افزایش عدالت اجتماعی با اعمال سوابق تحصیلی و بومی گزینی

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۹ شهریور ۱۳۹۵


افزایش عدالت اجتماعی با اعمال سوابق تحصیلی و بومی گزینی

افزایش عدالت اجتماعی با اعمال سوابق تحصیلی و بومی گزینی

 

 

سازمان سنجش آموزش کشور با توجه به هفته دولت، اهم اقدامات و دستاوردهای حاصل از اقدامات آن سازمان را اعلام کرد.

سازمان سنجش بر اساس سه هدف و در راستای تضمین کیفیت آموزش عالی فعالیت می‌کند.

1- استقرار نظام کارآمد سنجش و ارزشیابی آموزش کشور در کلیه سطوح و مقاطع تحصیلی

2- سنجش و ارزیابی دانش داوطلبان متقاضی ورود به آموزش عالی کشور در سطوح مختلف آموزشی

3- ارزیابی و اعتبارسنجی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و دانش‌آموختگان

این سازمان در راستای دو مأموریت مهم خود انجام‌وظیفه کرده است که عبارتند از:

الف) سنجش علمی

ب) ارزشیابی آموزشی و تضمین کیفیت آموزش عالی

سازمان سنجش امیدوار است در پرتو تجربه‌های حاصل از قریب به 4 دهه فعالیت خود در حوزه سنجش علمی و بیش از یک دهه در حوزه ارزشیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی و با پشتیبانی حوزه‌های سیاست‌گذاری و فرادستی، موجبات اقدامات مؤثری را در جهت توسعه و تعالی نظام آموزش عالی کشور و ارائه بهینه خدمات به داوطلبان و مخاطبان خود و افزایش رضایت آنان فراهم کند.

در حوزه سنجش علمی سازمان سنجش طرحها و اقدامهای متعددی را در دست اجرا دارد.

مدیریت برگزاری آزمونهای ورودی آموزش عالی (شامل: آزمون سراسر ی، آزمون کارشناسی ارشد، آزمون دکتری نیمه‌متمرکز، آزمون کاردانی فنی ـ حرفه‌ای، آزمون کاردانی به کارشناسی، آزمون دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی و آزمون فراگیر دوره‌های کارشناسی ارشد و پیام نور) است.

همچنین آزمونهای حرفه‌ای و شغلی مشتمل بر آزمونهای استخدامی شرکتها، سازمانها، ارگانها و سایر نهادهای متقاضی (آزمون استخدامی جذب قضات، آزمون کانون وکلای دادگستری، آزمون حسابداران رسمی و ….) از دیگر اقدامات در حوزه سنجش علمی است.

برگزاری آزمونهای اختصاصی پردیسهای بین‌الملل دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و نیز آزمونهای ملی و بین‌المللی خاص نظیر آزمونهای مهندسی حرفه‌ای و مبانی مهندسی، آزمونهای اینترنتی تافل و آزمون المپیاد کشوری و بین‌المللی جی آر ای نیز ازجمله این فعالیتها است.

اقدام در جهت تصویب و اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو و آیین‌نامه قانون مذکور و اجرای آئین‌نامه آزمون ورودی دوره دکتری با تأکید بر تفکیک فرایند سنجش علمی از پذیرش، احصاء، مستندسازی، تحلیل و آسیب‌شناسی فرآیندهای آزمون سراسر ی به‌منظور بهبود سیستمها و روشها و به‌تبع آن ارتقای کیفیت فرایند برگزاری آزمونها نیز در حوزه سنجش علمی انجام‌شده است.

سازمان سنجش در حوزه سنجش علمی سعی کرده است به بهبود کیفیت اطلاع‌رسانی و ارتباطات و ارتقاء سیستمهای پاسخگویی به داوطلبان، سرویس‌دهی کل آزمونها در بستر دولت الکترونیک، طراحی و استقرار نظام آزمون‌سازی مبتنی بر فناوری اطلاعات (سیستم طراحان، بانک سؤال و آزمون‌سازی) بپردازد.

طراحی و استقرار سیستم جامع قرائت پاسخ‌نامه‌ها بر مبنای فناوری علامت‌خوان نرم‌افزاری و نیازسنجی داوطلبان آزمون سراسر ی از دید مشاوران مدارس و طراحی و برگزاری کارگاه آموزشی انتخاب رشته برای مشاورین آموزش‌وپرورش سراسر کشور و تدوین و انتشار ویژه‌نامه سالانه و به‌روز شده انتخاب رشته آزمون سراسر ی بر اساس آخرین تغییرات از دیگر اقدامات است.

نیازسنجی و طراحی دوره‌های آموزشی عوامل و شبکه‌های انسانی برگزاری آزمون سراسر ی باهدف ارتقای کیفیت برگزاری آزمونها، تدوین شیوه‌نامه برگزاری آزمون استاندارد زبان فارسی، تدوین گزارش تحلیلی وضعیت سنجش علمی و ارزشیابی کیفیت دانشگاه‌ها به تفکیک استانهای کشور و ارائه به مجلس شورای اسلامی در حوزه سنجش علمی صورت گرفته است.

ایجاد راهکارهای مناسب و بهره‌گیری از سیستمهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به‌منظور مقابله با تهدیدها و افزایش امنیت آزمونها از مهم‌ترین اقدامات سازمان سنجش در حوزه سنجش علمی است.

سازمان سنجش با اجرای این اقدامات دستاوردهایی هم بر عهده داشته است که از آن جمله می‌توان به ارتقای کیفیت مدیریت آزمونها، الکترونیکی و مکانیزه کردن فرایندهای اجرایی آزمونها، بهبود کمیت و کیفیت خدمات اطلاع‌رسانی و پاسخگویی به درخواستها و ارتقای رضایت داوطلبان و مخاطبان اشاره کرد.

افزایش عدالت اجتماعی با اعمال سوابق تحصیلی و ضوابط بومی گزینی، ایجاد انگیزه و زمینه شکوفایی استعدادها به‌واسطه برگزاری المپیادها، جشنواره‌ها و مسابقات علمی و ایجاد سیستم شفاف، پاسخگو و مبتنی بر اصول علمی در جهت تحقق عدالت اجتماعی در استخدام نیروی انسانی موردنیاز دستگاه‌های اجرایی از طریق آزمونهای استخدامی از دیگر دستاوردهای سازمان سنجش است.

در حوزه ارزشیابی آموزشی و تضمین کیفیت آموزش عالی نیز سازمان سنجش طرحها و اقدامهایی در دست دارد که از آن جمله می‌توان به تدوین سند ارزشیابی، اعتبارسنجی و تضمین کیفیت در نظام آموزش عالی ایران و برنامه‌ریزی و اجرای ارزیابی کلان عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد.

راهبری رویه‌های ارزشیابی کیفیت در گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و بررسی و بازخورد گزارشهای ارزیابی تا تائید نهایی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی ارزشیابی، اعتبارسنجی و تضمین کیفیت آموزش عالی در نظام دانشگاهی کشور نیز از طرحهایی است که می‌توان در حوزه ارزشیابی برشمرد.

طراحی نظام ارزشیابی کیفیت آموزشهای از راه دور، طراحی نظام صلاحیت حرفه‌ای ارزیابان کیفیت آموزش عالی، طراحی نظام ارزشیابی کیفیت آموزشهای علمی- کاربردی و ایجاد نظام پیشنهادهای ارزیابی کیفیت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در سطوح مختلف نظام آموزش عالی ازجمله این طرحها است.

تقویت بعد پژوهشی و تولید دانش بومی حوزه ارزیابی و تضمین کیفیت در کشور از طریق حمایت و اجرای طرحهای پژوهشی در حوزه مدیریت کیفیت نظام آموزش عالی و تدوین کتب، مقالات و گزارشهای پژوهشی از دیگر طرحهای سازمان سنجش در حوزه ارزشیابی آموزشی و تضمین کیفیت آموزش عالی است. تدوین کتاب سیمای آموزش عالی ایران به‌منظور تبیین وضعیت موجود نظام دانشگاهی بر اساس شاخصهای آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی و همکاریهای علمی و بین‌المللی از دیگر اقدامات است.

دراین حوزه سازمان سنجش دستاوردهایی داشته که ایجاد فرهنگ ارزشیابی و کیفیت مداری در نظام دانشگاهی، عملیاتی کردن مفهوم کیفیت در قالب معیارهایی جهت ارزشیابی و ارتقاء آن و تغییر نگرش جامعه دانشگاهی به ارزشیابی از فعالیتی به‌مثابه بازرسی و نظارت به فرایند بهبود مستمر فرد و سازمان ازجمله این دستاوردها است.

ظرفیت‌سازی برای پذیرش مسؤولیت و جلب مشارکت اعضای هیأت علمی جهت بهبود، ارتقاء و تضمین کیفیت در سطح گروه‌های آموزشی، غنی‌سازی دانش علمی و عملی ملی و تدوین راهنمای عملیاتی با توجه به تجارب جهانی و ملی در حوزه ارزیابی کیفیت و تدوین مجموعه جامع عوامل، ملاکها و نشانگرهای ارزیابی درونی کیفیت نیز از این دستاوردها است. همچنین فراهم کردن پایه و اساس علمی و مستند برای برنامه‌ریزی و مدیریت در سطح آموزش عالی (گروه/ دانشکده/ دانشگاه/ وزارت متبوع.) ازجمله مهم‌ترین دستاوردهای سازمان سنجش دراین حوزه است.

منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *