از خونسردی چهره‌های
 آرام تا پرش از دیوار حوزه امتحانی


دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۶ تیر ۱۳۹۵


از خونسردی چهره‌های
 آرام تا پرش از دیوار حوزه امتحانی


برگزاری چهل و ششمین کنکور سراسری

از خونسردی چهره‌های
 آرام تا پرش از دیوار حوزه امتحانیکنکور سراسری نودوپنج
علی‌رغم اینکه برخلاف سالهای قبل، امروزه ”غول کنکور ” به لطف کاهش تعداد داوطلبان و افزایش ظرفیت پذیرش

کنکور سراسری ،ابهت چندانی ندارد، اما بااین‌وجود کافی است در روزهای برگزاری این آزمون از کنار یکی از حوزه‌های امتحانی رد شوید تا پدر و مادرانی را ببینید که تسبیح به دست و ذکرگویان برای موفقیت فرزندانشان از خداوند یاری می‌جویند.

فرآیند چهل و ششمین دوره کنکور، صبح پنج‌شنبه به‌منظور پذیرش دانشجو برای دوره‌های روزانه نوبت دوم (شبانه) نیمه‌حضوری، مجازی و پردیسهای خودگردان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و کد رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد با رقابت داوطلبان گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی آغاز شد.
این آزمون پس از رقابت داوطلبان گروه آزمایشی هنر عصر پنج‌شنبه، گروه آزمایشی علوم تجربی صبح جمعه و گروه آزمایشی زبانهای خارجی عصر جمعه به پایان رسید و طبق گفته ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، نتایج اولیه 18 تا 20 مرداد و نتایج نهایی آن نیز هفته آخر شهریور به اطلاع داوطلبان می‌رسد.
کاهش بیش از 426 هزارنفری داوطلبان کنکور 95 نسبت به سال 89
یکی از نکات قابل‌توجه در برگزاری کنکور در سالهای اخیر،کاهش سالیانه داوطلبان است،به گفته حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تعداد داوطلبان آزمون سراسری سال 95، 860 هزار و 109 نفر است که این آمار نسبت به آزمون سراسری سال 94، 17 هزار و 961 نفر نسبت به سال 93، 171 هزار و 272 نفر، نسبت به سال 92، 223 هزار و 521 نفر، نسبت به سال 91، 206 هزار و 224 نفر، نسبت به سال 90، 272 هزار و 930 نفر و نسبت به سال 89، 426 هزار و 763 نفر کمتر است.

شاید همین کاهش تعداد شرکت‌کنندگان استرسهای بیش‌ازاندازه را از داوطلبان گرفته و باعث می‌شود اکثر داوطلبان با روی خوش، لب خندان و چهره‌ای خونسرد وارد حوزه‌های امتحانی شوند.

مریم، داوطلب گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می‌گوید:
هنگامی‌که اخبار کنکور را دنبال می‌کردم متوجه شدم ظرفیت پذیرش در گروه آزمایشی ریاضی و فنی بیشتر از تعداد متقاضیان آن است، همین موضوع میزان استرس را در وجود من کاهش داد.
سارا داوطلب دیگری است که هدف خود را قبولی در رشته مهندسی معماری اعلام می‌کند و می‌گوید: من فرزند سوم خانواده هستم و پدرم سخت‌گیریهایی که برای ادامه تحصیل خواهرانم در شهرستان داشت را در مورد من ندارد.
البته هدف من ادامه تحصیل در رشته مهندسی معماری است اما خیالم راحت است که اگر در یکی از دانشگاههای دولتی تهران پذیرش نشوم، در دانشگاههای شهرستان یا دانشگاه آزاد قبول خواهم شد. البته در این میان، هستند داوطلبانی که برای دانشگاهها و رشته‌های برتر رقابت می‌کنند و هنوز هم به کنکور به چشم یک غول بی شاخ و دم نگاه می‌کنند.

مینا، داوطلب دیگر شرکت‌کننده در آزمون امروز، قبولی‌اش در رشته حقوق در دانشگاه تهران را ضروری می‌داند و می‌گوید:
از زمانی که رشته انسانی را در دبیرستان انتخاب کردم به ادامه تحصیل در رشته حقوق دانشگاه تهران می‌اندیشیدم و همه تلاش خودم را برای این راه انجام دادم. امیدوارم به هدفم برسم در غیر اینصورت مجبور هستم سال آینده نیز خود را برای شرکت در کنکور آماده کنم.
همچنین یکی ارز داوطلبان کنکور 95 علاوه بر تأکید به اهمیت ورود به دانشگاه، می‌گوید: هدفم ادامه تحصیل در دانشگاه صنعتی شریف است و فرقی ندارد در چه رشته‌ای اما باید در این دانشگاه پذیرفته شوم.
داوطلبی برای ورود به حوزه کنکور از روی دیوار پرید
هرساله نیز داوطلبانی هستند که دیرتر از ساعت مقرر در حوزه امتحانی حاضر می‌شوند و همین موضوع باعث بروز مشکلاتی می‌شود. صبح امروز نیز دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، یکی از حوزه‌های برگزاری چهل و ششمین دوره کنکور سراسری، شاهد پریدن یکی از داوطلبان از روی دیوارهایش بود.
این داوطلب که برای ورود به جلسه آزمون بیش از یک ساعت تأخیر داشت هنگامی‌که به این دانشگاه رسید و با درهای بسته مواجه شد برای ورود به فضای دانشگاه از روی دیوار پرید و خود را به دانشکده 
مربوطه رساند.
بر اساس این گزارش مسئولین برگزاری آزمون از ورود این داوطلب به حوزه امتحانی جلوگیری کردند که با اعتراض شدید این داوطلب مواجه شدند. سرانجام با ورود این داوطلب به حوزه امتحانی موافقت شد.
منبع: ایسنا

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *