91 دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاههای برتر جهان

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۷ مهر ۱۳۹۵


91 دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاههای برتر جهان

در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد:

91 دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاههای برتر جهان

 

بر اساس رتبهبندی 5 هزار و 147 دانشگاه و موسسه برتر علمی جهان در سال 2016 که توسط پایگاه علمسنجی سایماگو منتشرشده، 91 دانشگاه و مؤسسه ایرانی دراین رتبهبندی حضور دارند.

به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 52 کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

دراین جلسه کیفیت مقالات پژوهشی کشور در گزارشی که توسط معاونت پایش، نظارت و ارزیابی علم و فناوری ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تدوین‌شده بود، موردبحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این گزارش و با اشاره به لزوم حرکت فعالیتهای پژوهشی به سمت نوآوری، بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای علمی و تلاش برای حل مشکلات کشور؛ روند کیفی این فعالیت‌ها بر اساس اطلاعات موجود در پایگاههای معتبر علم‌سنجی بین‌المللی مورد ارزیابی قرار گرفت.

در ادامه این گزارش با استناد به آمار منتشرشده توسط پایگاه تامسون رویترز، مبنی بر رتبه‌بندی 100 دانشگاه و موسسه نوآور و برتر بین‌المللی؛ وجود 50 دانشگاه و موسسه آمریکایی دراین رتبه‌بندی و رتبه اول دانشگاه استنفورد دراین رتبه‌بندی مورداشاره قرار گرفت.

در ادامه به این موضوع اشاره شد که دانشگاههای کشورمان در بین 75 دانشگاه نوآور و برتر آسیا و اقیانوسیه جایگاهی را به خود اختصاص نداده‌اند.

همچنین بر اساس رتبه‌بندی 5 هزار و 147 دانشگاه و موسسه برتر علمی جهان در سال 2016 که توسط پایگاه علم‌سنجی سایماگو منتشرشده، 91 دانشگاه و مؤسسه ایرانی دراین رتبه‌بندی حضور دارند.

همچنین دراین گزارش با اشاره به این موضوع که 8/2 درصد از مقالات چاپ‌شده ایرانی در نشریات بین‌المللی در سال 2014، در نشریاتی چاپ‌شده که در فهرست 110 نشریه غیر معتبر که توسط وزارت علوم منتشرشده قرار دارند؛ روند نزولی این تعداد از 11/42 درصد در سال 2011 به میزان فوق‌الذکر نیز مورداشاره قرارگرفته است.

در ادامه گزارش معاونت پایش، نظارت و ارزیابی علم و فناوری ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، پس از بررسی فعالیت سامانه ارزیابی نشریات علمی وزارت علوم، اقدامات دانشگاه شهید بهشتی در تقسیم‌بندی نشریات موردبررسی قرار گرفت.

بر اساس تقسیم‌بندی نشریات علمی به 5 دسته نشریات جعلی، غیر معتبر، کم اعتبار، معتبر و عالی پیشنهاد شد با توجه به تجربه دانشگاه شهید بهشتی به‌عنوان نمونه و توجه به این موضوع که به‌روز کردن فهرست نشریات معتبر در جهت‌دهی به پژوهش کشور مؤثرتر است، ارائه این فهرست و به‌روزرسانی آن موردتوجه بیشتری قرار گیرد.

پس از ارائه این گزارش، اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن می‌توان به راه‌اندازی شبکه علمی کشور به‌منظور رصد و نظارت بر فعالیتهای پژوهشی، تقویت و توسعه دوره‌های پسادکتری در دانشگاههای معتبر به‌عنوان پایه و اساس تربیت پژوهشگر و ارتقاء جایگاه پژوهش در روند جذب و ارتقاء اعضای هیأت علمی دانشگاهها اشاره کرد.

از دیگر نظرات و پیشنهاد‌هایی که مطرح شد می‌توان به توجه به اخلاق علمی و اخلاق حرفه‌ای در بخش پژوهش، دقت و موشکافی در بررسی کیفی پژوهشهای علمی، تسریع در رفع خلاء قانونی به‌منظور برخورد با تقلبهای علمی و جلوگیری از برگزاری و همایشهای غیر معتبر اشاره کرد.

منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *