آغاز سرشماری نفوس و مسکن از سوم مهر

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۱ شهریور ۱۳۹۵


آغاز سرشماری نفوس و مسکن از سوم مهر

آغاز سرشماری نفوس و مسکن از سوم مهر

غایبین تلفنی سرشماری می‌شوند

10-%d8%a2%d8%ba%d8%a7%d8%b2-%d8%b3%d8%b1%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران از آغاز سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ از سوم مهرماه و در دو مرحله به‌صورت اینترنتی و حضوری خبر داد و گفت: خانوارهایی که پس از دو مرحله سرشماری اینترنتی و حضوری غایب باشند به‌صورت تلفنی سرشماری خواهند شد.
نعمت‌الله ترکی با اشاره به آغاز سرشماری نفوس و مسکن از سوم مهرماه، گفت: این سرشماری در دو مرحله از سوم تا ۲۴ مهرماه به‌صورت ثبت‌نام اینترنتی و از ۲۵ مهرماه به مدت یک ماه به‌صورت مراجعه حضوری انجام خواهد شد.
وی افزود: در مرحله اول شهروندان با مراجعه به سایت اینترنتی که به‌زودی آدرس آن اعلام خواهد شد اطلاعات خود را ثبت خواهند کرد و در مرحله بعدی با مراجعه حضوری سرشمارها اطلاعات آنها ثبت خواهد شد. پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به وجود زیرساختهای لازم در استان تهران و دسترسی شهروندان به اینترنت ۹۰ درصد در ثبت‌نام اینترنتی مشارکت فعال داشته باشند.
وی ادامه داد: سرشماری به‌صورت حضوری همانند سالهای قبل انجام خواهد شد و انتظار می‌رود خروجی آمارها نسبت به دوره‌های قبل در زمان کمتری به دست آید. همچنین خانوارهایی که پس از دو مرحله سرشماری اینترنتی و حضوری غایب باشند به‌صورت تلفنی سرشماری خواهند شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران با اشاره به اینکه تا سال ۱۳۹۰ سرشماری نفوس و مسکن هر ۱۰ سال یک‌بار برگزار می‌شد افزود: از سال ۱۳۹۰ قرار شد سرشماری نفوس و مسکن به‌صورت دوره‌های پنج‌ساله برگزار شود و علت این تغییر نیز تدوین برنامه‌های توسعه کشور به‌صورت پنج‌ساله بود. لذا می‌طلبید که آمارگیریها نیز هر پنج سال انجام شود تا مبنای درستی برای برنامه‌های توسعه کشور قرار بگیرد.
وی افزود: ۶۳۶۹ نفر نیروی انسانی در دو بخش ستادی و اجرایی برای سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ به کار گرفته خواهند شد که از این تعداد ۵۱۷۲ نفر نیروی اجرایی شامل مأمورین و کارشناسان خواهند بود. همچنین ۲۵۰۰ نفر نیز به‌عنوان نیروی اجرایی در شهرستانهای استان تهران برای این سرشماری به کار گرفته خواهند شد.
وی تاکید کرد: همه سرشمارهایی که به‌صورت حضوری مراجعه خواهند کرد از طریق ثبت‌نام اینترنتی و پس‌ازاینکه آموزشهای لازم را می‌بینند به درب منازل مراجعه خواهند کرد که مشخصات شناسایی آنها نیز ازجمله کارت شناسایی و لباسشان به‌زودی اعلام خواهد شد.
ترکی ادامه داد: همه افرادی که می‌خواهند به‌عنوان نیروی انسانی دراین طرح مشارکت کنند از عموم مردم می‌توانند از طریق ثبت‌نام در سامانهS۹۵.SCI.ORG.IR اقدام کنند.
وی در خصوص بودجه اختصاص داده‌شده برای برگزاری سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ نیز گفت: بیش از ۹۶ درصد بودجه سرشماری سال ۱۳۹۵ توسط مرکز آمار ایران تأمین خواهد شد. همچنین ۳۸۰ میلیون تومان نیز برای خرید تجهیزات از اعتبارات استانی تخصیص داده‌شده است.
وی تاکید کرد: پیش از آغاز سرشماری مستنداتی که برای سرشماری نیاز است مانند کارت ملی و … توسط رسانه‌ها به مردم اعلام خواهد شد تا شهروندان در هنگام مراجعه مأمورین سرشماری حتماً این مستندات را در اختیار داشته باشند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران از تشکیل ستاد مرکزی سرشماری نفوس و مسکن در استان تهران به ریاست استاندار تهران خبر داد و افزود: مدیر سرشماری رئیس سازمان برنامه و بودجه سازمان تعیین‌شده و ریاست ستادهای سرشماری در شهرستانهای استان تهران نیز فرمانداران خواهند بود.
وی ادامه داد: ۲۱ دستگاه عضو ستاد اصلی هستند که در طی انجام این سرشماری تلاش خواهند کرد مشارکت حداکثری مردم را فراهم کنند. فرمت سرشماریها شامل تعداد سؤالات، نحوه پر کردن پرسشنامه‌ها و … به‌زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
ترکی در بخش دیگری از صحبتهای خود به پروژه‌های افتتاح‌شده طی سه سال گذشته و در دولت تدبیر و امید اشاره و کرد و افزود: از سال ۱۳۹۲ تا سال جاری حدود ۴۵۰۰ پروژه در استان تهران اجرایی شده که رقمی معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان برای احداث این پروژه‌ها تخصیص داده‌شده است. در سال ۱۳۹۵ حدود ۶۵۰ پروژه در استان تهران و در هفته دولت به بهره‌برداری رسید که در بخشهای مختلف این پروژه‌ها اعتباری معادل ۵۶۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده بودند.
وی ادامه داد: تأمین آب شرب استان تهران از اولویتهای این استان بود که بخش اعظم آن از طریق آبهای پشت سد و بخش دیگری از طریق منابع زیرزمینی تأمین‌شده است. لذا برای تأمین آب شرب باکیفیت باید از منابع آبهای جاری یا آبهای پشت سد بیشتر استفاده کنیم، لذا در قالب دو پروژه برای آب‌رسانی به شرق و جنوب شرق استان از سد مملو استفاده کردیم و در غرب و جنوب غرب نیز از دو سد طالقان و امیرکبیر استفاده شد. همچنین احداث رینگی به نام قمر بنی‌هاشم برای اتصال منابع آبی غرب و شرق استان تهران در نظر گرفته‌شده است که امیدواریم تا پایان سال ۱۳۹۶ این مجموعه تکمیل شود.
وی به احداث و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه در شهرستانهای استان تهران اشاره کرد و افزود: قطعاً از آبی که توسط این تصفیه‌خانه‌ها تصفیه می‌شود در بخشهای آبیاری فضای سبز، صنعت و کشاورزی استفاده می‌شود. تا پایان سال ۱۳۹۶ بیش از ۷۰ درصد شهرستانها از منابع آبی تصفیه‌خانه‌های خود بهره‌مند خواهند شد. در حال حاضر نیز هر دو ماه یک‌بار افتتاح یک تصفیه‌خانه در شهرستانهای استان در دستور کار قرارگرفته است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران از آمادگی ۷۸ کشور برای سرمایه‌گذاری در استان تهران خبر داد و افزود: در حال حاضر دو میلیارد دلار سرمایه‌گذاری توسط کشورهای خارجی در استان پس از برجام انجام‌شده است. این در حالی است که کشورهای زیادی برای سرمایه‌گذاری در استان تهران اعلام آمادگی کردند. ستاد جذب سرمایه‌گذاری در استان تهران تشکیل‌شده و کلیه طرحها و پروژه‌هایی که ظرفیت سرمایه‌گذاری خارجی در آنها وجود دارد در سامانه‌ای به‌طور کامل تشریح شده است. همچنین روابط عمومی سازمان برنامه‌وبودجه نیز مقرر کرده این پروژه‌ها را به‌طور کامل اعلام کند.
ترکی به تشکیل ۱۵ جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در استان تهران اشاره کرد و افزود: ۱۹۵ پروژه دراین حوزه با مشارکت ۲۵ دستگاه اجرایی مصوب شده که از این میان ۷۸ پروژه برحسب نیاز استان و کشور در اولویت قرارگرفته است.
وی به احداث واحدهای تولیدی و عرضه کالا به‌صورت مستقیم در قالب اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: به‌زودی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی برای افزایش توان بسته‌بندی و صادرات محصولات کشاورزی استان تهران احداث خواهد شد همچنین در بخش گل و گیاه نیز با توجه به اینکه استان تهران با تولید یک‌میلیون شاخه گل در سال رتبه نخست کشور را دارد، اما در صادرات نقش بسیار کمی دارد احداث می‌شود که این پایانه تا دهه فجر افتتاح خواهد شد تا درزمینه بسته‌بندی و صادرات موجب افزایش توان استان تهران شود.
وی ادامه داد: بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان در واحدهای صنعتی طی سه سال گذشته سرمایه‌گذاری انجام‌شده است که این موضوع موجب افزایش اشتغال‌زایی در سطح استان تهران شده است. همچنین در بخش صنعت ۱۰۶۰ واحد که غیرفعال و یا نیمه فعال بودند پس از شناسایی با واگذاری تسهیلات بار دیگر به عرصه تولید بازگشتند.
ترکی به ایجاد ۱۲۰ هزار فرصت شغلی به‌طور سالانه در استان تهران خبر داد و افزود: ظرف سه سال گذشته ۴۸۰ هزار شغل جدید در استان تهران ایجادشده است.
منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *