اهتمام به اصلاح آسیبهای اجتماعی

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۶ شهریور ۱۳۹۵


اهتمام به اصلاح آسیبهای اجتماعی

رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت مطرح کرد:

اهتمام به اصلاح آسیبهای اجتماعی

 

 

تحقق شایسته مأموریتهای مهم سازمان بهزیستی مستلزم همکاری همه دستگاههای اجرایی و مشارکت گسترده مردم است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی دراین جلسه هیأت دولت که شامگاه یکشنبه برگزار شد، سازمان بهزیستی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سازمانهای کشور به لحاظ خدمت به اقشار آسیب‌پذیر و افراد و گروههای نیازمند دانست و گفت: تحقق شایسته مأموریتهای مهم این سازمان مستلزم همکاری همه دستگاههای اجرایی و مشارکت گسترده مردم است.

دکتر روحانی اظهار داشت: این سازمان باید با معرفی خدمات خود به مردم و فراهم ساختن زمینه مشارکت فعال آنان و حرکت به سمت محوریت مردم، در حل مشکلات بیش‌ازپیش بکوشد.

رییس­ جمهوری، حفظ و ارتقای اعتماد مردم به این سازمان را از ضرورتهای مهم برای جلب هرچه بیشتر مشارکت آنان برشمرد.

دکتر روحانی با اشاره به اهمیت معنوی مشارکت در امر خیر و دعوت قرآن به خیر و تعاون در نیکوکاری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی را به فراهم ساختن زمینه‌های تعاون مردم در امور خیر و تشویق و حمایت از مؤسسات خیریه و سازمانهای مردم‌نهاد و فعال دراین زمینه موظف نمود.

رییس جمهوری موضوع آسیبهای اجتماعی را یکی از محورهای عمده مسؤولیت سازمان بهزیستی دانست و با یادآوری اینکه ریشه بسیاری از آسیبها می‌تواند به کیفیت خانه و خانواده و تربیت در دوران کودکی مرتبط باشد، خاطرنشان کرد: استحکام خانواده و توانمندی آن برای تربیت مناسب‌تر فرزندان و نیز فضای خانه از عوامل مهم پیشگیری از آسیبهای اجتماعی است.

دکتر روحانی آموزش در دوره ابتدایی و متوسطه و بهبود تقویت آموزش دینی و اعتقادی در مراکز پرورشی و مهدهای کودک را در برخورداری از نسلی سالم و مفتخر به هویت خود مهم توصیف کرد و با یادآوری اینکه دستورات قرآنی و آموزه‌های اسلامی هدایت یک فرد را ارزشمندتر از همه داراییهای دنیا می‌داند، ارزش تلاش برای اعتلای فرد و جامعه برای نیل به یک نسل سالم را شایسته تقدیر دانست.

رییس جمهوری همچنین از خدمات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی کشور و همکاری همه دستگاههای اجرایی و همه عواملی که دراین خصوص تلاش می‌کنند، تشکر و قدردانی کرد.

همچنین دراین جلسه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور گزارشی درباره برنامه‌های حمایتی اجتماعی دولت، شامل ارائه چارچوب سیاست‌گذاری سازمان و رسالت اصلی آن، عملکرد بهزیستی در حوزه توسعه حمایتهای اجتماعی، توانمندسازی جامعه معلولین و نیز برنامه‌های کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی به‌ویژه اعتیاد را به استحضار اعضای دولت رساندند.

26 هزار مرکز مردم‌نهاد با سازمان همکاری دارند و بالغ‌بر یک‌میلیون کودک غربالگری شده زیر یک سال در موضوع شنوایی‌سنجی گزارش شد.

سه میلیون کودک بین سنین 3 تا 6 سال از جنبه پیشگیری از تنبلی چشم مورد غربالگری قرارگرفته و از 15 هزار تعداد تنبلی چشم جلوگیری شد.

انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج به‌صورت اجباری در سه استان کرمان، یزد و مازندران که منجر به کاهش بالغ‌بر 30 درصد معلولیت زائد دراین استانها شده است، بخش دیگری از این گزارش بود.

اشتغال بیش از 45 هزار نفر از جامعه هدف بهزیستی در سال 1394 که نسبت به سال قبل 32 درصد افزایش داشت، اختصاص 55 هزار واحد مسکونی به جامعه هدف و در دست احداث داشتن 46 هزار واحد دیگر ازجمله اقدامات بهزیستی در حوزه حمایتهای اجتماعی از گروههای آسیب‌دیده و نیازمند بوده است.

سازمان بهزیستی با 197 شعبه اورژانس اجتماعی در کل کشور بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی مداخلات اورژانس در حوزه اجتماعی را در اختیار دارد که توانسته در سال 94 بالغ‌بر 600 هزار تماس و 270 هزار نفر را پذیرش دهد.

تأسیس و راه‌اندازی بالغ‌بر 2600 واحد ارائه خدمات درمان و کاهش آسیب اعتیاد و راه‌اندازی بالغ‌بر 5000 گروه اجتماع‌محور پیشگیری از اعتیاد در کشور نیز از دیگر اقدامات بهزیستی است که دراین گزارش به آن اشاره‌شده است.

در ادامه جلسه، با عضویت نماینده آستان قدس رضوی در کارگروه توسعه و تعمیق زیارت و ترویج فرهنگ رضوی موافقت شد.

دولت یازدهم در جلسه هیأت وزیران موادی از آیین‌نامه اجرایی شورای رقابت را اصلاح کرد.

براین اساس که مربوط به ماده (71) قانون سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی است، آیین‌نامه اجرایی نحوه تحقیق و بازرسی، رسیدگی به شکایات و اجرای آرای شورای رقابت اصلاح شد.

اهمیت آیین دادرسی شورای رقابت در فعالیت‏های اقتصادی و همچنین ارتباط تنگاتنگ آیین رسیدگی شورا با حقوق شهروندی، از دلایل اصلاح آیین‌نامه یادشده است.

به‌موجب اصلاح آیین‌نامه اجرایی شورای رقابت، هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند با ارائه شکایت کتبی و دلایل و مدارک مربوط مبنی بر وقوع رویه‌های ضد رقابتی، از شورا درخواست رسیدگی کند. شورا نیز مطابق قانون و این آیین‏نامه و بدون دریافت هزینه دادرسی، به ترتیب وصول به شکایات واصله پس از احراز صلاحیت، بررسی و تحقیق نموده و نتیجه را حسب مورد به شاکی یا مرجع درخواست‌کننده ابلاغ می‌کند.

همچنین برای انجام هرگونه تحقیق و بازرسی موضوع این آیین‌نامه از اماکن، دفاتر، اسناد و اشیاء، اخذ دستور قاضی شورا یا قاضی لازم است. دراین دستور باید موضوع، محل و زمان تحقیق و بازرسی و محدوده آن و حدود اختیارات مرجع تحقیق به‌طور مشروح و واضح قید و نسخه‏ای از آن با دریافت رسید به متصدی محل مورد بازرسی تحویل شود.

اصلاح در مورد مراکز قانونی مانند مؤسسات حسابرسی و حسابرسان رسمی و کارشناسان رسمی دادگستری از وقوع رویه‌های ضد رقابتی و چگونگی بررسی و رسیدگی به این شکایات در شورای رقابت، از دیگر اصلاحات صورت گرفته در آیین‌نامه اجرایی شورای رقابت است.

منبع: سایت دولت

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *