امسال 20 هزار زندانی مشمول عفو و تخفیف شدند

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۲ تیر ۱۳۹۵


امسال 20 هزار زندانی مشمول عفو و تخفیف شدند

رئیس سازمان زندانها:

امسال 20 هزار زندانی مشمول عفو و تخفیف شدند

دنیای حقوق: رئیس سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی با اشاره به اینکه بحث ارائه رایگان اوین به شهرداری مطرح نیست، گفت: امسال بیش از 20 هزار نفر مشمول عفو قرار گرفتند که درواقع 11 هزار نفر آزاد و مابقی از تخفیف مجازات برخوردار شدند.
دکتر اصغر جهانگیر در خصوص آخرین وضعیت تبدیل زندان اوین به پارک اوین اظهار کرد: هفته گذشته در دفتر شهردار تهران با وی در این زمینه جلسه‌ای برگزار کردیم که درنهایت مقرر شد کارشناسان از دو طرف برای بررسی دقیق موضوع تعیین شوند که خوشبختانه در حال حاضر ما و شهرداری کارشناسان خود را مشخص کرده‌ایم. وی با اشاره به اینکه زندان اوین را رایگان به شهرداری تهران نمی‌دهیم و بحثی در این خصوص مطرح نبوده است، ادامه داد: مقرر شده است تا کارشناسان دو طرف قیمت و ارزش مجموعه اوین و تعهداتی که شهرداری در مقابل برای ما انجام می‌دهد را بررسی کنند. رئیس سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی بیان کرد: البته باید بگویم درصورتی‌که تعهدات شهرداری صورت گیرد و بررسیها به نتیجه برسد این امر رخ خواهد داد. جهانگیر افزود: پیش‌نویس تفاهم‌نامه تبدیل زندان اوین به پارک اوین به شهرداری تهران ارائه‌شده است که در آن نحوه تبدیل زندان به پارک، تعهدات طرفین و زمان‌بندی جابه‌جایی اعلام شده است.
عفو بیش از 20 هزار نفر در سال جاری
وی در خصوص عفو به زندانیان در سال گذشته، گفت: در سال 1394، معادل 37.984 نفر مورد عفو قرار گرفته که از این تعداد 11.954 نفر آزاد شده و 26.030 نفر تقلیل محکومیت یافتند.رئیس سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی در ادامه عنوان کرد: در سال 95 نیز در میلاد حضرت زهرا (س) عفو داشتیم که بیش از 20 هزار نفر مشمول این امر شدند؛ درواقع 11 هزار نفر آزاد و مابقی از تخفیف مجازات برخوردار شدند.جهانگیر در خصوص راهکار‌ها برای کاهش جمعیت کیفری، اظهار کرد: سازمان زندانها سه بحث را در این راستا در دستور کار قرار داده است که ازجمله این موارد می‌توان به تغییر نگاه مردم در این زمینه، افزایش صلح و سازش در میان مردم (مردم به دلیل مسائل پیش‌پاافتاده به دادگستریها و دادسرا‌ها مراجعه نکنند) و در دستور کار قرار گرفتن بحث جرائم غیرعمد (این موارد به سمت دادگاه نیاید که منجر به زندان شود) را نام برد.رئیس سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی در ادامه بابیان اینکه در خصوص مسائلی مانند مهریه و نفقه باید فکر و اقدام اساسی صورت گیرد تا مردم در این زمینه به هر بهانه‌ای به دادگاه مراجعه نکنند، افزود: تغییر در مجموعه قوانین نیز از مواردی است که منجر به کاهش جمعیت کیفری خواهد شد.
قوانین در جرائم متورم شده است
جهانگیر بابیان اینکه متأسفانه قوانین به‌ویژه قوانین در جرائم متورم شده است، گفت: نسبت به جرائم غیرقابل‌گذشت دایره قوانین گسترده شده است حتی در آنجایی که مردم نسبت به حقشان گذشت کنند، چون شکل جرائم غیرقابل‌گذشت توسعه‌یافته است، در صورت گذشت مردم نیز شاهد هستیم که پرونده مردم مفتوح مانده و حتی منجر به حبس مردم می‌شود. وی با اشاره به اینکه اقدامات در دستگاه قضایی ازنظر کمبود نیروی انسانی باید برطرف شود که این خود نیز راهکاری برای کاهش جمعیت کیفری است، اظهار کرد: تسریع در رسیدگی، بلاتکلیفی پرونده‌ها از مواردی است که باید در دستور کار قرار گیرد. رئیس سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی در پایان در خصوص یکی از اقدامات مهم در سازمان زندانها اظهار کرد: در حوزه فناوری اطلاعات سیستمهای پرونده شخصیت زندانیان و مراقبت بعد از خروج و نیز پرونده بهداشت و درمان برای کل زندانیان کشور به‌صورت الکترونیکی فعال شده است.
احتمال تغییر در مدیریت زندان اوین
رئیس سازمان زندانها درباره برخی اخبار غیررسمی منتشر شده مبنی بر تغییر رئیس زندان اوین گفت: اگر تغییراتی از سوی مدیرکل زندانهای استان تهران ارائه شود، آن را بررسی می‌کنیم. اصغر جهانگیر در حاشیه بازدید از مرکز رسانه قوه‌قضاییه و تحریریه خبرگزاری میزان درباره برخی اخبار غیر رسمی منتشر شده مبنی بر تغییر رئیس زندان اوین اظهار کرد: با توجه به تغییر در مدیریت و اعمال سیاستهای مدیریتی جدید در زندانهای استان تهران منتظر هستیم که مدیرکل جدید زندانهای استان تهران برنامه‌ها را ارائه کند، در برنامه‌های ایشان تغییراتی اعلام شده که در حال طی مراحل قانونی است. همچنین محبی، رئیس زندانهای استان تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به تغییر مدیریت زندان اوین گفت: این موضوع هنوز قطعی نشده است ولی درهرحال هرگونه جابه‌جایی امکان دارد. وی در رابطه با گزینه‌های احتمالی برای این سمت افزود: از بیان اسامی گزینه‌های احتمالی معذور هستم ولی به‌هرحال تغییر و تحولاتی در راه است. با تصویب نهایی گزینه موردنظر برای مدیریت جدید زندان اوین خبر آن طی روزهای آینده منتشر می‌شود. منبع: حمایت


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *