برابر یک ضربت که او زده است فقط یک ضربت زده شود؛ و سراسر جامعه کوفه و جهان اسلام را به بهانه قتل امیرالمؤمنین تبدیل به حمام خون ننماییم. او مثل اعلی و اسوه بزرگ برای اجرای عدالتی است که باید به وجودش و تاریخش و قضاوتش در برابر همه جهانیان و مدعیان حقوق بشر و عدالت افتخار کنیم.
روحانی افزود: امروز ما در یک شرایطی هستیم که نیازمند به یک قوه قضائیه قوی، به روز، چابک و قوه قضائیه‌ای که بتواند پناهگاه برای مردم سرزمین ما باشد، همه مردم ما اگر شب به راحتی می‌توانند در کنار خانواده سر به بالین استراحت بگذارند به دلیل وجود یک قوه قضائیه توانا است در هیچ کشوری امنیت کشور حفظ نخواهد شد، مگر اینکه مردم در پناه یک قوه قضائیه بی‌طرف، عالم، کارا در زمینه رفع مخاصمات و مبارزه با مجرمین و ایجاد عدل و داد در جامعه باشد.
وی اضافه کرد: ما باید قدردان قوه قضائیه، مسئولان قضایی، قضات محترم برای ایجاد امنیت در کشور باشیم و اگر امروز کسی حاضر است سرمایه ومایملک خود را روی زمین بگذارد و فعالیت اقتصادی کند به دلیل اعتماد به قوه قضاییه است والا این سرمایه در مسیر غیرشفاف و غیر مولد به کار گرفته می‌شود و اگر سرمایه‌ای از خارج از کشور وارد این سرزمین می‌شود به اعتماد یک قوه قضائیه سالم در این کشور است.
وی تصریح کرد: مردم می‌خواهند بدانند اگر عده‌ای خودسر به یک سفارت خارجی برخلاف قانون و امنیت عمومی کشور حمله کردند که عاملانشان و عامرانشان به خوبی روشن هستند قوه قضائیه چگونه برخورد می‌کند و چگونه اجرای این حکم به سمع و نظر مردم می‌رسد. این به معنای آن  است که یک کشور در برابر سفارتخانه‌های خارجی مسئولیت دارد و امنیت آن سرزمین را بردوش و عهده گرفته است.
روحانی گفت: اگر مردم ما نسبت به اینگونه مسائل به خوبی و شفافیت بدانند که در دستگاه قضایی چه شده است به همان نسبت اعتماد مردم به دستگاه قضایی و اعتماد جهانی به کشور ما و دستگاه قضایی بیشتر می‌شود به دنبال این نیستیم که دیگران برای ما کف می‌زنند یا نمی‌زنند، مهم این است که ما در پیشگاه وجدان خودمان و افکار عمومی جهانیان چگونه عمل و چگونه عدل اسلامی را به رخ جهانیان می‌کشیم که اینجا سرزمین مولای متقیان حضرت علی (ع) است و اگر اموال مردم و پول بیت‌المال و پول نفت مردم عده‌ای به تاراج و به یغما برده‌اند مردم ما می‌خواهند بدانند که این سازمان‌دهی از کجا بوده است و چه کسانی مجوز صادر کرده‌اند  و برنامه‌ریزی کرده‌اند این پول چگونه در اختیار فرد قرارگرفته است.
وی گفت: آنچه که برای مردم مهم است ختم یک پرونده نیست. بالاتر از ختم پرونده ختم سوالاتی است که در اذهان مردم وجود دارد، قوه قضاییه ما باید هم پرونده را ختم کند هم سوالاتی که در ذهن مردم وجود دارد را پایان دهد. این ثمره‌اش هم ایجاد امنیت است و هم اعتماد بیشتر مردم به دستگاه قضا است.
وی ادامه داد: اگر موضوع اعتماد مردم به نظام که یک بخش بزرگش قوه قضاییه است و یک بخش آن دستگاه اجرایی است و بخش دیگرش قوه مقننه است و همچنین سایر ارکانی که در این کشور هستند حاصل نشود و یا تضعیف شود بی‌تردید بزرگ‌ترین سرمایه را که سرمایه اجتماعی است ما از کف داده‌ایم.
روحانی تأکید کرد: قوه قضاییه اولین مسئولیتش ایجاد اعتماد بیشتر در جامعه است چون مردم اگر روزی هم به دستگاه اجرایی و مقننه بی‌اعتماد شوند دلشان می‌خواهد آن اعتماد نهایی‌شان به دستگاه قضایی و پای میز محاکمه باشد، فریادرس مردم قوه قضاییه و قضات هستند.
وی ادامه داد: آنچه در جامعه ما مردم باید احساس کرامت و عزت کنند، در جامعه ما باید حقوق شهروندی مردم محترم شمرده شود. اگر مردمی در جامعه‌ای احساس تحقیر کنند ممکن است به هر گناهی دست بزنند و ممکن است به هر خیانتی دست بزنند، سالم‌سازی جامعه از جایگاه مردم آغاز می‌شود و از احساس عزت و سربلندی خود مردم آغاز می‌شود.
اگر این رابطه بین مردم و قوه قضاییه به وجود آمد آنگاه در آن جامعه اجرای قانون و مبارزه با مفسدین و مجرمین با کمک مردم و حمایت آنان ساده‌تر و آسان‌تر و به خوبی اجرا و عملیاتی خواهد شد، جامعه‌ای که کاملاً اعتماد دارد به مسیر عادلانه قوه قضاییه و این هر مقدار ما در عمل شفافیت بیشتر نشان دهیم و احکام قضاییه ما با استدلالی باشد که وجدان عمومی جامعه را راضی کند، وجدان عمومی در نهایت یک قاضی بزرگ در کشور و در جامعه خواهد بود.
روحانی بیان کرد: اگر در یک‌زمانی اشتغال خالص در کشورمان صفر بود که تا سال 91 تقریباً اشتغال حدود صفر بوده اما در طول یکی دو سال اخیر ما اشتغال به طور متوسط حدود 450 هزار اشتغال خالص داشتیم ولو اینکه با اشتغال مورد نظر ما فاصله بسیار زیادی دارد اما در‌عین‌حال مسیر ما مسیری است که می‌تواند ما را به حل معضل بیکاری برساند.
وی تأکید کرد: آنچه که راجع به برجام و مذاکرات هسته‌ای ما تلاش می‌کردیم بزرگ‌ترین هدف ما در برجام ایجاد شرایط مناسب در داخل کشور برای رونق اقتصادی و اشتغال نسل جوان ما بود و این بزرگ‌ترین هدف ما بوده است.
رئیس‌جمهور بیان کرد: امروز این هدف مهیاتر از دیروز است و امروز شرایط ما آماده‌تر از دیروز است اما حتماً قوه مجریه بدون حمایت قوه قضاییه و بدون هماهنگی با این قوه این بار را نخواهد توانست که به مقصد برساند. یک‌زمانی بود که طبق قانون در این کشور علی‌رغم اینکه استقلال قوه مجریه و قضاییه وجود داشت اما رابطه این دو قوه بسیار به هم نزدیک بود و همه ضابطین قوه قضاییه تقریباً از دستگاه قوه مجریه بود. اگر نیروی انتظامی حضور و وجود داشت، در اختیار قوه قضاییه بود و اگر ضابطین دیگر و یا دستگاه اطلاعاتی بود در اختیار قوه مجریه بود حتی بخش قاضی ایستاده و دادستانی یک رابطه بسیار نزدیک با دستگاه اجرایی داشت. امروز یک مقداری این فاصله‌ها بیشتر شده، طبق قانون اساسی استقلال قوه قضاییه نسبت به قوه مجریه پررنگ‌تر از گذشته شده است و حتی نسبت به کشورهای دیگر هم پررنگ‌تر است.
روحانی ادامه داد: شما در کشورهای دیگر هم می‌بینید که بین دستگاه اجرایی و قضایی یک نوع رابطه‌هایی وجود دارد، هم‌اکنون در این شرایط موقعش آن است که ما بتوانیم یک ارتباط نزدیک‌تری بین دو قوه و حداقل بین روسای قوا و حداقل از طریق مسئولین بخشهای مختلف به وجود بیاوریم.
رئیس‌جمهور افزود: امروز برای اینکه ما بتوانیم در این کشور در بخش اقتصادی یک حرکت مناسبی به وجود بیاوریم راهش این است که قوه قضاییه با همه وجود به حمایت از قوه مجریه بیاید و الا سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه چه داخلی و چه خارجی، رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال میلیونی چراکه ما نیازمند اشتغال هستیم و هم‌اکنون دو میلیون و 700 هزار بیکار داریم به طوری که 4 میلیون و 800 هزار دانشجو الآن مشغول تحصیل هستند و هرساله تعداد بسیار زیادشان فارغ‌التحصیل می‌شوند و نیاز به شغل دارند.
روحانی ادامه داد:‌در کشوری که در میان نسل جوان 19 تا 34 سال 30 درصدشان بیکار هستند، نرخ رشد بیکاری در کشور ما 11 درصد است اما وقتی به بخش جوانان می‌رسیم این رقم، رقم بسیار بالایی است و این می‌‌تواند یک خطر از لحاظ اجتماعی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی برای جامعه ما باشد و برای این کار هماهنگی و هم‌فکری و در کنار هم قرار گرفتن به کمک قوه قضاییه می‌تواند بالاترین کمک باشد.
روحانی گفت: هیچ‌کس در این کشور سرمایه‌گذاری  نخواهد کرد مگر آنکه قوه قضاییه اعتماد داشته باشد. هیچ سرمایه‌ای از خارج نخواهد آمد مگر آنکه به قوه قضاییه اعتماد باشد و هیچ فناوری به جامعه عرضه نمی‌شود مگر اینکه به مالکیت فکری در این کشور احترام گذاشته شود و حمایت شود. همه اینها در سایه آن است که ما بتوانیم با همکاری و هماهنگی کارها را پیش ببریم.
وی خاطرنشان کرد: بخشهای قوه قضاییه که باید به دستگاه اجرایی یاری برساند که بخشی‌ از آن مربوط به قوه قضایی است مانند سازمان بازرسی و یک بخش دیگری که مربوط به قوه مقننه است مانند دیوان محاسبات در اینجاها ما باید کاری کنیم که مانع و کندی برای مدیریت ایجاد نکند. ضمن اینکه باعث شود شفافیت به وجود بیاید زیرا هرچه شفافیت به وجود بیاید کار ساده‌تر و آسان‌تر می‌شود.
وی افزود: همین مسئله اخیری که سروصدا به راه انداخت درباره فیش حقوقی برخی از مدیران که خود نشانه این بوده یک غفلتی در این زمینه صورت گرفته درحالی‌که ما بازرسی کل کشور داریم که بالاسر تمام دستگاهها است و حتی قبل از اینکه کاری را انجام دهند می‌آید و ورود می‌کند، ما دیوان محاسباتی داریم که سالانه در تمام مخارجی که انجام می‌گیرد ورود می‌کند، دیوان عدالت اداری داریم که درباره شکایت افراد ورود می‌کند اما در عین حال می‌بینیم که سالهاست یک اتفاقاتی رخ داده و در برخی موارد حقوقهای غیرمتعارف گرفتند که البته هم باید با این معضل برخورد و درمان شود و حتماً ما این کار را خواهیم کرد و برخورد می‌کنیم و نتیجه آن را به استماع مردم خواهیم رساند و هم باید حواسمان جمع باشد که اکثریت قاطع مدیران سالم جامعه ما حیثیت آنان، تلاششان و فداکاری‌شان مورد خدشه قرار نگیرد. هردوی اینها باید مدنظر باشد و در این موضوع و مسئله هم نیاز به کمک هر دو قوه و یا هر سه قوه داریم. منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *