آیا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نقشه آمریکا است؟

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۶ تیر ۱۳۹۵


آیا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نقشه آمریکا است؟

صادق الحسینی: خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باعث خواهد شد تا در یک بازه 3 تا 6 ماهه بازارها به‌شدت بی‌ثبات و متشنج شوند. این باعث خواهد شد تا پیش‌بینیهای رشد اقتصادی اروپا و جهان کاهش یابد.
میزان بدهی کشورهای عضو یورو افزایش یابد و سازوکارهای قدیمی جهآن‌که برای چند دهه گذشته معمول بوده‌اند به هم بریزند پیش از آن‌که سازوکار جدیدی تعبیه و ایجاد شود. این جدایی باعث خواهد شد اتحادیه اروپا با چالش بسیار بزرگی روبرو شود. احتمال فروپاشی و از بین رفتن این اتحادیه که اقتصاددانان بزرگی نظیر فریدمن پیش‌ازاین پیش‌بینی کرده بودند دیگر دور از ذهن نیست. چه اتحادیه اروپا فروبپاشد و چه باقی بماند، این تردیدها در حداقل یکسال آینده فضای اقتصاد جهان را تیره‌وتار خواهد کرد. این امر هرچند به لحاظ سیاسی باعث افزایش قدرت سیاسی چین و روسیه و کلاً محور شرق در مقابل محور غرب خواهد شد اما به لحاظ اقتصادی آثار متفاوتی برجای خواهد گذاشت.
اولین اثر اقتصادی این رأی، کاهش قیمت کامودیتیها ازجمله قیمت نفت خواهد بود. با کاهش قیمت نفت و برگشت دوباره آن به حدود 40 دلار، درآمدهای نفتی کشور کاهش خواهد یافت. طبیعتاً با کاهش درآمدهای نفتی در سالی که انتظار می‌رفت با افزایش درآمد نفت بتوان اثرات رکود اقتصادی در کشور را تخفیف داد، امیدها به کنار رفتن ابرهای رکود در اقتصاد ایران کمتر و کمتر خواهد شد.
اما به لحاظ سیاسی، این تصمیم سبب تقویت محور شرق شده و موجب تقویت قدرت چانه‌زنی ایران خواهد شد. البته نباید در ابعاد آن بزرگ‌نمایی کرد. جایگاه ایران بهبود پیدا خواهد کرد، اما این‌یک فرصت تاریخی برای ایران نیست! چراکه اثراتش بر ما بسیار کوچک‌تر از آن چیزی است که بعضاً تصور می‌شود. البته درگیر شدن قدرتهای بزرگ با مسائل و مشکلات متعدد جدید ناشی از این جدایی که احتمالاً به جداییهای دیگر دامن خواهد زد، امکان یکپارچگی و تمرکز آنها بر ایران را کمرنگ‌تر خواهد کرد.
اما درباره گزینه‌های سرمایه‌گذاری می‌توان گفت تا پایان سال 95 بخش مسکن رشدی کمتر از حد پیش‌بینی قبلی (حدود 6-7 درصد) خواهد داشت و همچنان در رکودی عمیق به سر خواهد برد. بورس ایران نیز با چالش کاهش قیمت کامودیتیها مواجه خواهد بود که حتی می‌تواند به منفی شدن بازده شرکتهای بورسی برا سرمایه‌گذاران در 6 ماهه دوم منجر شود. تنها بازاری که در این فضا مطمئن‌تر از دیگر بازارهاست، بازار طلاست. طلای جهانی به افزایشی مداوم در این چند ماه ادامه خواهد داد و شاید رکوردهای 3-4 ساله اخیر را بشکند.


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *