ابراز نگرانی سازمان ملل از وضعیت نامناسب انسانی در سومالی

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۶ مهر ۱۳۹۵


ابراز نگرانی سازمان ملل از وضعیت نامناسب انسانی در سومالی

ابراز نگرانی سازمان ملل از وضعیت نامناسب انسانی در سومالی

دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد در سومالی شنبه در گزارشی از وضعیت نامناسب انسانی در مناطق مختلف این کشور ابراز نگرانی شدید کرد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، گزارش دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد تاکید کرده است: درگیریهای هفته گذشته میان دو منطقه نیمه خودمختار سومالی موجب کشته شدن دستکم 11 نفر و بی‌خانمان شدن حدود 50 هزار تن شده است. نیروهای طرفدار مناطق نیمه خودمختار «پانتلند» و «گالموداگ» در هفته گذشته در شهر ‘گالکایو’ دراین منطقه درگیر شدند.

افراد منتسب به قبیله گالموداگ براین باورند که برخی افراد با دادن اطلاعات غلط به نیروی هوایی آمریکا برای حمله به مواضع الشباب، دلیل کشته و یا زخمی شدن 140 تن از ساکنان این منطقه در دسامبر سال گذشته شد. گروه تروریستی الشباب که پنج سال قبل از موگادیشو (پایتخت) بیرون رانده شد، همچنان به حمله به مواضع دولت، ارتش، غیرنظامیان و اهداف خارجی برای سرنگون کردن دولت سومالی ادامه می‌دهد. این در حالی است که خشونتهای مسلحانه باعث بدتر شدن وضعیت انسانی افراد بی‌خانمان و آواره که در شرایط اسفباری زندگی می‌کنند، شده است. گزارش این نهاد بین‌المللی تاکید کرده است: تنها در ماه اکتبر، یازده شهروند این مناطق دراین درگیریها کشته‌شده‌اند.

سومالی به مدت 25 سال شاهد جنگ داخلی بود و درگیری میان شبه‌نظامیان طایفه محور که کنترل بیشتر بخشهای کشور را در دست دارند، امری مرسوم و رایج است.

پیش‌تر «پیتر دو کلرک» هماهنگ‌کننده ارشد سازمان ملل در سومالی در بیانیه‌ای، تاکید کرده بود: در صورت عدم انجام اقدامات فوری دراین زمینه، ما شاهد وخیم‌تر شدن اوضاع در سومالی خواهیم بود و حقیقت آن است که در ماههای آینده میزان خشک‌سالی دراین منطقه افرایش پیدا خواهد کرد.

این بیانیه تصریح می‌کند: سازمان ملل به دنبال تخصیص کمک 105 میلیون دلاری برای کمک به بیش از یک‌میلیون آسیب‌دیده در سومالی است.

نبود ثبات و امنیت سیاسی و خشک‌سالیهای پی‌درپی و طغیان آب رودخانه‌ها و سیلابها موجب شده که حدود پنج میلیون سومالیایی (حدود نیمی از جمعیت این کشور) نیاز مبرم به یکی از انواع کمکهای انسانی داشته باشند. پیش‌تر «فرانچسکو مادیرا» نماینده ویژه اتحادیه آفریقا در سومالی در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: از زمان اعزام هیأت اتحادیه آفریقا به سومالی در سال 2007 موفقیتهای زیادی با همکاری نیروهای سومالیایی در برقراری امنیت و ثبات در کشور حاصل‌شده است.

99٫8 درصد مردم سومالی، مسلمان هستند، بااین‌حال گروه تروریستی الشباب با حمله به مناطق مسکونی و روستایی، موجی از ترس و وحشت را در میان مردم سومالی برانگیخته است.

کشور ساحلی سومالی در شرق قاره آفریقا واقع‌شده است. جمعیت این کشور آفریقایی حدود 12 میلیون و چهارصد هزار نفر برآورد شده است.

منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *