«OIEL»؛ گذرواژه کشتار یمنیها توسط عربستان در وزارت‌ تجارت‌ انگلیس(بخش نخست)

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 15 دی 1395


«OIEL»؛ گذرواژه کشتار یمنیها توسط عربستان در وزارت‌ تجارت‌ انگلیس(بخش نخست)

«OIEL»؛ گذرواژه کشتار یمنیها توسط عربستان  در وزارت تجارت انگلیس(بخش نخست)

851236744

مهدی ذوالفقاری

 چندی قبل روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» فاش کرد که بر اساس مجوزی با عنوان «OIEL»، لندن مدتی است به کشورهای حاشیه خلیجفارس و سایر کشورهایی که دارای رژیمهای سرکوبگر و ناقض حقوق بشر هستند بهصورت محرمانه سلاحهای راهبردی را صادر میکند؛ افشاگری که برای درک ابعاد پیچیده آن لازم است تهاجم عربستان به یمن با پشتوانه این گذرواژه را مورد واکاوی دقیقی قرار دهیم.

 

  تهاجم عربستان به یمن

ساعت ۲۴ روز پنج‌شنبه مورخ ششم فروردین ۱۳۹۴ مصادف با ۲۵ ماه مارس سال ۲۰۱۴ میلادی «محمد بن سلمان» فرزند پادشاه، وزیر دفاع جوان و جانشین ولیعهد عربستان فرمان حمله نظامی به یمن را صادر کرد و بر این اساس، اولین اهداف در یمن شامل چندین نقطه غیرنظامی و پرجمعیت به‌شدت بمباران شدند. بامداد پنج‌شنبه «عادل أحمدالجبیر» سفیر وقت عربستان سعودی در آمریکا (که ۲۹ آوریل ۲۰۱۵ جانشین «سعودالفیصل» در وزارت خارجه این کشور شد)، در یک نشست خبری از آغاز حملات هوایی سعودیها به یمن و عملیات «عاصفه‌الحزم» (توفان قاطعیت) خبر داد.

هدف ادعایی ریاض، تحقق درخواست «عبد ربه منصور هادی» مستعفی برای بازگرداندن وی به ریاست جمهوری و مبارزه با شبه‌نظامیان در یمن اعلام شد. این در حالی است که «منصور هادی» پس از ارائه استعفای خود به پارلمان یمن نه‌تنها قدرت را به کسی واگذار نکرده بود، بلکه با ایجاد تعمدیِ خلأ قدرت بر آن بود تا با فراگیر شدن هرج‌ومرج در کشور و مهیا شدن بسترهای لازم برای حضور عناصر تروریست، راه را برای مداخله گسترده چندین کشور به‌گونه‌ای هموار کند که سرانجام بتواند بدون هرگونه دغدغه از جانب رزمندگان انصارالله در این کشور یکه‌تازی نماید.

ریاض هم‌زمان با آغاز این تهاجم (عاصفه‌الحزم) مدعی شد در این راه تنها نیست، بلکه ائتلافی به سرکردگی عربستان آن را ادامه خواهد داد؛ موهوماتی که با تکذیبیه‌های اولیه برخی کشورها ازجمله امارات و پاکستان برملا گردید. لذا این کشور مجبور شد با فرستادن هیأتهای نمایندگی به برخی از این کشورها به ریاست عُمّالی مانند «محمد بن نایف» و «محمد بن سلمان» ولیعهد و جانشین ولیعهد، این کشورها را مجاب کند تا دست‌کم به‌صورت اماواگر حضور خود را در ائتلاف اعلام و این اقدام را نه‌تنها قانونی، بلکه فراگیر و موجه جلوه دهد.

تجاوز عربستان به یمن تا آنجا ادامه یافته است که بر اساس اعلام نهادهایی مانند سازمان بهداشت جهانی تاکنون قریب به ۱۰ هزار شهید، بیش از ۳۷ هزار مجروح، ۲۱ میلیون نفر نیازمند خدمات پزشکی، تعطیلیِ جزیی یا کلی بیش از نیمی از بیمارستانهای این کشور و ویرانی ۸۰ درصد از تأسیسات زیربنایی، خدماتی و درمانی یمن را برجای گذاشته است.

در همین رابطه هفته گذشته شبکه تلویزیونی بر اساس بیانیه صادره توسط صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، هر ۱۰ دقیقه دست‌کم یک کودک یمنی در این کشور جان خود را از دست می‌دهد «المیادین» اعلام کرد که بر اساس بیانیه صادره توسط صندوق کودکان سازمان ملل متحد یونیسف، (UNICEF) آمار تکان‌دهنده‌ای از جان باختن کودکان در یمن مورد تأیید قرارگرفته است؛ یعنی: هر ۱۰ دقیقه دست‌کم یک کودک یمنی در این کشور جان خود را از دست می‌دهد.

ادامه دارد… منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *