از حذف بودجه دفاعی تا حذف یارانه ۳ دهک پردرآمد

دسته: حقوق اقتصادی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۹ شهریور ۱۳۹۵


از حذف بودجه دفاعی تا حذف یارانه ۳ دهک پردرآمد

از حذف بودجه دفاعی تا حذف یارانه ۳ دهک پردرآمد

 

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: حذف 5هزار میلیارد تومان بودجه دفاعی کشور یک علامت منفی برای کشور است و قطعاً این موضوع در مجلس رأی نمی‌آورد.

محمدرضا پور ابراهیمی صبح پنج‌شنبه در جلسه شورای بودجه و برنامه‌ریزی در محل استانداری کرمان با اشاره به اینکه امسال از سخت‌ترین سالهای بودجه‌ای کشور است اظهار داشت: مدیران باید بتوانند اعتبارات هزینه‌ای و تملک استان را جذب کنند. وی بابیان اینکه در اعتبارات هزینه‌ای تمام تلاش دولت این است که هزینه‌ها را بیاورد تا مشکل پرداختهای جاری حل شود ادامه داد: در اعتبارات تملک تا امروز یک ریال اختصاصی وارد نشده و درحالی‌که وارد مردادماه می‌شویم برای نخستین بار در کشور اتفاق افتاده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: این نشانه‌ها بحث مجلس و دولت نیست بلکه بحث نظام است و همه باید کمک کنند تا نظام اسلامی موفق باشد و دراین شرایط سخت باید کنار دولت بود.

پور ابراهیمی با ابراز اینکه 42هزار میلیارد تومان سالانه در کشور یارانه پرداخت می‌شود در حالی است که بودجه عمرانی کل کشور زیر 20 درصد در سال بوده است، گفت: یک‌هزارم و 800 میلیارد تومان یارانه نقدی در استان کرمان پرداخت می‌شود که در مقابل بودجه عمرانی که به استان اختصاص داده‌شده بسیار زیاد است. وی خاطرنشان کرد: دولت باید با مردم صحبت کند و اگر قرار باشد نظر‌سنجی هم شود باوجوداینکه سال پایانی دولت است به‌گونه‌ای سه دهک از دریافت یارانه‌ها حذف شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس متذکر شد: در حال حاضر کشور با چالش روبه‌رو است و دولت مکلف به حذف یارانه سه دهک جامعه شده و این امر به آینده کشور بستگی دارد.

پور ابراهیمی بابیان اینکه مردم واقعیت را می‌پذیرند و به‌طور حتم اشتغال فرزندانشان برای آنها مهم‌تر از دریافت این مقدار ناچیز یارانه‌ها است، تصریح کرد: تأثیر حذف هدفمندی در دهکهای پردرآمد، بین 2 تا 2.5 درصد در کل درآمد سالانه کشور است و 12هزار میلیارد تومان منابع دولت را آزاد می‌کند و این امر کمک بزرگی به دولت است.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما این است که دولت حذف یارانه‌های سه دهک بالایی را دراین سال انتخابات انجام نمی‌دهد زیرا دولت اصلاحیه بودجه به مجلس ارائه داده و پیش‌بینی می‌شود این اصلاحیه رأی نمی‌آورد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی کرد: حذف 5هزار میلیارد تومان بودجه دفاع کشور یک علامت منفی برای کشور است و قطعاً رأی نمی‌آورد.

پور ابراهیمی با ابراز اینکه عدم حذف یارانه سه دهک پردرآمد نیز در مجلس رأی نمی‌آورد زیرا کشور با مشکل درآمد مواجه است، گفت: دولت باید بر اساس قانونی که داشته چارچوب بدهیهای خود را تعیین تکلیف کند و یک برنامه زمان‌بندی برای پرداخت یارانه ارائه دهد و ابزارهای آن را تعیین کند و این‌گونه هر دولتی که می‌آید بدهیهای آن شفاف است. وی گفت: کارهای خوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی انجام‌شده و در استان کرمان بعینه دیده می‌شود که فعالیتهای خوبی دراین حوزه انجام‌شده و دولت باید از این اقدامات حمایت کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در کمیسیون اقتصادی مجلس موارد مطرح‌شده از سوی ستادهای فرماندهی اقتصاد مقاومتی هر استان را در دستور کار قرار می‌دهیم و با جدیت‌ پیگیری می‌کنیم.

وی بابیان اینکه تفویض اختیار به استانداران در شرایط فعلی کشور یک ضرورت است تصریح کرد: دولت باید اجازه دهد مدیرانش با استفاده از ظرفیتهای داخلی استان آن را اداره کند.

پور ابراهیمی تأکید کرد: از هر اقدام کارشناسی که بتواند به دولت کمک کند، حمایت می‌کنیم.
منبع: خبرگزاری تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *