احضار چهار بانک به کمیسیون انضباطی بانک مرکزی

دسته: حقوق اقتصادی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۳ شهریور ۱۳۹۵


احضار چهار بانک به کمیسیون انضباطی بانک مرکزی

احضار چهار بانک به کمیسیون انضباطی بانک مرکزی

 

تاکنون مسئولان ارشد بانکهای آینده، سرمایه، تجارت و پست‌بانک به کمیسیون انضباطی بانک مرکزی احضار شدند تا درباره پاره‌ای موارد توضیح دهند. البته احضار به کمیسیون انضباطی الزاماً به معنای وجود تخلف نیست و باید بانکها مدارک و اسناد خود را برای مواردی که اعلام می‌شود ارائه کنند.

کسی تاکنون درباره دلایل این احضار و جزئیات تخلفات احتمالی این 4 بانک توضیحی نداده، ولی عموماً کمیسیون انضباطی بانک مرکزی به تخلفات مالی و پولی بانکها رسیدگی می‌کند اما مشخص نیست مواردی که کمیسیون انضباطی به آنها تکیه کرده اثبات شود و به توضیحات و اسناد بانکها بستگی دارد.

بانک مرکزی در ابتدای حضور دولت یازدهم، بخشنامه‌ای صادر کرده بود و برخی از عملکردهای رایج بانکی را به‌عنوان تخلف برشمرد و اعلام کرد درصورتی‌که این تخلفات از سوی بانکها انجام شود، مسئولان بانکهای متخلف به کمیسیون انضباطی معرفی می‌شوند.

بر اساس این بخشنامه بانکها موظف به نظارت دقیق بر روی افتتاح حساب بدهکاران بانکی شده‌اند تا جایی که از خدمات بانکی محروم می‌شوند. براین اساس نه‌تنها بانکها نظارت دقیقی بر روی افتتاح حساب مجدد بدهکاران بانکی دارند بلکه این کار توسط بانک مرکزی هم انجام می‌شود. درعین‌حال تنبیهاتی برای مدیران شعبی که اقدام به افتتاح حساب به بدهکاران بانکی کنند در نظر گرفته می‌شود و این افراد به کمیسیون انضباطی معرفی می‌گردند. براین اساس بانکها ملزم هستند که از بانک مرکزی، ثبت‌احوال و ثبت شرکتها استعلام کنند. از سوی دیگر اکثر تسهیلاتی که به‌صورت خرد از سوی بانکها به مشتریان خرد پرداخت می‌شود، دارای وثایق و ضمانتهای جدی است؛ اما بانکیها به این وضعیت توجهی نمی‌کنند و با عدم پرداخت سه قسط که شاید مبلغ آن به یک‌میلیون تومان هم نرسد به مشتریان نامه می‌زنند و به آنها نسبت به بازپرداخت تسهیلات هشدار می‌دهند.

بانکها در بیان دلایل این اقدام مطرح می‌کنند که مشتریان درصورتی‌که تا سه قسط خود را پرداخت نکنند، بر اساس نرم‌افزاری که در نظام بانکی تهیه‌شده در لیست بدهکاران بانکی قرار می‌گیرند، بااین‌وجود این موضوع در پایان هرسال تشدید می‌شود و بانکها اقدام به جمع‌آوری و وصول مطالبات خود از مشتریان می‌کنند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *