افشای اطلاعات سری شرکتهای بورسی در فضای مجازی

دسته: حقوق اقتصادی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۳۱ شهریور ۱۳۹۵


افشای اطلاعات سری شرکتهای بورسی در فضای مجازی

افشای اطلاعات سری شرکتهای بورسی در فضای مجازی

701238263

محمد گرجی آرا کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: موضوع مهم در رابطه با بازار سرمایه بحث ضمانت اجرایی قوانین است متأسفانه قوانین بسیاری در حوزه بورس در کشور وضع‌شده که رعایت نمی‌شوند. سازمان بورس نسبت به بسیاری از شرکتهایی که در بازار سهام فعالیت دارند و دستورالعملها یا قانون تجارت را رعایت نمی‌کنند با مدارا برخورد می‌کند.
وی افزود: قطعاً زمانی که قانون تدوین می‌شود باید اجرایی شود؛ در برخی از قوانین موجود در سازمان بورس بر اساس رفتارهای سلیقه‌ای و طرحهای کارشناسی نشده به تصویب رسیده است که نیاز به بازنگری و اصلاح دارد؛ متأسفانه این بازنگریها نه در دستورالعملها و نه در قانون و مقررات سازمان انجام‌نشده است.
گرجی آرا تصریح کرد: موضوع بعدی بحث انتشار اطلاعات بازار سرمایه از مجاری رسمی است؛ در سازمان بورس سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران کدال وجود دارد که براین اساس طراحی‌شده تا اولین خبرها و تغییراتی که در شرکتها اتفاق می‌افتد از طریق آن منتشر شود اما متأسفانه این سامانه آخرین محلی است که اخبار شرکتها در آن نشر پیدا می‌کند.
این کارشناس بازار سهام در ادامه عنوان کرد: لازم به ذکر است سازمان بورس با افرادی که دارای اطلاعات هستند و آن را در بازار منتشر می‌کنند هیچ برخوردی نمی‌کند به نظر می‌رسد سازمان توانایی اجرای قوانین را ندارد و عملاً اطلاعات به‌صورت بی‌نظمی درز پیدا می‌کند. گرجی آرا در پایان گفت: امروزه در کانالهای تلگرامی شاهد اخبار شرکتهای بزرگ بورسی هستیم اما حدود دو ماه بعد، این اخبار در سامانه کدال منتشر می‌شوند این نقض در دستورالعملها و اطلاعات نهان سازمان بورس است که متأسفانه موضوع به این مهمی رهاشده و هیچ برخوردی با آن نمی‌شود.
افشای اطلاعات نهان از طریق برخی مدیران و کارشناسان شرکتها
احسان رضا پور، کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: طبق قوانین و مقررات تمام شرکتها موظف‌اند اطلاعات بااهمیت خود را که تأثیراتی درروند معاملات سهام شرکتها و سود هر سهم دارند از طریق سامانه اطلاعات ناشران منتشر کنند؛ در حال حاضر وقتی تصمیماتی گرفته می‌شود مدیران و برخی از کارشناسان شرکتها از اتفاقات مطلع می‌شوند و اخبار و شایعات قبل از تصمیم نهایی و درج در سامانه کدال، از طریق مجاری غیررسمی پخش می‌شود.
وی افزود: وقتی یک موضوعی در بازار سهام مورد کارشناسی قرار می‌گیرد تا گرفته شدن تصمیم نهایی و اعلام رسمی آن معمولاً چند ماه طول می‌کشد و عده‌ای دراین میان این موضوع را با دوستان و آشنایان خود در میان می‌گذارند و این باعث می‌شود اتفاقات خوب و بدی که در شرکت در حال رخ دادن است بین اهالی بازار بپیچد.
رضا پور یادآور شد: متأسفانه برخورد قاطعانه در رابطه با این موضوع صورت نمی‌گیرد؛ در بازار سرمایه قانون و مقررات در رابطه با افشای اطلاعات نهانی و معاملات قانون وجود دارد و ازآنجایی‌که برخوردهای مشخصی صورت نگرفته، اهمیت این موضوع میان فعالان بازار کمرنگ‌تر شده است.
این کارشناس بازار سهام در پایان بیان کرد: لازم به ذکر است بسیاری از کسانی که منتقدین این قضیه هستند اگر اطلاعات نهان به آنها داده شود که دارای منافع اقتصادی و معنوی باشد به‌خوبی استقبال می‌کنند. اگر قوانین به‌درستی اجرا شود، نظارتها توسعه یابد و فرهنگ‌سازی مناسب‌تری اعمال شود و از طرفی مدیران و کارشناسان شرکتها و کارشناسان اطلاعات نهانی را منتشر نکنند کمتر شاهد معاملات مشکوک قبل از اتفاقات بااهمیت در شرکتها و شایعه‌هایی که به واقعیت نزدیک هستند خواهیم بود. منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *