اتحاد چین روسیه ایران در سوریه چالش جدید اوباما در خاورمیانه

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱ شهریور ۱۳۹۵


اتحاد چین روسیه ایران در سوریه چالش جدید اوباما در خاورمیانه

اتحاد چین روسیه ایران در سوریه چالش جدید اوباما در خاورمیانه

 

 

پایگاه خبری «فیسکال نیوز» آمریکا در گزارشی نوشت، بیانیه اخیر چین مبنی برافزایش کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم سوریه و ارائه آموزش‌های نظامی به نیروهای سوریه هم‌اکنون به «درد سری جدید برای آمریکا» تبدیل‌شده است.

بنابراین گزارش، «هم‌اکنون چین تصمیم گرفته تا نقش فعال‌تری در سوریه ایفا کند. این اقدام پکن درست یک روز پس از اعلام روسیه در خصوص انجام حملات هوایی علیه داعش از طریق پایگاه هوایی ایران صورت گرفته است. این دو رویداد در کنار یکدیگر به یک مسئله بغرنج برای دولت “باراک اوباما” در کاخ سفید تبدیل‌شده است، چراکه به نظر می‌رسد سه کشور روسیه، چین و ایران که هر سه در برابر آمریکا در عرصه بین‌المللی ایستادگی کرده‌اند، حالا علیه یک بازیگر منطقه‌ای (داعش) متحد شده‌اند.»

این پایگاه خبری آمریکایی می‌افزاید: «اگرچه هم آمریکا و هم روسیه اعلام کرده‌اند که هدف مشترکی دارند و آن نابودی داعش در سوریه است، اما هرکدام در نبردهای موازی و جداگانه‌ای علیه این گروه تروریستی در حال مبارزه هستند و درعین‌حال از گروه‌های مخالف درگیری در سوریه حمایت می‌کنند؛ روسیه از بشار اسد و آمریکا از معارضان سوری.»

در ادامه این گزارش آمده است: «در وهله نخست شاید به نظر برسد اینکه روسیه و چین و ایران به‌عنوان سه دشمن اصلی آمریکا علیه دشمن چهارم یعنی داعش متحد شده‌اند، یک فرصت مناسب برای واشنگتن است، اما مشکل اصلی اینجا است که هر سه این کشورها در حمایت از دولت سوریه با یکدیگر متحد شده‌اند؛ دولتی که آمریکا بارها اعلام کرده باید سرنگون شود».

فیسکال تایمز در پایان تأکید کرد: «به هر طریق باوجوداینکه ائتلاف روسیه-چین-ایران علیه داعش و در جبهه مشترک آمریکا در سوریه می‌جنگند، اما تشکیل چنین ائتلافی در حمایت از اسد تبدیل به یک مسئله بغرنج برای اوباما شده است.» هفته گذشته اعلام شد که بمب‌افکن‌های روس در عملیاتی مشترک با ایران، از پایگاه هوایی «نوژه» همدان برای انجام پرواز به سمت سوریه استفاده می‌کنند. تحلیلگران آمریکایی این مسئله را تازه‌ترین نمونه از تقویت بیش‌ازپیش اتحاد تهران-مسکو ارزیابی کرده‌اند.

منبع: فارس


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *