اظهارات صریح معاون قوه قضائیه در باره لغو کنسرتها

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۸ خرداد ۱۳۹۵


اظهارات صریح معاون قوه قضائیه در باره لغو کنسرتها

روزنامه شرق در گفت وگو با حجت الاسلام والمسلمین صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه نطر وی را در باره موضوعات مختلف از جمله لغو کنسرتها پرسیده است.
بخشی از این مصاحبه را می خوانید
در چند ماه گذشته درباره برخورد با عوامل فرهنگ مثل سینما و کنسرت‌ها خبرهایی منتشر شد درحالی‌که مجوز صادر می‌شود و از سوی شورای تأمین یا دادستان جلوی اجرای این کنسرت‌ها را می‌گیرند؛ این نبود شفافیت و تقابل ایجادشده به چه دلیل است؟
ای کاش این اتفاقات نیفتد؛ به‌این‌دلیل که شایسته جامعه ما نیست که یک بخش اجازه بدهد و یک بخش جلوگیری کند. این کار بدی است؛ اما اصل امر برگزاری کنسرت ممنوعیتی ندارد؛ بنابراین یک کنسرت صحیح و سالم چرا نباید بتواند به نحوه صحیح اجرا شود؟ نکته بعدی این است که بین دو بخش در نحوه برخورد با یک موضوع اتفاق نظر وجود ندارد که نتیجه آن چیزی است که می‌بینیم. یک طرف به اصل ماجرا نگاه می‌کند و دیگری به پیرامون آن. در کنسرت‌ها، اصل ماجرا مشکلی ندارد و مجوز می‌گیرد؛ اما در مقام اجرا می‌بینند که مشکلات پیرامونی وجود دارد. هر وقت اجرا می‌شود تخلفات پیرامونی زیادی به وجود می‌آید. آن بخش که باید این موضوع را مدیریت کند یا نمی‌تواند مدیریت کند یا نمی‌خواهد این کار را بکند و این است که کشمکش به وجود می‌آید؛ بنابراین باید جلوی این شیوه کار گرفته ‌شود؛ مثلا ممکن است خواننده و نوازنده مشکلی نداشته‌ باشد؛ اما حضاری که شرکت کرده‌اند، هیچ کنترلی بر روی آنها نیست.
اگر تخلفاتی پدید آمد باید چه کار کرد؟ اینکه جلوی آن را می‌گیرند، به خاطر این تخلفات است وگرنه در اصل برگزاری کنسرت مشکلی نیست.
قاعده‌ای وجود دارد که به خاطر یک بی‌نماز، درِ مسجد را نمی‌بندند. وقتی یکی تخلف می‌کند باید با متخلف برخورد شود؛ نه اینکه کنسرت لغو شود.
بله، اما اگر تعداد افرادی که تخلف می‌کنند، زیاد شد، آن وقت چه باید کرد؟
‌اما شما که اعتقاد ندارید همه مردم متخلف می‌شوند، برای ملت ما همه جا باید امن باشد.
ملت شریف ما لایق احترام و تکریم هستند؛ اما برخی از افرادی که به کنسرت می‌روند، رعایت نمی‌کنند؛ بنابراین اگر محیط سالم‌سازی شود، هم از کنسرت لذت می‌برند و هم کنسرت سالم برگزار می‌شود. ضمن اینکه مگر از بین صدها کنسرتی که در کشور برگزار می‌شود، چند درصد لغو شده‌ است؟ کمتر از یک درصد. در نتیجه می‌بینید اکثریت مردمی که به کنسرت می‌روند، هم بحمدالله مشکلی نداشته‌اند و دادستانی هم ورودی به موضوع نداشته است؛ اما در جایی که لازم بوده است، ورود کرده و اقدامات قانونی لازم را انجام داده است؛ اما این را بدانید که ما معتقدیم باید قبل از برگزاری چاره‌اندیشی شود.
‌خب ما چند نقطه ممنوعه داریم؛ مثلا خراسان در بحث کنسرت به‌طور کامل ممنوعه است و از کیهان کلهر تا شهرام ناظری که سنتی‌خوان هم هستند، کنسرت‌هایشان لغو می‌شود.
بله، درست است؛ اما اصل ماجرا این است که در کشور ما کنسرت برگزار می‌شود و درصد کنسرت‌هایی که لغو می‌شود، به یک درصد هم نمی‌رسد؛ هرچند حتی اگر یک کنسرت هم لغو شود، خوب نیست. باید مسئولان هماهنگی داشته باشند و همه جهات را ببینند و بعد مجوز
صادر کنند.


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *