آینده اتحادیه اروپا و تأثیرپذیری بازار نفت

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۱ تیر ۱۳۹۵
آینده اتحادیه اروپا  و تأثیرپذیری بازار نفت

خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به معنای خروج از اقتصاد جهانی نیست و آثار آن بر بازارهای نفت و بورس جهانی ناشی از هیجانات اولیه این رویداد است؛ طی هفته‌های آینده بار دیگر قیمت در این بازارها تعدیل خواهد شد.


آینده اتحادیه اروپا و تأثیرپذیری بازار نفت

آینده اتحادیه اروپا و تأثیرپذیری بازار نفت

%d9%be%d8%a7%d8%b3%d8%ae%d9%87%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%b3%d8%a4%d8%a7%d9%84%d9%87%d8%a7%db%8c%db%8c-%d9%82%d8%af%db%8c%d9%85%db%8c-5

خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به معنای خروج از اقتصاد جهانی نیست و آثار آن بر بازارهای نفت و بورس جهانی ناشی از هیجانات اولیه این رویداد است؛ طی هفته‌های آینده بار دیگر قیمت در این بازارها تعدیل خواهد شد.
احساسات وطن‌پرستانه سبب شد انگلستان از اتحادیه اروپا خارج شود. این یک حادثه بین‌المللی بود که بر اقتصاد دنیا تأثیر گذاشته است و بازار نفت را هم به‌صورت موقت و گذرا متأثر کرده است.
انگلستان به دلیل بهره‌برداری از منابع نفت دریای شمال ناچار است در ثبات قیمت نفت دخالت داشته باشد. منابع نفتی دریای شمال از منابع تعیین‌کننده در قیمت نفت جهان است که انگلستان هم سهم زیادی در آن دارد و نمی‌تواند نسبت به کاهش این نرخ بی‌تفاوت باشد و تلاش می‌کند آن را به حالت قبل بازگرداند.
نکته مهم در مسئله خروج انگلستان از اتحادیه اروپا آثاری است که اقتصاد این کشور و حتی اقتصاد کل اتحادیه اروپا را متأثر خواهد کرد. بریتانیا که سرمایه‌گذاری زیادی در اتحادیه اروپا کرده است، حالا باید تمامی این سرمایه‌ها را از اتحادیه اروپا جمع کند و باید به حالت پیشین و به دولت گذشته و مستعمره‌های خود بازگردد، در چنین شرایطی باید گفت زمانی ١٠ ساله طول می‌کشد تا این کشور به اقتصادی مطلوب برسد.
این خروج برای اتحادیه اروپا هم بسیار سنگین تمام خواهد شد و اقتصاد آن را تحت تأثیر قرار خواهد داد. تنها در یک نمونه، ۶۵ هزار سرمایه‌گذاری فرانسویها در انگلستان است که با خروج بریتانیا باید بساط خود را جمع کنند و بروند که این هم‌سطح سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا را کاهش می‌دهد و هم نرخ بیکاری را افزایش خواهد داد و هم اقتصاد بریتانیا را تحت شعاع قرار می‌دهد.
در این میان با برخی اظهارنظرها و اعلام مواضع، فرضیه از بین رفتن اتحادیه اروپا دور از انتظار نیست. مارین لوپن، دبیر کل جبهه ملی فرانسه پیشنهاد کرده است که کشور فرانسه هم به سمت همه‌پرسی در مورد ماندگاری یا خروج از اتحادیه اروپا برود. اگر موج خروج کشورها از اتحادیه اروپا تداوم یابد، این اتحادیه از بین خواهد رفت و وجاهتی که طی سالیان سال کسب کرده بود، از دست خواهد رفت. موضوعی که امریکا از آن استقبال می‌کند. امریکا اگر از خروج بریتانیا اظهار نارضایتی کرد ناشی از آن بود که این کشور به نوعی نماینده امریکا در اتحادیه اروپا بود؛ اما عملاً رهبری اتحادیه را فرانسه و آلمان در اختیار داشته و این کشور عملاً به کشور درجه ٢ بدل شده بود.
به‌هرروی، هر تغییر در اتحادیه اروپا، اقتصاد جهانی را هم متأثر خواهد کرد و باید در انتظار آینده این اتحادیه، تصمیمات اعضا و سیاستهای آتی آن نشست.
منبع: خبرگزاری نفت و گاز – شانا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *