«OIEL»؛ گذرواژه کشتار یمنیها توسط عربستان در وزارت‌ تجارت‌ انگلیس(بخش پنجم)

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
شنبه - 25 دی 1395


«OIEL»؛ گذرواژه کشتار یمنیها توسط عربستان در وزارت‌ تجارت‌ انگلیس(بخش پنجم)

«OIEL»؛ گذرواژه کشتار یمنیها توسط عربستان در وزارت تجارت انگلیس(بخش پنجم)

مهدی ذوالفقاری

 883147980

چندی قبل روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» فاش کرد که بر اساس مجوزی با عنوان «OIEL»، لندن مدتی است به کشورهای حاشیه خلیجفارس و سایر کشورهایی که دارای رژیمهای سرکوبگر و ناقض حقوق بشر هستند بهصورت محرمانه سلاحهای راهبردی را صادر میکند؛ افشاگری که برای درک ابعاد پیچیده آن لازم است تهاجم عربستان به یمن با پشتوانه این گذرواژه را مورد واکاوی دقیقی قرار دهیم…

روزنامه ایندیپندنت پیرامون تأثیر گسترده این مجوز حدود ۱۰ روز پیش چنین اعلام کرد: مجوزهای نامحدود انگلیس برای صادرات محصولات راهبردی در سالهای اخیر روند افزایشی داشته‌اند، به‌نحوی‌که شمار آن از ۷۶۱ مورد در سال ۲۰۰۹ میلادی به ۱, ۸۶۶ مورد در سال ۲۰۱۵ و ۱, ۱۰۰ مور در ۲۰۱۶ رسیده است. افزایش این مجوزها به گفته تیم «پویش مقابله با تجارت تسلیحات(CAAT) » به معنای مشارکت بیشتر انگلیس در تجارت بین‌المللی سلاح بیش از آن‌چه پیش‌تر تصور می‌شد بوده و این امر نیز صدور پیام حمایت از رژیمهای استبدادی را با خود به همراه داشته است.

«روزنامه آی» درباره آمار صادرات بر اساس این مجوز در سال ۲۰۱۶ می‌نویسد: این تعداد تنها در ۶ ماهه نخست امسال ۱, ۱۰۰ مورد بوده که با توجه به ماهیت نامحدود و غیرعلنی بودن، آمار ارسال محموله‌ها دست‌کم می‌تواند چندین برابر ارقام گذشته باشد.

اذعان صریح لندن به استفاده از «بمبهای خوشه‌ای» ساخت این کشور توسط ریاض در یمن

تنها ۳ روز پس از برملا سازی اسرار تداوم قتل‌عام غیرنظامیان یمنی و تمایل عربستان به تکرار نقض آتش‌بسهای پیشین با کلیدواژه «OIEL» توسط ایندیپندنت، «مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس روز دوشنبه ۲۰ دسامبر سال جاری میلادی (۳۰ آذرماه) رسماً اعتراف کرد که «بمبهای خوشه‌ای» ساخت این کشور توسط عربستان سعودی در یمن استفاده‌شده‌اند.

«فالون» در مجلس عوام در این خصوص اذعان کرد: هرچند انگلیس از سال ۱۹۸۹ بمبهای خوشه‌ای خود را به عربستان سعودی نداده، اما ریاض در جنگ یمن از بمبهای خوشه‌ای ساخت انگلیس استفاده کرده است.

لازم به ذکر است، پیش‌ازاین برملا سازیهای سریالی، به دنبال افزایش شمار غیرنظامیانی که در جنگ یمن توسط جنگنده‌‌های عربستان به شهادت رسیدند و هم‌چنین انتشار گزارشهایی مبنی بر استفاده ریاض از بمبهای ممنوعه خوشه‌ای ساخت انگلیس، لندن اعلام کرده بود که تحقیقاتی را در این زمینه به انجام خواهد رساند. هم‌چنین، روزنامه گاردین چند ماه قبل افشا کرده بود که عربستان در تجاوز به یمن از بمبهای خوشه‌ای ساخت لندن استفاده کرده و مقامات دولت لندن ازجمله وزیر دفاع نیز از این موضوع اطلاع داشته‌اند.

وزیر دفاع انگلیس در ادامه مجبور شد به سبک اسلاف حیله‌گر خود چنین اعتراف کند: تحقیقات به پایان رسیده‌ است. این ائتلاف (به رهبری عربستان) امروز تأیید کرد که تعداد محدودی از بمبهای خوشه‌ای مدل BL-۷۵۵ صادرشده از انگلستان در دهه ۱۹۸۰ را در بمباران یمن استفاده کرده است.

گفتنی است، انگلیس معاهده بین‌المللی منع استفاده از بمبهای خوشه‌ای را در سال ۲۰۱۰ امضا کرد. به‌موجب این معاهده لندن می‌بایست تمامی بمبهای خوشه‌ای خود را امحا و برای جلوگیری از استفاده دیگر کشورها از این‌ مهمات تلاش ‌می‌کرد! ادامه دارد…. منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *