انتقاد شدید دیده‌بان حقوق بشر از عربستان

دسته: بین المللی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱ تیر ۱۳۹۵


انتقاد شدید دیده‌بان حقوق بشر از عربستان

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از اقدام عربستان در محاکمه سی و دو نفر به اتهام جاسوسی برای ایران به شدت انتقاد کرد.
دنیای حقوق به نقل از سرویس بین‌الملل خبرگزاری صداوسیما، به‌نقل از پایگاه اینترنتی دیده‌‍‌بان حقوق بشر گزارش داد دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد این اقدام عربستان سعودی روند اساسی حقوق متهمان را نقض کرده است. مقامات عربستان سعودی در مدت تقریبا سه سال بازداشت و تحقیق و دو ماه اول محاکمه این افراد، به متهمان اجازه ملاقات با وکیل یا دسترسی به اسناد دادگاهی لازم برای آماده کردن دفاعیه‌ای برای خودشان نداده است. دادستانها در این محاکمه‌ها به‌دنبال صدور مجازات اعدام برای بیست و پنج نفر از متهمان هستند.
اتهامات بی‌اساس
این افراد به جاسوسی برای ایران متهم شده‌اند اما کیفرخواستی که دیده‌بان حقوق بشر آن را ملاحظه کرده است حاوی اتهامات بی‌اساس است که شباهتی به جرائم مشخص ندارد.
این اتهامات شامل حمایت از تظاهرات، صدمه زدن به اعتبار پادشاهی و تلاش برای گسترش مذهب تشیع است.
این محاکمه فوریه دو هزار و شانزده در دادگاه ویژه در ریاض آغاز شد.
محاکمه‌های نمایشی
سارا لی ویتسون مدیر دیده‌بان حقوق بشر در امور خاورمیانه گفت: «این محاکمه لگه ننگ دیگری بر نظام قضایی کیفری ناعادلانه عربستان سعودی است. محاکمه کیفری نباید صرفاً نمایشی حقوقی باشد که حکم آن قبلا صادر شده باشد.»
بر اساس این کیفرخواست، متهمان شامل سی سعودی، یک ایرانی و یک شهروند افغان هستند.
یک فرد آگاه از این پرونده به دیده‌بان حقوق بشر گفت همه متهمان به‌غیر از یک متهم سعودی مسلمان شیعه هستند. مقامات عربستان شانزدهم مارس دو هزار و سیزده، هفده تن از این افراد را بازداشت کردند و چهار نفر دیگر در سال دو هزار و سیزده و یک نفر نیز در سال دو هزار و چهارده بازداشت شده است.
نگرانی جهانی در خصوص حقوق شیعیان
دیده‌بان حقوق بشر هفت حکم دادگاه ویژه کیفری عربستان سعودی را از سال دو هزار و سیزده و دو هزار و چهارده علیه مردان و کودکان متهم به جرائم مرتبط با برپایی اعتراضات پس از تظاهرات شیعیان در این کشور بررسی کرده است. زندانیان در این هفت محاکمه اعلام کرده‌اند اقراریه‌ها از طریق شکنجه گرفته شده است اما قاضی به سرعت این اتهامات را رد کرده و این اعترافات را به عنوان مدرک پذیرفته و سپس آنها را براساس این اظهارات محکوم کرده و در برخی موارد برای آنها حکم اعدام صادر کرده است.
دیده‌‎بان حقوق بشر اعلام کرد رویه دادرسی این محاکمه تاکنون نگرانیهایی را مطرح می‌کند مبنی بر اینکه این دادگاه برای بیست و پنج متهم از سی و دو متهم این پرونده احتمالا حکم اعدامی بدون فرصت کافی برای دفاع از خودشان صادر می‌کند.
ماده سیزده منشور حقوق بشر اعراب که عربستان سعودی در سال دو هزار و نه آن را تایید کرد، حق محاکمه عادلانه را تضمین می‌کند. این منشور عربی همچنین حق محاکمه فوری افراد پس از بازداشت را تضمین می‌کند که بر اساس آن فرد باید در مدت زمان معقولی محاکمه شده یا آزاد شود. این منشور می‌گوید بازداشت قبل از محاکمه به هیچ وجه یک حکم کلی نیست.
ماده بیست و پنج منشور عربی حق گروههای اقلیت را برای اجرای مناسک مذهبی شان تضمین می‌کند و ماده چهار هرگونه تبعیض بر مبنای مذهب را منع می‌کند. ویتسون تاکید کرد: مسلمان شیعه بودن نباید یک جرم باشد و دادگاههای عربستان سعودی باید اینگونه رفتارها را متوقف کنند. منبع: خبرگزاری صدا و سیما


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *