آزار و اذیت زن سرایدار توسط کارگر افغانی

دسته: رویداد و حوادث
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۳ شهریور ۱۳۹۵


آزار و اذیت زن سرایدار توسط کارگر افغانی

آزار و اذیت زن سرایدار توسط کارگر افغانی

718478059

کارگر افغان که متهم است زن جوانی را مقابل نوزادش مورد آزار و اذیت قرار داده است، در جلسه دادگاه منکر اتهاماتش شد.
رسیدگی به این پرونده دی‌ماه سال 93 هم‌زمان با شکایت مرد جوان در پلیس آگاهی ورامین آغاز شد. مرد جوان به نام مراد در شکایتش به مأموران پلیس گفت: دریکی از ویلاهای ورامین سرایدار هستم و صبحها برای کار به باغ می‌روم. عصر دیروز وقتی به خانه آمدم متوجه کبودی صورت همسرم شدم، از سهیلا علت موضوع را جویا شدم که او ادعا کرد یک کارگر افغان پس از ضرب و شتم او را مورد آزار و اذیت قرار داده است.
در ادامه زن جوان با تأیید حرفهای همسرش گفت: مشغول کار در اتاقک سرایداری بودم که پسر جوان از روی دیوار به داخل ویلا پرید و پس از کتک زدنم درحالی‌که التماس می‌کردم جلوی نوزاد 7 ماهه‌ام کاری با من نداشته باشد، مرا مورد آزار و اذیت قرارداد.
پس‌ازاین شکایت مأموران توانستند پسر افغان را که سرایدار یک باغ در همان حوالی بود شناسایی و دستگیر کنند. در تحقیقات اولیه کارگر افغان به جرمش اعتراف کرد.
جلسه محاکمه عامل اذیت و آزار زن سرایدار در شعبه هشتم دادگاه کیفری به ریاست قاضی حسین اصغر زاده برگزار شد. متهم در جلسه دادگاه تمامی اتهاماتش را انکار کرد و گفت: من زن سرایدار را مورد آزار و اذیت قرار نداده‌ام.در ادامه پس از دفاعیات متهم و وکیل مدافعش، قضات دادگاه برای صدور رأی وارد شور شدند. منبع: میزان
ریشه‌های تجاوز به عنف چیست؟
درواقع تجاوز جنسی، نوعی انحراف جنسی است که شخص به این دلیل که نمی‌تواند از راههای عادی و با ایجاد رابطه انسانی، مشروع و قانونمند، نیازهای خود را برطرف کند، با دست آویختن به‌زور و جبر و خلاف میل طرف مقابل به تمامیت جنسی وی تعرض می‌کند.
با بررسی اجمالی و گذار در صفحات روزنامه‌ها و همچنین اخبار رسانه‌های مجازی، آنچه به چشم می‌خورد تحلیلها و اخبار گوناگون در رابطه به پرونده‌های تجاوز به عنف است که باعث بروز شوک روحی شدید به جامعه شده که هرروز مشخص می‌شود پرونده‌هایی بوده که تاکنون هیچ خبری از آنها نبوده است.
آنچه مشخص است، ریشه‌یابی و بررسی علل وقوع چنین جرایم وحشیانه و حیوانی است؛ امر مهمی که هیچ‌گاه در کشور ما و از سوی مسئولین موردتوجه قرار نگرفته و همواره پس از وقوع جنایتهای جدید و هولناک، آنان کاسه چه کنم به دست گرفته و در اقدامی ضربتی به دنبال حل یک‌باره این معضل هستند.
در میان تحلیلهای گوناگون درباره علل وقوع چنین جنایتی (تجاوز به عنف)، دکتر علی نجفی توانا با رویکردی متفاوت و جالب به ریشه‌یابی این جرم پرداخته است.
این متخصص حقوق جزا و جرم‌شناسی و استاد دانشگاه، تجاوز به عنف را محصول یک اختلال شخصیتی و ناشی از دوران کودکی و نوجوانی مرتکب برشمرد و مشکلات اقتصادی، فرهنگی، روحی و روانی را ازجمله مهم‌ترین عوامل آن عنوان کرد.
دکتر علی نجفی توانا در تحلیل جرم‌شناسی پدیده تجاوز به عنف بابیان مقدمه‌ای تصریح کرد: جرایم جنسی، عمدتاً ارتباط تنگاتنگی با شرایط سنی، فرهنگی و اقتصادی مرتکبان دارد؛ البته این نوع جرایم در بیشتر کشورهای جهان هست. وی ادامه داد: تجاوزهای جنسی و به‌طور مشخص، تجاوز به عنف ازجمله جرایمی هستند که از دیرباز (زمانی که بشر زندگی جمعی خود را آغاز کرد) تا به امروز بوده و هم‌اکنون نیز در کشورها و جوامع باانگیزه‌های متفاوت تکرار می‌شود. این استاد دانشگاه افزود: درواقع تجاوز جنسی، نوعی انحراف جنسی است که شخص به این دلیل که نمی‌تواند از راههای عادی و با ایجاد رابطه انسانی، مشروع و قانونمند نیازهای خود را برطرف کند، با دست آویختن به‌زور و جبر و خلاف میل طرف مقابل، به تمامیت جنسی وی تعرض می‌کند.
نجفی توانا گفت: تجاوز جنسی به‌عنوان یک بزه، معمولاً به گونه‌های گوناگون در قالب کودک‌آزاری از نوع آزار جنسی، زنای با محارم، سادیسم جنسی، پورنو گرافی و عورت نمایی انجام می‌شود و در دو حالت مازوخیسم و یا سادیسم یعنی خود‌آزاری و دیگرآزاری خودنمایی می‌کند. وی اظهار کرد: افرادی که دست به تجاوز جنسی می‌زنند، صرفاً کسانی نیستند که نمی‌توانند رابطه جنسی با جنس مخالف یا حتی با جنس موافق برقرار کنند، بلکه حتی در میان افرادی که دارای همسر و فرزند هستند، این نوع جرایم دیده می‌شود.
این حقوقدان خاطرنشان کرد: مطالعه پرونده‌هایی که به‌صورت سریالی منجر به مرگ افراد می‌شود، در کشورهای اروپایی و آمریکایی و حتی ایران، نشان‌دهنده این است که مهاجم پس از شناسایی قربانی در فرصتی مناسب ضمن تعرض جنسی، ایذا و اذیت و حتی ربایش قربانی، او را به قتل می‌رساند؛ بنابراین، در یک جمع‌بندی کلی، می‌توان گفت تجاوز جنسی محصول یک اختلال شخصیت و ناشی از دوران کودکی و نوجوانی فرد بوده و درواقع به‌نوعی در دوران رشد روانی وی یعنی دوران دهانی، دفعی، سالوس، نهفتگی و بلوغ در او پدید آمده است و در زمان جوانی و میان‌سالی خودنمایی می‌کند. نجفی توانا تصریح کرد: ما می‌توانیم درباره بسیاری از افراد که اقدام به تعرضهای جنسی کرده‌اند ـ چه به جنس مخالف و چه به جنس موافق ـ پس از آسیب‌شناسی، اطلاعاتی جمع‌آوری کنیم که دقیقا مؤید ریشه‌هایی است که گفته شد. نمونه بارز آن مجرمانی مانند بیجه، خفاش شب و افراد دیگری هستند که در دوران کودکی مورد تعرض قرارگرفته بودند. البته در میان تعرض‌کنندگان، گاهی پیدا می‌شوند افرادی که به دلیل خشونت‌ورزی نسبت به آنها از سوی والدین به‌ویژه مادر یا نامادری، کینه زنان را به دل‌گرفته و می‌کوشند با تعرض و تجاوز به زنان در دوران جوانی، این کینه را که در ضمیر ناخودآگاه آنان به‌صورت یک اهریمن پنهان وجود دارد، متجلی کنند و سپس با کشتن زنان، عطش پنهانی خود را خاموش و خود را ارضا کنند. وی اظهار کرد: متأسفانه گاهی هم دیده‌شده که تحت عنوان عقاید و باورهای دینی و اعتقادی، اشخاصی مبادرت به تعرض جنسی و جسمی کرده و افراد را به قتل می‌رسانند که نمونه‌های آن در قتلهای زنجیره‌ای خراسان و جنوب کشور و در تهران خودنمایی کرده‌اند. البته لزوماً تعرضهای جنسی منجر به قتل یا ضرب‌وجرح افراد نمی‌شود، بلکه گاهی تعرضهای برای خاموش کردن عطش جنسی و در مواقعی با سرقت اشیای متعلق به قربانی ‌همراه است؛ جنایات باند باغ خرمالو در کرج نمونه بارزی ازاین‌دست است که چند نفر با هماهنگی یکدیگر، دختران وزنان را در تهران یا کرج می‌ربودند و به آن باغ معروف می‌بردند و در آنجا پس از گرفتن وسایلشان به آنها تجاوز کرده و بعد آنها را در خیابان یا جای خلوتی پیاده می‌کردند.
این وکیل دادگستری گفت: در همه این موارد، مطالعات نشان داده است که این اشخاص از شخصیت ثابت و متعادلی برخوردار نیستند. در رابطه با مرتکبان باغ خرمالو، از مطالعاتی که شخصاً با عده‌ای دیگر از روانشناسان و جرم‌شناسان روی این افراد انجام دادیم، این نتیجه به دست آمد که این افراد بااینکه خود متأهل بوده‌ و فرزند داشته‌اند، معمولاً از یک میل سیری‌ناپذیر تعرض به زنان برخوردار بوده‌اند و به‌نوعی با تعرض به زنان و دخترانی که عمدتاً افراد خانه‌دار و بهنجار بودند، عطش درونی خود را خاموش می‌کردند و جالب اینکه درباره زنان شوهردار با رفتاری متفاوت عمل می‌کردند که این را ناشی از باور خود می‌دانستند.
نجفی توانا ابراز عقیده کرد: متأسفانه، آمارها به‌ویژه در کشور ما با واقعیات هماهنگی ندارد، زیرا قربانیان این جرایم معمولاً تمایلی به شکایت ندارند. در مورد همان حادثه باغ خرمالو شاید از هفده‌تا بیست نفر که این اشخاص به تجاوز به آنها اقرار کرده بودند، چیزی نزدیک چهارتا پنج نفر آن‌هم بعد از دستگیری متهمان برای شکایت مراجعه کردند.
وی ادامه داد: البته آرام‌آرام دختران وزنان جامعه با توجه به اثرات مخرب اطلاع ندادن از این جرایم بیشتر با نیروهای انتظامی و قضایی مشارکت می‌کنند و بعد از وقوع حادثه، شمار افرادی که مایل به اعلام گزارش و جرم هستند رو به افزایش است.
این استاد دانشگاه تأکید کرد: درمجموع باید گفت تعرضهای جنسی توسط افرادی انجام می‌شود که ازلحاظ شخصیتی و روانی متعادل نیستند یا خود، قربانیان خشونت جنسی در دوران کودکی توسط افراد فامیل یا غریبه بوده‌اند یا اینکه مورد ضرب و شتم پدر و مادر قرارگرفته‌اند و از جنس مخالف کینه به دل دارند یا به دلیل آموزه‌ها یا آموزشهای اعتقادی و باورهایی که نادرست به آنها منتقل‌شده، بادید این‌که جامعه را از این مفاسد پاک کنند، دست به ارتکاب این جرایم می‌زنند.
نجفی توانا با اشاره به حادثه خمینی‌شهر نیز یادآور شد: ما در حادثه خمینی‌شهر با یک تراژدی روبه‌رو هستیم. باید اینجا اعلام‌خطر کنم که این قبیل بزهکاران چون به‌صورت جمعی و باندی عمل می‌کنند، جرئت و جسارت ارتکاب چنین اعمالی را بیشتر به خود راه می‌دهند و این رخدادی است که معمولاً در کمتر جوامعی دیده می‌شود.
وی افزود: هرچند گاه دیده‌شده افرادی مسلح به میهمانیها حمله کرده وعده‌ای را کشته‌اند یا اموال آنها را به سرقت برده‌اند، اما به این شکل که عده‌ای جوان و میان‌سال با هماهنگی وارد یک محوطه‌ای بشوند، مردان را دستگیر کنند و به زنان تجاوز کنند، نشان‌دهنده جرئتی است که بزهکاران در کشور ما پیداکرده‌اند و به‌این‌علت است که سیاست کیفری ما در برخورد با بزهکاران موفق نبوده و عوامل ارتکاب این اعمال را باید در مشکلات اقتصادی، فرهنگی، روحی و روانی جست‌وجو کرد و صرفاً با ابزار مجازات و سرکوب نمی‌توان با بزهکاری و نابهنجاری در کشور مبارزه کرد، زیرا اگر چنین بود با توجه به مجازات اشدی که تجاوز به عنف دارد؛ یعنی مجازات مرگ، باید کمتر افرادی جرئت می‌کردند دست به آدم‌ربایی و سپس تجاوز به نوامیس مردم بزنند.
وی گفت: باید با نگاهی علمی به آسیب‌شناسی وقوع این جرایم بپردازیم و صرفاً با ابزار مجازات به جنگ این نوع بزهکاری که ریشه در شخصیت و ضمیر ناخودآگاه افراد دارد، نرویم زیرا قطعاً بی‌نتیجه و بی‌اثر خواهد بود.
این حقوقدان توصیه کرد، به‌جای مجازات سریع این افراد، اکیپی از جرم‌شناسان، روانشناسان، روان‌کاوان و مددکاران اجتماعی بامطالعه دقیق این قبیل بزهکاران نه‌تنها در خمینی‌شهر بلکه در بیشتر نقاط کشور ازجمله تهران نسبت به شناسایی شخصیت آنها و دریافت وجوه مشترک متجاوزان به عنف اقدام کنند و سپس با توجه به اطلاعات تحصیلی در قالب پیشگیریهای عمومی و اختصاصی و حمایت از بزه دیدگان بالقوه مثل زنان و دختران خانه‌دار، زنان و دخترانی که کار می‌کنند وزنان و دخترانی که مجبورند مسافرت بروند و در ترمینالها یا در داخل شهر قربانی تعرض این افراد بیمار شوند، در قالب یک سیاست جنایی تعریف‌شده نسبت به مبارزه با همه جرایم سازمان‌یافته
اقدام شود. نجفی توانا اظهار کرد: وقوع تجاوز به عنف، آن‌هم به اشکالی که به‌تازگی می‌بینیم، در کشوری که اعتقادات دینی و مذهبی در آن از دیرباز وجود داشته، نشان می‌دهد که بزهکاران ما مرزهای عرفی بزهکاری را درنوردیده‌اند و از هیچ مجازاتی ترس ندارند. پس مجازات تنها راه چاره و درمان درد پدیده بزهکاری نیست و باید در جست‌وجوی راه معقول‌تری بود. منبع: تابناک


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *