اهدای جنین، قانونی و شرعی است

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
شنبه - ۶ آذر ۱۳۹۵


اهدای جنین، قانونی و شرعی است

رئیس مرکز مدیریت پیوند:

اهدای جنین، قانونی و شرعی است

 692274111

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی، باروری زوج نابارور از طریق دریافت جنین اهدایی را موضوعی حلشده عنوان کرد و گفت: این کار در کشور قانونی و شرعی است.

سعید کاظمینی اظهار کرد: امروزه با توسعه و گسترش علم پزشکی و بیولوژی انسانی، زوجین نابارور از نداشتن فرزند رنج نمی‌برند.

کاظمینی افزود: قانون اهدای جنین در آیین‌نامه دولت در سال 1383 تصویب شد. این آیین‌نامه به زوجهایی مربوط می‌شود که ناباروری آنان مسلم شده است.

وی درعین‌حال تأکید کرد که اهدا و انتقال جنین باید حتما در مرکز فناوری جدید کمک باروری انجام شود.

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: مراکز فناوری کمک باروری باید مجوز جداگانه‌ای دریافت کنند و درعین‌حال تحت کنترل وزارت بهداشت باشند. کاظمینی به نکته دیگری هم اشاره و تأکید کرد و آن محرمانه بودن همه اطلاعات این مراکز فناوری کمک باروری است؛ ضمن اینکه زوجها باید از دادگاه، نامه بیاورند و اهداکننده و دریافت‌کننده جنین نباید یکدیگر را بشناسند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شمار جنین اهداشده در کشور را هم محرمانه عنوان کرد.

وی فرایند انتقال جنین را کاری سخت عنوان کرد و گفت: اگرچه فرایند انتقال جنین بسیار سخت است اما باید نکته‌ای را هم موردتوجه داشت و آن، اینکه ناباروری متقاضی باید محرز شده باشد.

دریافت جنین اهدایی، موردتوجه بسیاری از زن و شوهرهایی قرارگرفته است که عقیم بوده‌اند. اینان می‌توانند کودک بی‌سرپرستی را به فرزندخواندگی قبول کنند اما برخی ترجیح می‌دهند مشکل ناباروری خود را با دریافت جنین اهدایی حل کنند؛ زیرا دریافت جنین و حامل شدن از این طریق، مشکلات فرزندخواندگی را نخواهد داشت؛ ضمن اینکه رابطه فرزند متولدشده از جنین اهدایی با دریافت‌کنندگان جنین بسیار عاطفی‌تر و محکم‌تر از رابطه کودکانی است که از طریق فرزندخواندگی وارد زندگی زن و شوهر فاقد فرزند می‌شود.

منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *