آشنایی با کنگره آمریکا

دسته: بین المللی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۴ مهر ۱۳۹۵


آشنایی با کنگره آمریکا

آشنایی با کنگره آمریکا

 کنگره آمریکا شاخه قانون‌گذاری در دولت این کشور بوده و از ۲ مجلس سنا و نمایندگان تشکیل‌شده است. کنگره در سال ۱۷۷۴ تأسیس شد و محل برگزاری آن ساختمان کپیتول در واشنگتن دی‌سی است.
درواقع کنگره آمریکا به محلی گفته می‌شود که مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا در آن تشکیل می‌شود و وظیفه قانون‌گذاری بر اساس قانون اساسی آمریکا بر عهده کنگره گذاشته‌شده است و هر قانونی برای تصویب باید به تأیید هر ۲ مجلس برسد.
نخستین کنگره آمریکا بر اساس قانون اساسی، در چهار مارس ۱۷۸۹ در ساختمان فدرال هال نیویورک برگزار شد. تا آن تاریخ تنها ۱۰ ایالت از ۱۳ ایالت، قانون اساسی را در مجلس قانون‌گذاری خود تصویب کرده بودند. در آن زمان اعضای نخستین کنگره شامل ۵۹ نماینده مجلس نمایندگان و ۲۰ سناتور بود. امروزه مجالس نمایندگان با ۴۳۵ عضو و مجلس سنا با ۱۰۰ عضو، هرکدام به شکل جداگانه جلسه تشکیل می‌دهند و در یک روز مشخص نیز جلسه مشترک برگزار می‌کنند که به آن جلسه کنگره گفته می‌شود. در متن قانون اساسی مصوب سال ۱۷۸۹، تشکیل جلسه سالیانه کنگره، اولین دوشنبه ماه دسامبر تعیین‌شده بود؛ اما در اصلاحیه بیستم مصوب سال ۱۹۳۳ این تاریخ به ظهر سومین روز ماه ژانویه تغییر یافت.  علاوه بر مجلس نمایندگان و سنا، کنگره ۴ کمیته دیگر نیز دارد:
کمیته‌های اصلی کنگره:
مجلس نمایندگان دارای ۱۹ و مجلس سنا دارای ۱۶ کمیته اصلی است. تقریباً کلیه طرحها و لوایح قانونی پیش از بررسی در صحن مجالس نمایندگان و سنا برحسب موضوع به کمیته‌های اصلی ارجاع می‌شوند و سپس برای تصویب نهایی در اختیار کل نمایندگان قرار می‌گیرند. کمیته‌های اصلی از اهمیت شایان توجهی درروند قانون‌گذاری برخوردار هستند.
در ابتدای هر دوره کنگره، حزب اکثریت، ریاست هر یک از کمیته‌ها را بر عهده می‌گیرد و مقام دوم کمیته به حزب اقلیت واگذار می‌شود. روسای کمیته‌ها نقش مهمی در تعیین دستور کار جلسات و مدت‌زمان بحث و یا خارج کردن یک لایحه قانونی از مذاکرات بر عهده‌دارند.
کمیته‌های فرعی کنگره:
هر کمیته اصلی در مجلس نمایندگان و مجلس سنا شامل چند کمیته فرعی است و اعضاء کمیته‌های اصلی در چند و یا تمامی کمیته‌های فرعی عضویت دارند. گاهی به دلیل تخصصی بودن بحثها در کمیته‌های اصلی بر سر لوایح قانونی، کمیته‌ها، موضوع را به کمیته‌های فرعی ارجاع می‌دهند.
تعداد کمیته‌های فرعی عمدتاً در کنگره‌های مختلف متفاوت است و بعضاً از ۱۵۰ کمیته فرعی در مجلس نمایندگان و سنا تشکیل می‌شوند.
کمیته‌های مشترک کنگره:
یکی دیگر از کمیته‌های کنگره آمریکا، کمیته‌های مشترک کنگره نام دارد. این کمیته‌ها به آن دسته از کمیته‌ها گفته می‌شود که زیر نظر هر ۲ مجلس نمایندگان و سنا قرار دارند و اعضای آنان نیز توسط هر ۲ مجلس انتخاب می‌شوند.
کمیته‌های مشترک کنگره عبارت‌اند از: کمیته مشترک اقتصادی، کمیته مشترک کتابخانه، کمیته مشترک چاپ و کمیته مشترک مالیات.
کمیته‌های کنفرانس کنگره:
چهارمین کمیته کنگره آمریکا، کمیته‌های کنفرانس نام دارد.
کمیته کنفرانس، درزمانی که بین مجلس نمایندگان و مجلس سنا بر سر تصویب یک لایحه قانونی اختلاف‌نظر بروز ‌کند، تشکیل می‌شود.
اعضای این کمیته را نمایندگان ارشد هر دو مجلس تشکیل می‌دهند. در این کمیته، نمایندگان و سناتورها دیدگاههای خود را در قبال لایحه قانونی بیان می‌کنند و پس از بحثهای طولانی سرانجام به یک جمع‌بندی نهایی می‌رسند.
مصوبات کمیته کنفرانس پس از تأیید و تصویب هر دو مجلس، جنبه قانونی پیدا می‌کند.
وظایف کنگره:
قانون‌گذاری
تصویب بودجه دولت
اعلان‌جنگ
تصویب پیمانهای خارجی
تائید وزرای معرفی‌شده
تائید قضات دیوان عالی فدرال
استیضاح رئیس‌جمهور
ابطال وتوی رئیس‌جمهور
وب سایت همشهری


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *