آب شرب از مصارف بهداشتی جدا می‌شود؟


دسته: حقوق محیط زیست
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۰ مرداد ۱۳۹۵


آب شرب از مصارف بهداشتی جدا می‌شود؟


آب شرب از مصارف بهداشتی جدا می‌شود؟
باوجود نظر وکلای مجلس مبنی بر جداسازی آب شرب از سایر مصارف در شهرها و روستاهای بالای ۲۰۰ خانوار، هنوز این اتفاق عملیاتی نشده و اماواگرهایی برای تحقق این امر وجود دارد. وزارت نیرو قطعاً قصد دارد این کار را عملیاتی کند، اما مانند همه طرحها ی لازم اجرا با بن‌بست مالی و مسایل دیگری روبرو شده است.
بحران آب.jpg
ایده طرح تفکیک «آب شرب» و «آب بهداشتی» در ایران، سابقه‌ای بیش از یک دهه دارد که البته این مبحث در سالی که از سوی مقام معظم رهبری «سال اصلاح الگوی مصرف» نامیده شد جدی‌تر مطرح شد و بار دیگر در دستور کار متولیان امور آب کشور قرار گرفت.

از سوی دیگر وضعیت آب در جهان به‌ویژه در کشورهایی که میانگین بارندگی آنها از متوسط جهانی کمتر است، ایجاب می‌کند که تولید و مصرف آب سازمان‌دهی و برای مصرف آب «نقاط هدف» تعیین شود.
در حال حاضر در ایران که در منطقه خشک و نیمه‌خشک جهان قرار دارد آب با هزینه‌ها ی گزاف تولید و با هزینه‌های بسیار سنگین تصفیه می‌شود و سپس در پروسه‌های هزینه‌بر تبدیل به آب قابل شرب می‌شود و در شبکه توزیع شهری قرار می‌گیرد و این در حالی است که تنها ۶ درصد از آن به مصرف شرب انسانی می‌رسد و مابقی صرف مصارف بهداشتی (شست‌وشو)، آبیاری فضای سبز خانگی و استحمام می‌شود و درواقع بخش اعظمی از هزینه‌های تولید آب شرب در پروسه مصرف، به هدر می‌رود.
به همین دلیل نیز وزارت نیرو خود را مکلف به اجرای طرح جداسازی آب شرب و بهداشتی دانسته و به گفته جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور این طرح یکی از الزامات در حال اجراست به‌طوری‌که در خیلی از شهرها و روستاهایی که مشکل گوارایی وجود دارد به سمت جداسازی رفته‌اند و برنامه داریم که این هدف به‌صورت گسترده انجام شود.
وی معتقد است در حال حاضر هیچ استانداردی برای آب بهداشتی تدوین‌نشده لذا لازم است که در ابتدا این استاندارد مشخص شود و سپس به دنبال جداسازی باشیم لذا برای تبیین استاندارد آب شرب اهدافی را با سازمان استاندارد دنبال می‌کنیم که پس از به نتیجه رسیدن می‌توان این کار را گسترش داد.

جانباز بابیان اینکه باید مانند خیلی از نقاط دنیا به سمت تفکیک آب شرب و بهداشتی برویم و به‌این‌ترتیب تصفیه آب ملموس و منطقی خواهد شد، اظهار کرد: در حال حاضر در شهر تهران سرانه مصرف آب شرب ۵ تا ۱۵ لیتر است اما ۲۷۵ لیتر آب تصفیه‌شده در اختیار مردم قرار می‌گیرد (پرت فیزیکی آب نیز ۱۴ درصد است) به‌ناچار باید در دو سامانه توزیع آب صورت گیرد که یک سامانه مربوط به آب بهداشتی و دیگری مربوط به آب شرب است و در این راستا باید بخش خصوصی را فعال کنیم تا نسبت به توزیع آب باکیفیت اقدام کنند.
طرح تفکیک آب شرب و بهداشتی مدت‌زمان زیادی است که پشت در تصمیم‌گیریها مانده و نظرات متفاوتی برای اجرای این طرح داده می‌شود، اما با توجه به شرایط بحرانی کشور و هدر رفت آبی که هرروزه در سطح شهر شاهد آن هستیم به نظر می‌رسد که باید تصمیم‌گیری درستی در خصوص این مساله صورت بگیرد، علاوه بر این نیز شرایط آبی کشور در وضعیتی است که دیگر نمی‌توان آزمون‌وخطا کرد و باید پس از بررسی همه‌جانبه و در نظر گرفتن تمام جوانب بهترین گزینه برای مدیرت آب انتخاب و اجرایی شود.
منبع: خبرگزاری ایسنا

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *