اجرای سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیک قضایی

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۳ آبان ۱۳۹۵


اجرای سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیک قضایی

رئیس کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران خبر داد

اجرای سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیک قضایی

عباس پوریانی رئیس کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران در حاشیه بازدید از مجتمع قضایی شهید باهنر گفت: تشریفات طولانی ابلاغ و گاهی اشتباهات ماموران ابلاغ یکی از علتهای مهم اطاله دادرسی است؛ به همین دلیل سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیکی قضایی از اواسط مهر ماه امسال اجرایی شد.

وی افزود: یکی از روشهایی که برای کاهش اطاله دادرسی می‌توان به آن امیدوار بود، الکترونیکی کردن دادرسی و انجام اقداماتی از جمله ابلاغ الکترونیک است، در لوایح، طرحها و مصوباتی که اخیرا مطرح شده موادی به این موضوع ارتباط پیدا کرده است.

رئیس کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران ادامه داد: همچنین ماده 655 قانون آئین دادرسی صراحتا به این مساله پرداخته است اما باید در نظر داشت که برای بهره‌برداری مناسب از این مهم باید پیش‌نیازهای لازم اجتماعی و قانونی برای روشهای نوین دادرسی به وجود بیاید.

وی افزود: از طرفی ماده 7 آیین‌نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی که به تصویب رئیس قوه‌قضاییه رسیده است، ابلاغ دادخواست و ضمایم آن و یا ابلاغ هرگونه قرار و دستور قضایی به مخاطبان ذی‌ربط را به صورت الکترونیکی امکانپذیر کرده است که این مهم در اواسط مهر ماه امسال اجرایی شد و بر این اساس در صورت عدم دسترسی به نشانی الکترونیک و شماره تلفن همراه، ابلاغ و احضار به صورت حضوری انجام خواهد شد.

پوریانی تصریح کرد: سامانه ثبت نام الکترونیک (ثنا) از سامانه هایی است که موجب تحولات خوبی در زمینه ارائه خدمات قضایی به مراجعان به دستگاه قضایی خواهد شد و بر بستر اینترنت و دفاتر خدمات الکترونیک قرار دارد و بر این اساس هر شهروندی به خدمات قضایی نیازمند است باید اطلاعات فردی خود را در این سامانه ثبت نام کند.

رئیس کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران خاطرنشان کرد: طبق این سامانه و براساس قانون از این پس هر فرد ایرانی باید دارای یک حساب کاربری ویژه ابلاغهای قضایی باشد. افراد باید برای ایجاد حساب کاربری و دریافت شناسه و رمز حساب به دفاتر خدمات قضائی مراجعه کنند و یا پس از انجام مراحل نخست ثبت نام از طریق نشانی http://sana.adliran.ir برای احراز هویت به دفاتر خدمات قضائی مراجعه کنند. ثبت‌نام در این طرح برای تمام وکلا و کارشناسان دادگستری الزامی است و تمام افراد حتی کسانی که هیچ پرونده‌ای در دستگاه قضایی نداشته باشند، می‌توانند این حساب کاربری را ایجاد کنند.

وی ادامه داد: در اجرای تبصره ماده 175 مصوب سال 92 سامانه ثبت نام ابلاغ الکترونیک قضایی در سراسر کشور راه اندازی شد و افراد حقیقی و حقوقی می توانند از این طریق نسبت به ایجاد حساب کاربری ایجاد کنند.

پوریانی با بیان اینکه افراد می توانند با مراجعه به سامانه ابلاغ نسبت به مشاهده اوراق قضایی خود اقدام کنند، تصریح کرد: انجام این کار از سوء استفاده و هزینه های هنگفت که بر دولت و بیت المال وارد می‌شود، جلوگیری می‌کند و سرعت کار در دستگاه قضایی بیشتر می‌شود چون یکی از گلایه های مردم این بود که ابلاغ ها به دست ما نرسیده است.

%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%ab%d8%a8%d8%aa-%d9%86%d8%a7%d9%85-%d8%a7%d8%a8%d9%84%d8%a7%d8%ba

منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *