اتکای نظام بانکی کشور به وثیقه زیاد است جلوگیری از نوسانهای هیجانی در بازار ارز جزو سیاستهای بانک مرکزی است

دسته: حقوق بانکی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۶ مهر ۱۳۹۵


اتکای نظام بانکی کشور به وثیقه زیاد است جلوگیری از نوسانهای هیجانی در بازار ارز جزو سیاستهای بانک مرکزی است

سیف:

 اتکای نظام بانکی کشور به وثیقه زیاد است جلوگیری از نوسان‌های هیجانی در بازار ارز جزو سیاستهای بانک مرکزی است

 ولی‌الله سیف در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان قزوین، افزود: خارجیها از دستاوردهای دولت ایران در نظم‌بخشی و ساماندهی به اقتصاد خود ازجمله در حوزه کاهش تورم و تک‌رقمی‌کردن آن متعجب هستند.

وی ادامه داد: وقتی از این دستاوردها سخن گفته می‌شود، مسؤولان صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی که در جریان فعالیتهای کشورها در حوزه‌های اقتصادی هستند، تعجب می‌کنند ایران چگونه توانسته تورم بالای 40 درصدی را در مدت‌زمان اندکی تک‌رقمی کند و بازار ملتهب ارز خود را آرام سازد.

سیف، گفت: این شرایط در حالی رقم خورده که به‌واسطه تحولات قیمت نفت اوضاع اقتصادی خیلی از کشورها با بحران روبرو شده به‌عنوان‌مثال عربستان در اقدامی عجیب و بی‌سابقه حقوق کارکنان و کارمندان خود را کاهش داده است.

 رشد 5.4 درصدی نشانه مثبتی برای اقتصاد کشور است

 ولی‌الله سیف بابیان اینکه آثار تحرک در اقتصاد خود را مشاهده می‌کنیم، افزود: در سه‌ماهه نخست امسال رشد اقتصادی کشور به 5.4 درصد رسیده که نشانه مثبتی برای اقتصاد کشور در سال جاری است.

وی اظهار کرد: یکی از حداقل‌ترین کارهایی که دولتها برای تحرک بخشی به فعالیتهای بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران باید انجام دهند مهیا ساختن بستر ثبات و آرامش در اقتصاد است که این موضوع را در سالهای اخیر شاهد بوده‌ایم.

رئیس‌کل بانک مرکزی بابیان اینکه در آغاز کار دولت یازدهم شاهد تورم بالای 40 درصد بودیم که این رقم امروز به 9.4 درصد کاهش‌یافته و تک‌رقمی شده است، اضافه کرد: علاوه براین امروز شاهد آرامش و ثبات در اقتصاد کشور هستیم که این موضوع موجب شده تا سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی جرئت تصمیم‌گیری پیداکرده و قدرت پیش‌بینی آینده را داشته باشند.

وی در ادامه از امسال به‌عنوان سالی ویژه برای اقتصاد کشور یادکرد و گفت: دولت یازدهم تلاش زیادی را در سه سال و نیم گذشته انجام داد تا فعالیتهای اقتصادی کشور را که بخشی از آن درگذشته دچار انحراف شده بود را به مسیر اصلی خود بازگردانده و روی ریل صحیح قرار دهد.

سیف بابیان اینکه خود را مقید به ایجاد انضباط در سیاستهای پولی و مالی و بودجه‌ای کرده‌ایم، اظهار کرد: توجه به این موضوع آثار خوب و مثبتی را در اقتصاد کشور به‌جا گذاشته است.

وی اضافه کرد: در دوره گذشته نرخ ارز با نوسانهای زیادی همراه بود و فعالان اقتصادی را دچار شوک می‌کرد ولی امروز از این موضوع خبری نیست و قیمت ارز به‌دوراز هیجانها و التهابهای غیرمعمول روند طبیعی خود را در پیش دارد.

 جلوگیری از نوسانهای هیجانی در بازار ارز جزو سیاستهای بانک مرکزی است

 رئیس‌کل بانک مرکزی یادآور شد: سیاست بانک مرکزی در رابطه با ارز؛ کنترل قیمت و جلوگیری از نوسانهای هیجانی است. سیف در ادامه گفت: با استمرار تورم تک‌رقمی شاهد افزایش قدرت اقتصادی کشور خواهیم بود و انتظار داریم با این روند حتی شاهد کاهش قیمت ارز نیز باشیم.

رئیس‌کل بانک مرکزی به تلاشهای دولت برای پیشبرد سیاستهای اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: دراین حوزه گامهای زیادی برداشته‌شده که یکی از آنها تعیین هرکدام از اعضای هیأت دولت به‌عنوان جانشین فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در چند استان به‌منظور پیشبرد بهتر کارها و تصمیم‌گیریها دراین حوزه است.

جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در قزوین افزود: یکی از نکات موردتوجه مقام معظم رهبری در پیشبرد اقتصاد مقاومتی توجه به بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط است که نظام بانکی نیز تمرکز خود را برای اعطای تسهیلات مالی دراین حوزه قرار داده است. وی بابیان اینکه بانکها در دنیا مسؤول تأمین منابع مالی بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط هستند که معمولاً این منابع به شکل کوتاه‌مدت اعطا می‌شوند، افزود: تأمین منابع برای بنگاههای بزرگ که عمدتاً بلندمدت هستند در اختیار بازار سرمایه است.

سیف اظهار کرد: به‌طور طبیعی واحدهای اقتصادی بزرگ از قدرت بیشتر و صدای بلندتری نسبت به بنگاههای متوسط و کوچک برخوردار هستند که این موضوع اهمیت حمایت از بنگاههای کوچک‌تر را می‌رساند. این مقام مسؤول در ادامه به پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اعطای تسهیلات سرمایه در گردش موردنیاز بنگاههای اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: این پیشنهاد از همان ابتدای طرح شدن مورد استقبال بانک مرکزی قرار گرفت.

  اولویت پرداخت تسهیلات با بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط است

 سیف ادامه داد: اولویت پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای کوچک و متوسط است که در نقاط مختلف کشور پراکنده‌شده‌اند.

وی اضافه کرد: این اولویت در پرداخت تسهیلات بانکی مزایای زیادی دارد که ازجمله آنها رونق اشتغال در استانهای مختلف و کاهش مهاجرت برای یافتن شغل است.

سیف در ادامه با اشاره به سیاستهای نظام بانکی برای حمایت از تولید، یادآور شد: درکل کشور ارائه تسهیلات به یازده هزار و 766 واحد به تصویب رسیده که از این میان 88 هزار میلیارد ریال پرداخت‌شده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: برای پرداخت تسهیلات، بانکها نباید سابقه بدهی بنگاهها را در نظر بگیرند که البته این موضوع به معنای چشم‌پوشی از دریافت طلب آنها نیست چراکه بانک مرکزی نمی‌تواند به بانکها بگوید که از طلبهای خود گذشت کنند.

 اتکای نظام بانکی کشور به وثیقه زیاد است

 سیف در بخش دیگری از صحبتهای خوداتکای نظام بانکی کشور به وثیقه را زیاد دانست و گفت: می‌توان با ارزیابی دقیق از زمان راه‌اندازی، فعالیت و به سود رسیدن واحدهای دریافت‌کننده تسهیلات، نسبت به تعیین زمان بازپرداخت وام و میزان آن اقدام کرد و به‌این‌ترتیب از اتکای زیاد به وثیقه کاست. وی، سخت‌گیری برخی بانکها در مورد وثیقه را با برنامه‌ریزی آنها برای تعیین زمان مناسب بازپرداخت وام غیرضروری خواند و ادامه داد: دراین شیوه بنگاهها پیش از آغاز کار و به سود رسیدن مجبور به بازپرداخت تسهیلات نیستند و دچار مشکل و سردرگمی نمی‌شوند و بانکها می‌توانند اطمینان بیشتری از بازگشت به‌موقع تسهیلات خود داشته باشند.

سیف در ادامه منابع بانکی را محدود خواند و اظهار کرد: این منابع باید به‌درستی و در جای خود صرف شده و هزینه شوند تا شاهد تحول در تولید و اقتصاد کشور باشیم.

جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در قزوین از این استان به‌عنوان یکی از استانهای مطرح کشور در حوزه تولید و اقتصاد نام برد و پیشنهاد داد تا با تشکیل کارگروهی به‌منظور فعال‌سازی بنگاههای اقتصادی قزوین، از ظرفیت بانکهای عامل برای فعال کردن این بنگاهها و تحرک بخشی به تولید دراین استان به شکل مناسب استفاده شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی به‌منظور بازدید از چند واحد تولیدی نیازمند دریافت تسهیلات بانکی و شرکت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی قزوین امروز شنبه به این استان سفرکرده است.

منبع: اخبار بانک

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *