افزایش وام ازدواج دانشجویی؛افزایش حداقلی قیمت غذا

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۱ شهریور ۱۳۹۵


افزایش وام ازدواج دانشجویی؛افزایش حداقلی قیمت غذا

 رئیس صندوق رفاه خبر داد: افزایش وام ازدواج دانشجویی؛افزایش حداقلی قیمت غذا

11-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d9%88%d8%a7%d9%85-%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%ac

ذوالفقار یزدان‌مهر با حضور در یک برنامه تلویزیونی در خصوص نامه دو وزیر علوم و بهداشت به رئیس‌جمهور و کاهش وام شهریه در سال جاری گفت: وام شهریه دانشجویان یک حکایت تاریخی دارد و متأسفانه در سالهای گذشته با توجه به تعداد متقاضیان، صندوق رفاه دانشجویان، نتوانسته پاسخگو باشد.
وی ادامه داد: با توجه به این مسأله که ۸۵ درصد دانشجویان کشور شهریه پرداز هستند، سال گذشته وزرای علوم و بهداشت به این نتیجه رسیدند که نامه‌ای به رئیس‌جمهور بنویسند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: خوشبختانه با توجه به نامه‌نگاری که صورت گرفت، وام شهریه نسبت به سال ۹۳ حدود ۴۰ درصد افزایش داشت البته باید متذکر شوم که در سال ۹۳ رقم تخصیصی وام شهریه صفر بود که با آن نامه‌نگاری ۴۰ درصد تخصیص یافت.
وی ادامه داد: خوشبختانه با درآمد اختصاصی صندوق و هم‌افزایی که صورت گرفت، سال گذشته ۳۷ میلیارد تومان اعتبارات عمومی و ۱۹۸ میلیارد تومان وام شهریه پرداخت کردیم و تزلزل و مشکل تخصیص وام شهریه را با درآمد اختصاصی صندوق، جبران کردیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: ولی با توجه به حجم بالای تقاضا برای وام شهریه، امسال نیز پیگیر هستیم و برای همین مسأله، با سازمان مدیریت جلسه داشتیم که به‌طور حتم وام شهریه را صد درصد تخصیص دهند تا نوسان گذشته را جبران کنیم.

اعتبار وام شهریه در سال جاری

یزدان‌مهر ادامه داد: امسال سرجمع وام شهریه ۵۵ میلیارد تومان است که اگر صد درصد اختصاص یابد و بتوانیم کمکی از طریق وام اعتبارت اختصاصی، دریافت کنیم، می‌توانیم جبران کنیم.
وی یکی از مشکلات وام شهریه را قرار گرفتن آن در ردیف اعتبار تملک عنوان کرد که اولویت پرداخت آن و تخصیص آن را با تأخیر مواجه می‌کند برای همین در جلسه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی عنوان کردم که این اعتبار صد درصد اختصاص یابد. یزدان‌مهر افزود: خوشبختانه دولت به این مسأله توجه ویژه داشته و با اهتمام هیأت امنا صندوق رفاه دانشجویان برخی از وامهای دانشجویی تا دویست درصد افزایش‌یافته است.

افزایش دو برابری وام ودیعه مسکن متأهلان

وی با اشاره به هدفمند شدن تسهیلات دانشجویی گفت: در جلسه اخیر هیأت امنا صندوق رفاه دانشجویان به این مسأله توجه شده است به‌طوری‌که اکنون وام ودیعه مسکن متأهلان تا دو برابر افزایش داده‌شده، به‌عنوان‌مثال وام ودیعه مسکن متأهلان در شهر تهران ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که امسال تا ۱۵ میلیون تومان افزایش یافت.

افزایش وام ازدواج دانشجویی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: وام ازدواج به هر دانشجو یک‌ میلیون و پانصدر هزار تومان پرداخت می‌شد که امسال به دو تومان افزایش یافت و همچنین از طریق صندوق کارآفرینی امید به دانشجویانی که صندوق رفاه دانشجویان معرفی کند، چهار میلیون تومان وام ازدواج پرداخت می‌شود و درمجموع تا شش میلیون تومان وام ازدواج پرداخت می‌شود.
ارتقاء پنجاه و شش خوابگاه از رتبه پنج به رتبه سه
وی درباره خوابگاهها نیز گفت: خوابگاهها، سال گذشته باهدف عادلانه سازی اجاره‌بها رتبه‌بندی شدند، خوابگاههای ۱ و ۲ حداکثر تا ۱۵ درصد افزایش اجاره‌بها داشتند و خوابگاههای ۴ و ۵ افزاش اجاره بهایی نداشتند.
یزدان‌مهر افزود: برای ۶۵ خوابگاه رتبه ۵ حدود ۲۵ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شد که با عزم جدی این خوابگاهها به خوابگاه رتبه ۳ ارتقا یافتند. درواقع خوابگاههای رتبه ۵ از رده خارج شدند.

افزایش حداقلی قیمت غذای دانشجویی

وی درباره افزایش قیمت غذا در سال جاری نیز گفت: امسال حداقل‌ترین افزایش را داشته‌ایم، طبق برنامه پنجم توسعه، باید سالانه ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته باشیم که در سال ۹۳، ۲۰ درصد در سال ۹۴، ۱۴.۳ درصد و امسال ۱۲.۳ درصد افزایش داشتیم که کمترین افزایش بود. منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *