آمریکا رهبر ناقضان حقوق بشر در جهان است

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
جمعه - ۱۶ مهر ۱۳۹۵


آمریکا رهبر ناقضان حقوق بشر در جهان است

استفان لند من

آمریکا رهبر ناقضان حقوق بشر در جهان است

دانشیار پژوهشی مرکز تحقیقات جهانی‌شدن واشنگتن، با واهی دانستن ادعای دموکراسی از سوی آمریکا، این کشور را رهبر ناقضان حقوق بشر در داخل ایالات‌متحده و در خارج از مرزهای آن عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر، استفان لند من‌ بابیان اینکه آمریکا، رهبر ناقضان حقوق بشر در ایالات‌متحده و خارج از آن است، این کشور را بیش از هر کشور دیگری در تاریخ، مسؤول جنایتهای بزرگ علیه بشریت و جنگ عنوان کرد. او وضعیت حقوق بشر و رفتار با سیاه‌پوستان را در داخل مرزهای ایالات‌متحده نامناسب دانست. وی معتقد است که ایالات‌متحده بیش از اینکه دولت دموکراسی باشد، دولتی پلیسی به‌حساب می‌آید؛ به‌گونه‌ای که خیابانهای داخلی شهرستانهای آن، میدانهای وحشت و ترور سیاه‌پوستان و افراد دیگر است. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

در حادثه چهارشنبه‌شب شارلوت، یک سیاه‌پوست به ضرب گلوله پلیس آمریکا کشته شد و چهار افسر پلیس در موج جدیدی از تظاهرات در شهر شارلوت، مجروح شدند. به دنبال این حادثه در روز پنج‌شنبه، فرماندار ایالت کارولینای شمالی اعلام وضعیت اورژانسی کرد. همان‌طور که می‌دانید ایالات‌متحده خود را به‌عنوان حامی اصلی و به بیانی، قهرمان حقوق بشر در سراسر جهان معرفی می‌کند؛ اما قتلهای اخیر آمریکایی-آفریقایی تبارها توسط پلیس آمریکا، سؤال‌برانگیز بوده است. بااین‌وجود وضعیت حقوق بشر در ایالات‌متحده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

استفان لند من: هر زمان که حوادث خشونت‌بار و خبرسازی در آمریکا اتفاق می‌افتد؛ مانند حوادثی که اخیراً در نیویورک، نیوجرسی، شارلوت، تولسا، واشنگتن و دیگر شهرها اتفاق افتاده است؛ من هم نسبت به ادعای آمریکا در حقوق بشر دچار تردید می‌شوم. همچنین اتفاقاتی مانند حادثه اورلاندو، بمب‌گذاری در ماراتن بوستون، سان برناردینو و یا تیراندازی مرگبار پلیس به جوانان سیاه غیرمسلح و درنهایت تبرئه شدن آنها از هرگونه مجازات این موضوع را تائید می‌کند.

آنچه تاکنون شاهد آن بوده‌ایم این است که آمریکا، رهبر ناقضان حقوق بشر در ایالات‌متحده و خارج از آن است و بیش از هر کشور دیگری در تاریخ، مسؤول جنایتهای بزرگ علیه بشریت و جنگ بوده است. از ابتدا جمهوری، آمریکا زندگی میلیونها نفر را با طمع و سرکشی خود برای سلطه برجهان گرفته است. نسل‌کشی علیه مردم بومی خود تنها یکی از این جنایت به‌حساب می‌آید.

جوامع آفریقایی-آمریکایی در ایالات‌متحده به‌طور فزاینده‌ای قربانی اصلی خشونت و تبعیض به شمار می‌روند. چرا؟ آیا فکر می‌کنید نظام سفیدپوست غالب، یک جنگ تمام‌عیار را علیه سیاه‌پوستان به راه انداخته است؟

استفان لند من: آمریکا بسیار نژادپرستانه اداره می‌شود. حرکت جامعه آمریکا از سرمایه‌داری برای برده‌داری، قوانین جیم کرو را به نسخه مدرن آن تبدیل کرد و با گسترش حجم آزادی استفاده از حبس، این مردم رنگین‌پوست بودند که بیشترین آسیب را دیدند. با توجه به قانون گفته‌های پروفسور حقوق میشل الکساندر، «بیشتر سیاهانی که قبل از آغاز جنگ داخلی 1950 به بردگی گرفته‌شده بودند امروزه در زندانها و یا تحت عفو مشروط قرار دارند.»

قوانین نژادپرستانه مواد مخدر در آمریکا، بیش از همه «جوامع فقیر رنگین‌پوست» را هدف قرار می‌دهد. در شهرستانهای ایالات‌متحده، جوانان سیاه می‌توانند در طول زندگی خود یک یا چند بار انتظار داشته باشند که رویه قضایی ناعادلانه آنها را تحت تعقیب قرار دهد.

بیش از 60 درصد مردان سیاه‌پوستی که متولد 1965 و یا قبل آن، فاقد مدرک دبیرستان و دارای سوابق زندان هستند. کافی است به متن الحاقی حقوق مدنی 1964 قانون منع تبعیض نژادی نگاه کنید.

سیاه‌پوستان که از حق زندگی برخوردار شده‌اند، توسط نیروهای نظامی پلیس هدف قرار می‌گیرند و آزادی، آنها برای دستگیری مجدد و یا مرگ آسیب‌پذیرتر می‌کند.

ایالات‌متحده بیش از اینکه دولت دموکراسی باشد، دولتی پلیسی به‌حساب می‌آید. خیابانهای داخلی شهرستانهای آن، میدانهای وحشت و ترور سیاه‌پوستان و افراد دیگر است.

به ماه ژوئن برمی‌گردیم. جایی که مجلس سنای ایالات‌متحده یک سری اقدامات کنترل سلاح را تنها چند روز پس از تیراندازی کلوپ شبانه اورلاندو رد کرد. ازجمله، طرحهای پیشنهادی برای دور نگه‌داشتن سلاح موجود در لیست سازمان دیده‌بان تروریسم، از دست مردم بود. در ایالات‌متحده سالانه بیش از 30،000 نفر به ضرب گلوله کشته می‌شوند. براین اساس چگونه می‌توان این حرکت مجلس سنا را مورد تحلیل قرارداد؟

استفان لند من: قوانین ماه ژوئن سنا و اقدامات اولیه کنگره برای کنترل اسلحه، تلاشهای بیهوده‌ای بود که چندان هم سودمند واقع نشد. جوامع اقلیتی آمریکا در سراسر ایالات‌متحده در مناطق خشونت‌آمیز واقع‌شده‌اند و سالانه حدود 100000 حادثه دراین مناطق صورت می‌گیرد که به استفاده از اسلحه مربوط می‌شود. در سال گذشته، نیروهای پلیس به بیش از 1100 قربانی عمدتاً بی‌دفاع که بخش اعظمی از آنها را سیاه‌پوستان غیرمسلح تشکیل می‌دادند شلیک کرده‌اند. آمریکا یک فرهنگ خشونت‌آمیز است. من هر بار که بیرون از خانه و در خیابانهای شیکاگو قدم می‌زنم مراقب و متوجه این مسئله هستم. نیروهای پلیس درملأعام جلیقه ضدگلوله می‌پوشند درحالی‌که قربانیان بی‌دفاع از شرارت تحت حمایت دولت پناهگاهی ندارند.

منبع: وب‌سایت ستاد حقوق بشر

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *