آسیبهای اجتماعی، مولود کاهش احساس مسوولیت نسبت به جامعه است

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۰ شهریور ۱۳۹۵


آسیبهای اجتماعی، مولود کاهش احساس مسوولیت نسبت به جامعه است

آسیبهای اجتماعی، مولود کاهش احساس مسوولیت نسبت به جامعه است

عضو هیئت‌مدیره انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: وظیفه‌ مددکار اجتماعی آگاه‌سازی فرد نسبت به حقوق شهروندی و سازمانها و دستگاهها نسبت به مسوولیتشان در قبال مردم است چون مشکل عمده‌ جامعه‌ ما این است که به وظایف سازمانها نسبت به اجتماع مطلع نیستیم.

غلامعلی قربانی در نشست تخصصی «مددکاری و مسوولیت اجتماعی» اظهار کرد: مسوولیت اجتماعی که یکی از شاخه‌های آن «مددکاری اجتماعی» است شامل مجموعه‌ای از وظایف و تعهدات فردی و سازمانی به شمار می‌رود که در جهت حفظ و کمک به محل زندگی و جامعه برعهده‌گرفته می‌شود.

عضو هیئت‌مدیره انجمن مددکاری اجتماعی ایران با طرح این سؤال که مددکاری چه ارتباطی با مسوولیت اجتماعی دارد؟ گفت: مددکاری اجتماعی حوزه‌های مختلفی دارد و مسوولیت اجتماعی را به حوزه علوم انسانی وارد و به این واسطه بخشی از مشکلات اجتماعی را حل کرده است، اما نکته قابل‌توجه در مورد آسیبهای اجتماعی به خاطر فقدان مسوولیت اجتماعی بین افراد و سازمانها نسبت به افراد دیگر و عموم مردم است که تعدادی از آنها شامل مصرف مواد مخدر، طلاق، معضل اشتغال، افزایش بیکاری، شبکه‌های اجتماعی و غیره است.

قربانی ادامه داد: وظیفه‌ مددکار اجتماعی آگاه‌سازی فرد نسبت به حقوق شهروندی و سازمانها و دستگاهها نسبت به مسوولیتشان در قبال مردم است چون مشکل عمده نیز اینجاست که ما نسبت به وظایفی که سازمانها نسبت به اجتماع دارند مطلع نیستیم؛ به‌عنوان نمونه بانکها باید سود حاصله از سپرده‌ها را صرف رفاه اجتماعی کنند.

وی افزود: هر نهادی مسئولیتی در قبال اجتماع دارد و مردم نیز باید نسبت به حقوق شهروندی خود واقف باشند که به‌طور کل این آگاه‌سازی بر دوش مددکاری اجتماعی است اما اینکه این مسوولیت آیا برای دولت جذابیت دارد یا نه؟ که یقیناً جذابیت دارد چراکه مطالبه گری مردم به معنای تقابل با دولت نیست بلکه بدین‌وسیله مردم در تعامل با دولت قرار می‌گیرند و این امر مورد استقبال دولت است. از جهت دیگر چون دولت وظیفه سیاست‌گذاری و برقراری عدالت اجتماعی را بر عهده دارد اگر تعامل مذکور شکل نگیرد نمی‌تواند وظیفه خود را به‌خوبی انجام دهد.

قربانی خاطرنشان کرد: هم شهروندان و هم کارکنان دولت از مسوولیت اجتماعی سود می‌برند در اهمیت این موضوع باید به نامه‌های متعدد امام علی (ع) به مالک اشتر یا بیانات امام خمینی (ره) و شعار مقام معظم رهبری در سال 83 اشاره کرد که منفعت مادی و معنوی در آن نهفته است.

وی گفت: باید مسوولیت اجتماعی توسط نهادهای دولتی و غیردولتی نهادینه شود و شهروندان با حقوق خود آشنا شده و از مسئولیت خویش در مقابل دیگران مطلع شوند چراکه پیگیری مسوولیتهای اجتماعی باعث افزایش سطح مشارکت مردمی در عرصه‌ اجتماعی می‌شود.

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *