آیا وقتی اظهارنامه‌ای برای ما ارسال و ابلاغ می‏‎شود حتماً باید به آن جواب دهیم؟

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۵


آیا وقتی اظهارنامه‌ای برای ما ارسال و ابلاغ می‏‎شود حتماً باید به آن جواب دهیم؟

آیا وقتی اظهارنامهای برای ما ارسال و ابلاغ می‏شود حتماً باید به آن جواب دهیم؟

 

 

در ارتباط با اظهارنامه‌ها گاهی این سؤال پیش می‎آید که آیا وقتی اظهارنامه‎‎ای برای ما ارسال و ابلاغ می‏‎شود، حتماً باید به آن جواب دهیم؟ که مصطفی سرخیل یک حقوقدان دراین‌باره می‎گوید: ارسال اظهارنامه جز در مواردی که به‌حکم قانون لازم است – صلاح نیست، بنابراین پاسخ دادن به اظهارنامه را هم جایز نمی‌پنداریم. البته احتیاط حکم می‌کند به‌منظور احتراز از برخی عواقب احتمالی ناخوشایند پس از خواندن دقیق اظهارنامه و آگاهی از مفاد آن در ستون پاسخ بنویسیم «تکذیب می‏‎شود.»

اگر علی‏رغم این توصیه، در موردی مایل به دادن پاسخ باشیم باید به یکی از دو طریق زیر عمل کنیم:

الف ـ در حضور مأمور ابلاغ، در ستون جواب، مطالب خود را بنویسیم. این اقدام به چند دلیل قابل توصیه نیست:

اولاً – معمولاً مأمور ابلاغ نمی‌تواند مدت زیادی معطل شود تا ما پاسخ خود را بنویسیم.

ثانیاً – طبعاً پاسخی که به‌این‌ترتیب نوشته می‌شود، دقیق و حساب‌شده نیست و خطر اینکه ضمن آن مطلبی به ضرر خودمان بنویسیم زیاد است. پس بهتر است طریق دوم را برگزینیم.

طی اظهارنامه دیگری جواب اظهارنامه ابلاغ‌شده را بدهیم. دراین حالت در قسمت موضوع اظهارنامه خواهیم نوشت: «پاسخ اظهارنامه شماره …. مورخ ……» نحوه تنظیم و ارسال پاسخ همان است که قبلاً بیان کردیم.

آیا موارد دیگری را می‏توان جایگزین اظهارنامه کرد؟

گاهی، مسائلی که پیش می‌آید چنان فوریت داد که حتی ارسال اظهارنامه، ازنظر فوریت موضوع، وافی به مقصود نیست. دراین گونه موارد می‌توانیم مطلب خود را از طریق پست تصویری به‌طرف ابراز و اظهار کنیم و نسخه‌ای از برگ ارسالی را هم خودمان داشته باشیم تا بعدها بتوانیم به آنها استناد کنیم؛ یعنی شرحی را که نوشته‌ایم به‌وسیله پست تصویری برای طرف می‌فرستیم و درعین‌حال از اداره پست می‌خواهیم نسخه‌ای از آن را هم به خود ما بدهد.

استفاده از پست تصویری در کلیه مواردی که مقام یا مقاماتی از انجام وظایف قانونی خود امتناع می‌کنند و درعین‌حال حاضر نیستند نامه یا لایحه یا شکایت شمارا بپذیرند و دستور ثبت آن را بدهند، می‌تواند مفید باشد. چون به‌این‌ترتیب مقام موردبحث نمی‏تواند ادعا کند که ما به او چیزی نگفته یا ننوشته‌ایم یا مراجعه‌ای به او نداشته‌ایم. البته فراموش نشود که پست تصویری جای اظهارنامه را نمی‌گیرد و حالت ابلاغ رسمی را ندارد؛ بنابراین در هر مورد که از این وسیله استفاده می‌کنیم بهتر است به‌طور هم‌زمان اظهارنامه هم بفرستیم. منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *